Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Únor:

10+1 nejčastějších otázek (Blesk)

1. Kde v zahraničí můžu pracovat?

Kdekoliv chcete a seženete práci. Počítejte s množstvím povolení a formulářů. Nejjednodušší to je v EU, Norsku, Islandu, Švýcarsku a Lichtenštejnsku, kde funguje i systém Evropských služeb zaměstnanosti EURES.

2. Kde v EU mohu pracovat bez problémů?

Než vyrazíte za prací do konkrétní země, vždy si zjistěte podrobnosti. Rakousko a Německo omezují přístup cizinců na pracovní trh, Velká Británie sice nevyžaduje pracovní povolení, ale má zavedený systém registrace za účelem zaměstnání (více na straně II - III).

3. Musím vyplňovat nějaké formuláře?

Mezi státy EU se používají tzv. evropské formuláře. Informujte se na ně předem. Potvrzení vystavují příslušné instituce - Česká správa sociálního zabezpečení, úřady práce a zdravotní pojišťovny.

4. Kdy můžu začít v EU pracovat?

Kromě vyřízení pracovní registrace nebo povolení můžete začít pracovat, jakmile uzavřete pracovní poměr. Ten se obvykle zakládá pracovní smlouvou.

5. Vyplatí se práce v zahraničí?

To záleží na tom, co budete dělat a kde. Pokud nastoupíte na nekvalifikovanou práci, bude se váš příjem pohybovat okolo minimální mzdy. I když to v přepočtu na koruny může vypadat lákavě, musíte odečíst náklady na živobytí a ubytování (ty jsou většinou vyšší než v Česku), odvody na pojištění a daně.

6. Jak je to v zahraničí s pojištěním?

Když pracujete, tak musíte platit i zdravotní a sociální pojištění - pak ale máte také nárok na sociální dávky a zdravotní péči v tom státě. Na dobu, kdy nebudete v republice, se můžete z našeho zdravotního pojištění odhlásit a pak zase přihlásit. Informace najdete i na webových stránkách Centra mezistátních úhrad www.cmu.cz. Informace o sociálním pojištění jsou na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz.

7. Započítává se do odpracovaných let na důchod i ta odpracovaná v zahraničí?

Ano, ale pouze pro splnění potřebné doby pojištění. Pokud v cizině pracujete alespoň 1 rok, máte tam nárok na starobní důchod - ale jen za tu dobu, co jste pracovali a platili pojistku. Světoběžníci mohou pobírat i více důchodů ze států, kde pracovali. Věk pro nárok na důchod se ve státech EU liší. V každém případě si pečlivě schovejte originály všech dokladů o práci a zaplaceném pojištění - pracovní smlouvy, zápočtové listy, výplatní pásky, své číslo pojištěnce apod.

8. Jak si můžu v zahraničí požádat o důchod?

Žádost stačí podat v té členské zemi, které právě žijete. Vše potřebné už vyřídí instituce členských států.

9. Mám nárok na podporu, i když jsem pracoval v zahraničí?

K tomu, aby se vám započetl váš pracovní poměr k nároku na podporu v nezaměstnanosti, potřebujete formulář E301. O dávky ale musíte žádat v zemi, ve které jste byli naposledy zaměstnání. Pokud jste naposledy pracovali ve Francii, musíte si o dávky požádat tam. V Česku nárok nemáte.

10. Hledám práci přes agenturu. Kolik to bude stát?

Vůbec nic. Ze zákona musí agentury práci zprostředkovávat zadarmo. Funguje to totiž tak, že agentuře platí zaměstnavatel za to, že seženou pracovníky. Seznam agentur, které mají povolení ministerstva práce a sociálních věcí zprostředkovávat práci, najdete na adrese: http://portal. mpsv.cz/sz/zamest/zpr_ prace . v souboru Agentury práce ke stažení.

11. Jsem nezaměstnaný a chci si najít práci v zahraničí. Chci tam vyjet a porozhlédnout se. Jak to bude s podporou?

Je možnost, že vám bude podpora zasílána i do jiné země. Vyrazit za prací můžete nejdříve po 4 týdnech od začátku nezaměstnanosti. Úřad práce vám vystaví formulář E303, tzv. potvrzení týkající se udržení nároku na dávky v nezaměstnanosti. V zahraničí se pak musíte registrovat u místního pracovního úřadu, a to do 7 dnů po dni, kdy jste přestal být k dispozici českému úřadu práce, a předložit formulář. Maximální doba, po kterou je možno podporu posílat, jsou tři měsíce (pokud na ni ještě máte nárok). Podpora se vyplácí v měně státu, do něhož jste odjel.

Jak si najít místo krok za krokem.

  • Zamyslete se nad tím, co můžete nabídnout (vzdělání, praxe, jazykové znalosti) a co jste ochotní pro práci podstoupit (vyjet za sezónní prací, přestěhovat se nastálo apod.).
  • Začněte hledat práci. Pomůže vám EURES, některá z pracovních agentur nebo si můžete prohlížet nabídky přímo na pracovních portálech jednotlivých zemí.
  • Kontaktujte vybraného zaměstnavatele. Vzor životopisů a informace o zvyklostech v jednotlivých zemích EU najdete na www.eures.cz. V levé liště si najedete na Vše o práci v EU/EHP a tam zvolíte Vzory životopisů. Svůj životopis můžete zdarma vložit také do databáze CV online na evropském portálu EURES www.eures.europa.eu.
  • Informujte se na to, jestli budete ve zvolené zemi potřebovat pracovní povolení a povolení k pobytu (to je většinou potřeba, pokud tam budete déle až tři měsíce). Informace najdete na www.eures.cz. V levé liště si najedete na Život a práce v EU/ EHP a pak zvolíte zemi, která vás zajímá. Vše o práci v EU/EHP.
  • Zjistěte si informace o platbách zdravotního a sociálního pojištění a daní (opět na portálu EURES, lišta Život a práce v EU/EHP).
  • Zajímejte se o to, kde budete bydlet. Někteří zaměstnavatelé nabízejí ubytování, ale podívejte se na internetu, za kolik můžete v dané oblasti ubytování najít.

Co je EURES?

Při hledání práce v zahraničí může pomoct EURES. Je to vlastně síť evropských úřadů práce, při kterých funguje poradenská a informační služba. Hledat práci i informace můžete na http://portal. mpsv.cz/eures a www.eures.europa.eu nebo se můžete obrátit přímo na poradce, kteří fungují při úřadech práce. Jsou schopní poradit a pomoct s případným papírováním.

Zdroj: Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.2.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:32.