Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Březen:

Rodiče diabetických dětí si mohou o příspěvek znovu zažádat (ČRo)

Moderátor Lenka Blažejová:
Ministr Petr Šimerka ji zřídil po té, co jsme upozornili, že rodiče nedostávají sociální příspěvky na péči, protože podle posudkových lékařů jsou tyto děti soběstačné. Stalo se to i Květoslavě Šarocké z Ostravy, její čtyřletá dcera má cukrovku a inzulínovou pumpu, zavedenou do těla.

Host (Květa Šarocká, matka diabetické dcery):
Já třeba úkony, které jsem řekla, že nezvládá nebo zvládá s pomocí, tak mi právě ta posudková lékařka ty úkony škrtla všechny a řekla, že dítě to zvládá, napsala. A při tom ani dítě neviděla, nemluvila se mnou.

Moderátor Lenka Blažejová:
Po té, co Český rozhlas zveřejnil, že takových rodičů jsou desítky a sepisují petici, zřídil ministr práce a sociálních věcí expertní komisi. Ta už přijala první opatření. Posudkoví lékaři musí diabetické dítě osobně vidět a rodiče, kteří peníze od státu nedostali, o ně mohou znovu požádat.

Host (Kamil Vařeka z České správy sociálního zabezpečení):
Rodiče mají právo podat si novou žádost a před vydáním rozhodnutí se bude posudek recenzovat, zda bylo dítě posouzeno správně.

Moderátor Lenka Blažejová:
Vysvětlil Kamil Vařeka z České správy sociálního zabezpečení. Rodiče diabetických dětí chtějí prosadit změnu vyhlášky. Konkrétně otázek, kterými lékaři testují, jestli dítě soběstačné je nebo není. Říká Šárka Nosálková z ostravského sdružení Dítě s diabetem.

Host (Šárka Nosálková, ze sdružení Dítě s diabetem):
Absolutně se zapomnělo na děti, které musí mít neustálou péči rodičů, jelikož jsou ohroženi ztrátou vědomí, jsou ohroženi na životě bezprostředně, neumí si podávat inzulín, potřebují pomoc při podávání jídla.

Moderátor Lenka Blažejová:
Expertní komise, která bude řešit změnu vyhlášky, se znovu sejde v polovině března.

Zdroj: ČRo – Ostrava

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 8.3.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.7. 2018 000 11:01.