Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Březen:

Klesl počet zdravotně postižených bez práce. I oni to ale nemají lehké (MF Dnes)

"Zastoupení této skupiny obyvatel v počtu nezaměstnaných skutečně klesá. Může to být i tím, že pracují v oborech, kterých se tolik nedotkla ekonomická krize a s ní spojené propouštění," myslí si Miriam Majdyšová z Úřadu práce ve Zlíně. Lidé se zdravotním postižením mají velmi často ještě jedno velké omezení. Může jím být nízké vzdělání. "Mám jen základní vzdělání. Narodil jsem se v roce 1961 a v době, kdy jsem chodil do školy a přicházel o zrak, jsme o žádném speciálním zařízení nevěděli," vzpomíná nevidomý masér Milan Hradil. "Rodičům handicapovaných dětí o něm chyběly základní informace," dodal.

Pomáhají agentury. Tak například devětačtyřicetiletý pan Hradil pracuje jako masér v sídle Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ve Zlíně. Ta eviduje na sto členů, kterým nabízí mimo jiné i pomoc při hledání práce. "Lidé se zrakovým postižením mají omezené možnosti uplatnění. Nejčastěji nacházejí práci jako telefonisté, vyrábějí keramiku nebo provozují masáže," nastínila Hana Bílková ze zlínské Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Na přímý boj s nezaměstnaností zdravotně postižených se soustředí například i uherskohradišťská Charita.

"Dva roky jsme tady provozovali Agenturu podporovaného zaměstnání. Tou prošlo na padesát klientů a úspěšní jsme byli asi z padesáti procent," řekla bývalá vedoucí agentury Olga Hubáčková. Podle ní pracovníci agentury pomáhali zdravotně postiženým se vším od sepsání životopisu až třeba po doprovod na pohovor. Poslední rok však nejsou na tuto činnost peníze. "Udržujeme agenturu v chodu aspoň v omezené míře a hledáme zdroje financování," uzavřela Hubáčková.

Práci zdravotně postiženým nabízejí také chráněné dílny. "Zabýváme se digitalizací dat. Práce máme dost, ale jen málo lidí s handicapem umí natolik pracovat s počítačem, aby ji zvládli," posteskla si Ivana Norková ze zlínského Centra služeb postiženým.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.3.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:27.