Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Březen:

V Česku působí 2150 pracovních agentur (Právo)

I přes dopady ekonomické krize, kdy výrazně poklesla nabídka volných pracovních míst, je to pouze o 72 zprostředkovatelů méně než v roce 2008, informovala mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Od ledna do prosince 2009 obdrželo MPSV dokonce 329 žádostí nových agentur o povolení k působení na území České republiky.

Často porušují zákon

V souvislosti se zahraničními pracovníky dochází, jak uvedla Filipová, k častému porušování zákonů. V loňském roce proto úřady práce provedly více než 670 kontrol agentur práce a zprostředkovatelům uložily pokuty v celkové výši 22,3 miliónu korun. Nejvíce pokut rozdali inspektoři Úřadu práce v Plzni, a to za více než 12 miliónů Kč. Miliónové sankce za porušení předpisů dostaly agentury také od Úřadů práce v Písku a v Praze.

Kontroly se zaměřovaly na dodržování zákona o zaměstnanosti a na to, zda agentury práce zprostředkovávají zaměstnání v souladu s vydaným povolením. Nejčastějším a zároveň nejzávažnějším prohřeškem bylo nelegální zaměstnávání.

K 31. prosinci 2009 MPSV odebralo licenci 151 zprostředkovatelským subjektům. Zejména proto, že nesplnily podmínky, které ukládá zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Především šlo o to, že agenturu práce neprovozoval kvalifikovaný odpovědný zástupce. Povolení neobdrželo 145 žadatelů o licenci. Jejich žádosti vykazovaly podstatné vady, které ani po výzvě zájemci o zprostředkovatelskou činnost neodstranili, upozornila mluvčí MPSV.

Novela zpřísní podmínky

Už v letošním a zvláště v příštím roce čekají oblast politiky zaměstnanosti výrazné změny, které by měly vést ke zkvalitnění služeb zprostředkovatelů zaměstnání. Do činnosti agentur by měla zasáhnout připravovaná novela zákona o zaměstnanosti, která počítá s větší kontrolou a se zpřísněním podmínek pro obdržení licence.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.3.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:32.