Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Leden:

Petr Šimerka: Na pojistné nejsou peníze v trezoru (HN)

Ministr práce Petr Šimerka prosí firmy i města, aby s žádostmi o vrácení sociálního pojištění počkaly minimálně do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které má padnout v únoru. "Pracovníci na správě sociálního zabezpečení se neflákají a jedou už teď na doraz. Pokud by museli řešit desítky tisíc správních řízení, tak bude stát jiná práce a může to v krajním případě ohrozit včasnou výplatu důchodů," říká v rozhovoru pro HN Šimerka.

HN: Státu hrozí, že kvůli chybě poslanců a senátorů přijde o desítky miliard. Místopředsedové ODS a ČSSD Petr Nečas a Zdeněk Škromach už řekli, že by v případě úspěchu firemních žalob musel stát krátkodobě zvýšit sociální pojištění. Počítáte s tím i vy?

Já věřím, že k vracení miliard ze státního rozpočtu nedojde. Pokud by k tomu ale došlo, tak to stát bude muset řešit. Nikdo nemá v trezoru tolik peněz, aby to mohl firmám vrátit a vykrýt. Vždyť jen za loňský rok byl propad systému sociálního pojištění 48,5 miliardy korun. Vláda by proto musela najít zákonný způsob, aby výpadek v rozpočtu nahradila.

HN: Právě o to jde. Šéf Komory daňových poradců Jiří Nekovář tvrdí, že by stát mohl chtít nahradit ztráty v rozpočtu jen od firem, které peníze úspěšně vysoudí. Naopak firmy, které se o pojistné soudit nebudou, by vyšší pojištění neplatily. Už jste se o podobném návrhu, který by zároveň neporušoval zásadu rovnosti před zákonem, bavili?

Bavili. Jednal jsem o tom už i s ministrem financí Eduardem Janotou. Stát nepředloží žádný návrh, který by diskriminoval někoho na úkor někoho jiného. Všechny návrhy by byly přesně podle zákona a ústavy.

HN: A vy osobně chcete, aby stát získal peníze zpět jen od firem, které by na státu sociální pojištění za první polovinu roku 2007 vysoudily?

Ano. Bylo by nespravedlivé, aby stát někomu vrátil peníze za zaplacené pojistné a aby ti ostatní měli tyto peníze prostřednictvím vyšších odvodů splácet.

HN: Už dřív jste řekl, že správa sociálního zabezpečení je zahlcená žádostmi firem a má mnohem méně času na počítání a placení důchodů. Pokud to takhle půjde dál, nehrozí její kolaps?

Pracovníci na správě sociálního zabezpečení se neflákají a jedou už teď na doraz. Pokud by museli řešit desítky tisíc správních řízení, bude stát jiná práce a může to v krajním případě ohrozit včasnou výplatu důchodů a dalších dávek. Chtěl bych proto vzkázat všem firmám a všem obcím, které ještě nepožádaly o vrácení pojistného, aby tak nečinily. Promlčecí doba je pětiletá a končí na konci roku 2012.

HN: Kdo za to, že v roce 2007 nebyl v zákoně definovaný základ pro výpočet sociálního pojištění, podle vás konkrétně může?

Já nepochybuji o dobré vůli těch, kteří ty návrhy v roce 2006 předkládali. Někdy je ale dobrá vůle korunována určitými nedostatky. V žádném případě si ale nikdo nemohl myslet, že nemusí za první polovinu roku 2007 platit sociální pojištění a že neví, jak ho platit.

HN: Jak ale můžou mít firmy povinnost platit pojištění, když neměly jasně daný vyměřovací základ?

Ale ony ho znaly. V zákoně sice nebyl uveden explicitně paragraf definující vyměřovací základy, šlo je ale odvodit z ostatních paragrafů téhož zákona. Nikdo nemohl mít pochybnost, jak sociální pojištění platit.

HN: Bývalý ministr práce Petr Nečas řekl, že se o problému dozvěděl v lednu 2007. Vy jste byl tehdy jeho náměstkem. Jak jste se vlastně dozvěděli, že by chybějící vyměřovací základ mohl být průšvih?

Dozvěděli jsme se to v polovině ledna 2007 od konkrétní softwarové firmy, která se teď s námi soudí. Když jsme se dozvěděli, že odmítla pojistné platit, reagovali jsme na to okamžitě vydáním vládního nařízení, které vyměřovací základ pro jistotu znovu jednoznačně definuje.

HN: Byl jste náměstkem za ministra Škromacha, za nějž ta chyba v zákoně vznikla, i za Nečase, který ji neopravil včas. Ministři ale nemůžou kontrolovat každý detail a musí se spoléhat na své úředníky. Cítíte jako vysoký úředník obou ministrů za tuhle chybu osobní zodpovědnost?

Podívejte, z ministerstva práce šel zákon v pořádku. V okamžiku, kdy se dostane do sněmovny a Senátu, tak je to mimo možnost ministerstva ten zákon ovlivňovat. A ta chyba vznikla právě v parlamentu, nikoli na ministerstvu. A i kdybychom ji zjistili hned po schválení zákona, tedy 12. prosince 2006, tak už to do začátku roku 2007 stejně nešlo řešit. Muselo by se to udělat stejně, jako jsme to v roce 2007 s ministrem Nečasem řešili.

Mají firmy a města poté, co Nejvyšší správní soud zamítne kasační stížnost, nárok na vrácení pojistného?

Ne, správní soud rozhoduje jen jeden případ, kdy konkrétní firma odmítla zaplatit pojistné. Firmy, které budou chtít pojistné zpět, musí podat žalobu o vrácení. Nyní však Nejvyšší správní soud může naznačit, jak by v takových případech příště postupoval.

Dokdy je možné o přeplatek požádat?

Právníci i ministerstvo práce a sociálních věcí se shodli, že promlčecí lhůta končí v roce 2012.

Když státu dlužím, musím platit i penále. Mohu je také naúčtovat sociální správě? A od kdy?

Ano, ale bude o něm pravděpodobně rozhodovat až soud. Oslovení právníci se domnívají, že v případě úspěchu je možné požadovat penále až ode dne, kdy Správa sociálního zabezpečení odmítne pojistné vrátit.

Pokud stát bude muset pojistné vrátit, odrazí se to na výpočtu výše mého důchodu?

Ne, protože důchod se počítá pouze z pojistného, které odvádím ze své hrubé mzdy. Ne z odvodu zaměstnavatele. Jiná otázka ovšem je, jak a kdy stát nedostatek peněz vyřeší.

Firmy i města se hájí tím, že musí o vrácení požádat - když ta možnost je - protože musí postupovat s "péčí řádného hospodáře". Je to pravda?

Je to sporná věc, mimo jiné i proto, že stát hledá cesty, jak by vyplacenou sumu zase získal zpět. Rozhodně není nutno spěchat. Protože promlčecí lhůta končí až v roce 2012, je na tento krok času dost.

Ministr věří

K vracení miliard z rozpočtu nedojde, věří ministr Šimerka.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.1.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:45.