Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Leden:

Host ve studiu, Události komentáře (ČT2)

Moderátor
Poslední dny, kdy Česko zasáhly přívaly sněhu, mohly být zkouškou veřejné služby v˙praxi, mám na mysli Institut večerné služby, tedy program pro nezaměstnané, který mohou organizovat obce. Nezaměstnaní nedostanou žádnou odměnu finanční, ale zohlední se to při výpočtu dávek, konkrétně příspěvku na živobytí. Odpracovat musejí minimálně 20 hodin měsíčně. Hostem je Petr Beck z˙Ministerstva práce, dobrý večer.

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Dobrý večer.

Moderátor
Osvědčila se nebo aplikuje se tahle novinka při likvidaci sněhu?

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Tak tato novinka, otázka jestli to je novinka, protože ono přeci jenom už rok je možnost, aby veřejná služba byla organizována.

Moderátor
To není to podstatné, podstatné je jestli se to teď využívá?

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Myslím si, že obce, které organizují veřejnou službu, tak to samozřejmě využívají právě na úklid sněhu, ale bohužel paradox je takový, že některé obce se organizování veřejné služby vyhýbají.

Moderátor
Mají k˙tomu nějaký důvod?

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Argumenty jsou většinou to, že to je velmi nákladné, i když my jsme na základě jejich podnětů už vydali několik metodických pokynů a nestále opakujeme, že ty náklady, který oni nám vyčítají, tam skoro nejsou, jsou to pouze náklady na ty pracovní pomůcky, což jsou lopaty a podobně.

Moderátor
Oni tvrdí, ti lidé z těch obcí, že sice nemusejí nezaměstnaným přímo za práci platit, ale musí se starat o jejich ochranu, pomůcky, někdo je musí hlídat., musí tam s˙nimi být, takže stejně ty náklady potom ta obec nebo to město s takovými nezaměstnanými, kteří pracují při odklízení sněhu má.

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Pravé proto, my pořád tvrdíme, že ty náklady jsou nejmenší a to z˙toho důvodu, že jak vy jste říkal, že někdo se o ně musí starat, tak to lze zařídit i tím způsobem, že lze v˙rámci a teď ne veřejných služby, ale v rámci právě veřejně prospěšných prací, který tedy jsou institutem z˙Úřadu práce tímto institutem lze zabezpečit, aby člověk, který v˙rámci právě veřejně prospěšných prací tyto veřejný služby organizoval. To znamená, že vlastně obec požádá úřad práce o to, aby si toho člověka zaměstnala, a tím pádem tedy úřad práce potom hradí i různé náklady na tohoto člověka.

Moderátor
A jaké jsou dosavadní zkušenosti s˙tím, jestli se sami nezaměstnaní třeba o takovouhle práci hlásí, jestli třeba vědí, že existuje tahle možnost?

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Tak my jsme samozřejmě toto dávali všem na vědomí, dokonce i sociální odbor, který právě mají na starost osoby, který právě jsou v˙hmotné nouzi a můžou vykonávat veřejnou službu, tak aby jim tato možnost byla řešena a jak vy už jste zmínil, tak samozřejmě, jim se to potom objeví i na dávkách, kdy se jim ta dávka můžete snížit když tedy neodpracují veřejnou službu plus tam mají další možnosti k˙tomu, aby se jim dávka nesnížila.

Moderátor
Může naopak i město nebo vesnice nějakým způsobem, promiňte mi ten výraz, přimět k˙tomu, aby se zapojili do těchto třeba uklízecích prací?

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Na obou stranách to není povinnost, není to povinnost ani pro ty lidi, kteří jsou na dávkách pomoci v˙hmotném nouzi a není to povinnost ani pro obce, aby tedy tuhletu veřejnou službu organizovaly. Právě poroto tam vzniká, jak už jsem říkal ten paradox, s˙tím,m že jsou i obce, kde veřejnou službu organizují a mají tam větší nabídku právě té činnosti ve veřejný službě než pak poptávku po této veřejné službě. Anebo pak jsou obce, které se tomu zase vyhýbají.,

Moderátor
Nezaměstnaní tedy nedostávají žádnou přímou finanční odměnu, ale navyšuje se jim příspěvek na živobytí, myslíte, že to je opravdu dostatečná motivace, že ti lidé, když prostě nevidí, že dostanou ty peníze na ruku, protože je nedostanou, ale někde se jim to zohlední, že třeba není tohle důvod, proč o to není tak velký zájem, jak by mohl být.

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Já si myslím, že ta motivace je dostatečná, já vám to spíš řeknu na příkladu, kdy příspěvek na živobytí, když člověk plní všechny podmínky, tak je ve výši 3126 korun, mluvím o jednotlivci když má třeba ještě diety, tak se mu navyšuje třeba o 2600 korun a když je ještě aktivní a brouzdá třeba po internetu atd. tak je možnost mu navýšit ten příspěvek o 300 korun. top se dostáváme už docela na vysokou částku a když nebude tedy vykonávat tu veřejnou službu v˙rozmezí 20 hodin měsíčně nebo i jiné příležitosti, tam jsou i jiné možnosti, tak může tedy jeho příspěvek na živobytí klesnout až na 2020 korun, jo to znamená, že ta motivace si myslím, že je dostatečná a ta hranice 2020 korun je doopravdy hranice na to přežití.

Moderátor
Děkuji vám, že jste přišel. Nashledanou

Petr Beck, Ministerstvo práce a sociálních věcí:
Děkuji taky, nashledanou.

Zdroj: ČT2

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.1.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 10:06.