Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Únor:

Na co máte nárok v nezaměstnanosti (Blesk)

Jana, studentka, 18 let

Na vysokou školu se hlásit nechce. Ráda by hned pracovala, ale bojí se, že po maturitě nenajde práci. Vzhledem k tomu, že Jana je studentem i během prázdnin (a po tuto dobu za ni platí zdravotní pojištění stát), tak má možnost si udělat poslední prázdniny a zařadit se do evidence úřadu práce až od 1. září.

Úřad práce ji bude evidovat jako uchazeče o zaměstnání, na podporu v nezaměstnanosti ale Jana nemá nárok. Neodpracovala totiž povinnou dobu - tedy 12 měsíců v posledních třech letech.

Barbora, po rodičovské dovolené, 25 let

Barboře skončila rodičovská dovolená, ale mezitím, co byla doma, tak firma, kde pracovala, zkrachovala. Má tříletou dceru.

Barboře se bude vyplácet podpora v nezaměstnanosti, která se vypočítává z průměrné hrubé mzdy* v České republice. První dva měsíce to je 0,15násobek průměrné mzdy, další dva měsíce 0,12násobek a poslední měsíc 0,11násobek.

 • Podpora první dva měsíce: 3435 Kč
 • Podpora 3. a 4. měsíc: 2748 Kč
 • Podpora 5. měsíc: 2519 Kč

* Barbořina podpora bude počítána z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Václav, elektrikář, 61 let

Václav pracoval třicet let u stejné firmy, která teď ale zkrachovala. Neví, jestli se mu vyplatí víc podpora v nezaměstnanosti, nebo předčasný důchod. Průměrně vydělával 22 000 korun hrubého.

Vzhledem k tomu, že Václav je ročník 1949, tak může jít do důchodu v 62 letech a čtyřech měsících. Do předčasného důchodu už sice odejít může, ale také může čerpat podporu v nezaměstnanosti, kterou bude - vzhledem ke svému věku - pobírat 11 měsíců. Poté si může požádat buď o předčasný důchod, nebo (podle toho, kdy přesně dosáhne věku na starobní důchod) už o normální starobní důchod. Doba, po kterou pobírá podporu v nezaměstnanosti, se počítá do odpracovaných let na důchod.

 • Podpora první dva měsíce: 11 197 Kč
 • Podpora 3. a 4. měsíc: 8613 Kč
 • Podpora 5. až 11. měsíc: 7752 Kč

Matěj, vysokoškolák, 22 let

Matěj bude končit vysokou školu. Během studia pracoval na část úvazku na tzv. dohodu o pracovní činnosti. Vydělával v průměru 10 000 korun měsíčně.

Pokud si Matěj nenajde práci hned po studiu, může si požádat nejen o zprostředkování zaměstnání, ale i o podporu v nezaměstnanosti. Jestli v posledních třech letech odpracoval 12 měsíců a vzhledem k tomu, že pracoval na dohodu o pracovní činnosti a zaměstnavatel za něj tedy platil zdravotní a sociální pojištění, měl by nárok na podporu v nezaměstnanosti. Kdyby pracoval na dohodu o provedení práce, na nic by nárok neměl.

 • Podpora první dva měsíce: 5785 Kč
 • Podpora 3. a 4. měsíc: 4450 Kč
 • Podpora 5. měsíc: 4005 Kč

Veronika, prodavačka, 28 let

Veronika, Veronika je rozvedená a má dvě děti. Poslední čtyři roky pracovala jako prodavačka, ale v rámci snižování stavů ji šéf propustil. Dostala odstupné. Před propuštěním brala 14 000 korun hrubého. Není si jistá, jestli se může přihlásit na úřad práce, když dostala odstupné.

Na úřadu práce se může zaevidovat hned den poté, co jí skončil pracovní poměr. Odstupné přitom nemá na evidenci vliv.

 • Podpora první dva měsíce: 8869 Kč
 • Podpora 3. a 4. měsíc: 6822 Kč
 • Podpora 5. měsíc: 6140 Kč

Zdroj: Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.2.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:12.