Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Březen:

Poštovné za neschopenky nově uhradí ČSSZ (Zdravotnické noviny)

Pod návrhem novely jsou podepsaní dva bývalí ministři práce Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD). Placení poštovného bylo opakovaně terčem kritiky České lékařské komory (ČLK). Podle ní vznikají zdravotnickým zařízením v souvislosti s agendou dočasných pracovních neschopností nemalé administrativní náklady. Nově by je měla nést právě ČSSZ.

"Tento návrh zákona vznikl po velice intenzivní debatě s představiteli praktických a ambulantních lékařů. Je podle mého názoru velice solidním řešením daného problému a nebude znamenat zvýšenou rozpočtovou zátěž, protože tato částka bude plně uhrazena z rozpočtové kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí," uvedl při projednávání novely Petr Nečas.

Podle důvodové zprávy by mělo jít přibližně o 26 milionů korun ročně.

Průměrné náklady jsou nyní 100 Kč

Lékaři mají dosud hrazen jen signální kód v ceně 5,25 koruny za hlášení nemoci zdravotní pojišťovně. Doporučený dopis správě sociálního zabezpečení stojí 26 korun, průměrné náklady na administrativu jedné pracovní neschopnosti podle České lékařské komory dosahují částky 100 korun. ČLK loni původně pohrozila, že vyzve lékaře, aby od pacientů vybírali za každou neschopenku po stokoruně. Od svého záměru ale následně ustoupila. Na krytí nákladů neschopenek se totiž v prosinci dohodli ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí Dana Jurásková a Petr Šimerka. Lékařům by měly být kryty prokazatelně vynaložené náklady na poštovné při hlášení začátku, průběhu a konce pracovní neschopnosti správě sociálního zabezpečení.

Zdroj: Zdravotnické noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.3.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:14.