Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Přeškolovat se teď mohou i lidé ve výpovědi (MF Dnes)

"Do konce příštího roku by se v něm mělo vystřídat asi tisíc lidí," sdělila mluvčí jihlavského úřadu práce Jarmila Klejzarová. Náklady na projekt převýší 62 milionů korun. "Je to první projekt zaměřený na lidi ve výpovědi," uvedla Klejzarová.

Restart je určen hromadně propouštěným zaměstnancům, pracovníkům, kteří dostali výpověď kvůli organizačním změnám ve firmě, a těm, kteří odcházejí ze zaměstnání sami, protože jim nebyla vyplácena mzda. Pokud firmy umožní svým pracovníkům účast v projektu, mohou dostat určitou kompenzaci na jejich mzdy po dobu školení.

Výuku a poradenství v tomto projektu by mohli využít například pracovníci masokombinátu Kostelecké uzeniny. Společnost v minulém měsíci oznámila, že v Kostelci zavře porážku drůbeže a ve dvou vlnách propustí asi tři stovky lidí.

Kvůli hospodářské krizi stoupla v kraji nezaměstnanost přibližně na dvojnásobek. Koncem letošního května hledalo nové místo 24 159 lidí a míra nezaměstnanosti činila 8,9 procenta. V květnu 2008 nemělo na Vysočině práci jen 12 500 osob. Podle statistik se situace v průmyslu letos o něco zlepšila, odbory ale stále varují před dalším propouštěním. Některé podniky by se podle odborářů mohly dostat do problémů přes léto, kdy bývá méně zakázek i v běžných letech. Kvůli vysoké nezaměstnanosti stoupá i počet lidí, kteří jsou ochotni přejít k jiné profesi. Na Jihlavsku se v roce 2008 zúčastnilo rekvalifikačních kurzů 310 nezaměstnaných, o rok později 453. Letos budou počty asi ještě vyšší; zatím se vzdělávalo nebo ještě vzdělává 328 osob. Větší objem rekvalifikačních kurzů je podle Klejzarové možný i díky dotacím z Evropského sociálního fondu. Naopak limitujícím faktorem je přetrvávající nedostatek pracovních nabídek.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:23.