Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Únor:

Posudky dětí s diabetem se možná zmírní (LN)

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka to řekl na tiskové konferenci po jednání se zástupci občanského sdružení Dítě s diabetem a rodičů dětí s cukrovkou. Sdružení nesouhlasí s odebráním sociálního příspěvku dítěti s cukrovkou, které potřebuje stálou péči. Ombudsman Otakar Motejl označil minulý týden za selhání zdravého rozumu a státní správy rozhodnutí posudkového lékaře ze severní Moravy, že si čtyřleté děvčátko s cukrovkou může samo aplikovat diabetickou pumpou inzulin. Rodiče kvůli tomu přišli o příspěvek.

Šimerka svolá kulatý stůl za účasti pediatrů, odborníků z ministerstva, České správy sociálního zabezpečení a zástupců posudkových lékařů. Odborníci posoudí kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou na péči rodičů. Ministr nevyloučil, že by se kritéria mohla zmírnit. Posudkoví lékaři by měli děti osobně vyšetřovat, nejen sledovat písemnou dokumentaci, zdůraznil.

Diabetickou pumpou si lidé s cukrovkou vpravují do těla inzulin. Pokud diabetik nedostane inzulin, může i zemřít. Rozhodnutí kolegy odmítl také předseda České diabetologické společnosti profesor Milan Kvapil. Děti s cukrovkou, ač vypadají na první pohled zdravě, jsou vážně nemocné a život jim umožňuje jen dodaný inzulin. Obsluha inzulinové pumpy je podle Kvapila poměrně složitá. I u dospělých lékaři zvažují, zda jim ji dají.

Podle stupně závislosti na péči druhého mají nezletilí například s cukrovkou nárok na 3000, 5000, 9000 či 12 000 korun. Na nejvyšší částku ovšem mají nárok jen lidé zcela nesoběstační.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.2.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:52.