Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Březen:

MPSV: Výdaje na nezaměstnané mohou dosáhnout až 16,7 miliardy (Právo)

Letos by se částka určená na podpory ze státního rozpočtu podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) mohla proti loňsku ještě o více než 1,5 miliardy zvýšit.

"Podle našich odhadů mohou výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti v letošním roce dosáhnout 16,7 miliardy korun," komentovala výhled mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Za prudkým zvýšením výplat podpor v nezaměstnanosti je rostoucí počet lidí, kteří ztratili či ještě ztratí práci. Příliv peněz na vytváření nových pracovních míst se naopak loni snížil.

Na tvorbu nových pracovních míst směřují peníze ze státního rozpočtu a z Evropského sociálního fondu určené na takzvanou aktivní politiku zaměstnanosti. Loni jejich objem klesl na 7,69 miliardy korun z 8,81 miliardy o rok dříve. Na zvyšování výdajů na nezaměstnanost se kromě rostoucího počtu lidí bez práce podstatně podílel i nárůst průměrných mezd, uvedlo MPSV. Podpora se totiž vypočítává podle platu v posledním zaměstnání. Průměrná mzda se přitom například ve třetím čtvrtletí loňského roku podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšila po odečtení inflace o 4,7 procenta na 23 350 Kč. Spolu s růstem mezd se tak zvedala i výše podpor v nezaměstnanosti. V roce 2009 to bylo o 10,2 procenta, tedy z 5309 Kč na 5851 korun. "V dalších letech předpokládáme růst průměrné podpory v nezaměstnanosti o 4,5 až pět procent," sdělila Filipová.

Výdaje na podpory v nezaměstnanosti nebyly jedinými náklady, které v souvislosti s rostoucí nezaměstnaností loni rostly. Podstatně se zvýšila také částka, kterou stát platí za zdravotní pojištění lidí bez práce. Zatímco v roce 2006 podle ministerstva financí (MF) na tyto účely stát vynaložil 3,51 miliardy korun, v roce 2007 3,3 miliardy a v roce 2008 2,73 miliardy, loni to bylo už 3,82 mld. Kč.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.3.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:23.