Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Duben:

Třetina otců chce trávit víc času s dětmi (HN)

Více než třetina otců si v průzkumu postěžovala, že se svými dětmi tráví méně času, než by si představovali. Trápí to hlavně ty, kteří s potomky nežijí ve společné domácnosti. Muži si na nedostatek společných chvil s dětmi stěžují i kvůli náročnosti pracovní doby. Zaměstnavatelé totiž až na výjimky otce v rodičovství nepodporují, například různými benefity.

"Většina firem si myslí, že starat se o děti je přirozenější pro ženy než pro muže. Na dotaz, co by jejich firmě přinesla podpora aktivního otcovství, odpovědělo 27 procent personalistů, že nic," říká Hana Friedleanderová z výzkumné společnosti Mediaresearch.

"To mě překvapilo, jsou to negativní a apriorní soudy. Zaměstnavatelé by potřebovali více informací, možná i více než sami čeští otcové," komentoval to Jára z Ligy otevřených mužů.

Alespoň čtyřicet procent svého času dětem věnuje asi třetina českých otců. Srovnatelně velká je však i skupina, která potomkům věnuje maximálně pětinu svého volna.

Podle průzkumu se přitom 61 procent otců ztotožňuje s názorem, že na výchově dětí i budování kariéry se mají rovnoprávně podílet oba rodiče. Tito muži si také dovedou představit nastoupit na rodičovskou dovolenou místo partnerky. Po tradičním uspořádání muž-živitel, matka-vychovatelka volá už "jen" 39 procent českých otců.

"Máme tu zcela jinou generaci otců, kteří jsou ovlivněni vlivy ze západní Evropy. Jsou mnohem více liberální," řekl Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů, sdružení zabývajícího se otcovstvím.

Tradiční model rozdělení péče o děti a domácnost přesto do jisté míry přetrvává. Například 67 procent mužů tvrdí, že se starají hlavně o finanční zabezpečení rodiny. Ale doma s nemocným dítětem však muž zůstane jen v patnácti procentech případů, jinak se o to musí postarat partnerka.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 28.4.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:20.