Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Vznikne superúřad pro výplatu veškerých dávek (MF Dnes)

Jedna nová "superdávka" by se pak zřejmě zaměřila na podporu sociálně slabých, druhá by se týkala věcí spojených se ztrátou zaměstnání a třetí by se zřejmě zaměřila na pomoc zdravotně či mentálně postiženým.

Jak to na "superúřadě" bude v praxi vypadat?

Každého příjemce pomoci od státu bude mít na starosti jeden úředník. Ten bude odpovídat za to, že dotyčný dostane tolik, kolik odpovídá jeho potřebám a situaci. Také administrativa bude jednodušší. Odpadne povinnost nosit stejné dokumenty trojmo: na úřad práce, na sociální úřad a na obecní úřady, řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Některé sociální dávky by mohly dokonce zcela zaniknout. Premiér Petr Nečas doufá, že je nahradí princip "negativní daně". Lidé by pak nedostávali dávku od státu, ale vynahradila by jim to skutečnost, že by platili nižší daně. Před volbami se v této souvislosti mluvilo například o přídavku na děti. To by však znamenalo, že na pomoc mají nárok jen ti, kteří pracují a platí daně.

Myšlenka na zjednodušení systému do několika málo dávek není úplně nová. Přišel s ní ještě coby ministr práce dnešní premiér Nečas. Navrhl spojit činnost úřadů práce a agendu obecních a krajských úřadů týkající se dávek jimi vyplácených.

"Návrh zákona je připravený v paragrafovém znění, bude záležet na ministrovi, nakolik do něj bude chtít přinášet něco nového," řekl Nečas. K zavedení státního superúřadu tak podle něj mohlo dojít "velmi rychle".

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 10:05.