Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Leden:

Finanční změny v roce 2010 (Blesk pro ženy)

Nižší mateřská

Od ledna se maminky s malými dětmi musejí smířit s nižší podporou v mateřství. Stát jim vyplatí až o dvacet procent méně než loni. Na mateřskou může nastoupit matka šest až osm týdnů před termínem porodu nebo otec od sedmého týdne po narození dítěte, pokud se na tom s jeho matkou písemně dohodnou. Po 22. týdnu věku dítěte zpravidla mateřská končí a vy si musíte dál zažádat o rodičovský příspěvek. Ten zůstává i v dalším roce stejný. Když žena na mateřské bude už letos, od ledna se jí dávka přepočítá a dostává méně peněz.

Menší přídavky

Jen jeden rok jsme si mohli užívat mírného zvýšení přídavku na dítě. Od prvního ledna se dostaneme na stejnou částku jako před rokem 2009. Přídavek na dítě se sníží o 50 Kč a nárok na něj může uplatnit jen rodina, která nedosahuje 2,4násobku životního minima. Při poskytování dávky je testovaný čistý příjem rodiny v předchozím kalendářním roce. Výše přídavku na dítě do 6 let je 500 Kč, od 6 do 15 let 610 Kč a od 15 do 26 let 700 Kč.

Úspora na ošetřovném

Musíte zůstat s dítětem, manželem nebo jiným členem domácnosti doma kvůli jeho nemoci? Pak první tři dny zapomeňte na peněžitou pomoc. Od ledna se ošetřovné vyplácí až od čtvrtého kalendářního dne. Maximální délka ošetřování je devět dní. Osamělým rodičům je částka vyplácená až třináct dní. Rodiče se můžou během ošetřování vystřídat.

Méně peněz za nemoc

Dříve platilo, že do 30. kalendářního dne pracovní neschopnosti byla nemocenská 60 % denního vyměřovacího základu a pak se zvýšila až na 72 %. To v roce 2010 neplatí. Dlouhodobě nemocní od ledna dostávají na jeden den stejné peníze jako ti, kteří marodí krátce.

Vejdete se do rozpočtu?

Třetina domácností řeší nedostatek financí spotřebitelským úvěrem a každá desátá rodina se může kvůli nejistému finančnímu zázemí dostat do potíží. Poštovní spořitelna proto vytvořila jednoduchou kalkulačku, díky které si můžete spočítat, jak jste na tom vy. Na www.rozumnezadluzeni.cz zjistíte, jaký je váš koeficient rozumného zadlužení.

Nejlevnější povinné ručení

Přemýšlíte nad tím, jaké povinné ručení vás bude stát nejméně peněz? Podívejte se na www.povinne-ruceni.com, kde jednoduše a přehledně zjistíte, kolik a za co zaplatíte, a hned si můžete on-line sjednat nové povinné ručení.

Odškodnění za zpoždění

Při zpoždění vlaků můžou cestující získat odškodnění, ale jen pokud využívají mezinárodní spoje. Jestliže bude vlak na mezinárodní trase opožděný o více než 60 minut, musí dopravce pasažérům vrátit 25 procent z ceny jízdenky, při zpoždění delším než dvě hodiny činí odškodné polovinu jízdného.

Zdražování

Kvůli zvýšení daně budou dražší benzin, pivo, dálniční známky a od února také cigarety. O kolik víc si nakonec připlatíme, ovlivní obchodníci, kteří se musejí přizpůsobit nejen vyšším daním, ale hlavně principu nabídky a poptávky.

Daňový odpočet na dítě stoupne ze 890 na 967 Kč.

Zdroj: Blesk pro ženy

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.1.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:13.