Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Říjen:

Veřejná služba zaujala stovky lidí (MF Dnes)

Přes tisíc korun měsíčně navíc dostávají dlouhodobě nezaměstnaní, kteří se zapojí do prací veřejné služby. Lidé, kteří jsou bez práce více než půl roku a pobírají dávky v hmotné nouzi, musí pro města či neziskové organizace odpracovat alespoň dvacet hodin měsíčně. Ti, kteří pracovat nechtějí, musí od července vyjít s existenčním minimem, tedy 2 020 korunami měsíčně.

Postarají se o ulice a parky "V říjnu by mělo nastoupit prvních padesát lidí, pokud jich ovšem tolik vůbec seženeme," řekl mluvčí Karlovarského magistrátu Jan Kopál. "Naše oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi má na veřejnou službu vyhrazenu jednu pracovnici, která zájemcům zajistí nezbytné proškolení a také lékařskou prohlídku," připomněl mluvčí, podle něhož říjen ukáže, jaký bude o práci zájem.

Jan Kopál se netají tím, že zajistit práci bude organizačně náročné. "Předpokládáme, že každý den bude pracovat kolem deseti lidí. Nabídneme jim hlavně úklid města a parků," uvedl Jan Kopál. Jen v Karlových Varech by se v ideálním případě mohlo do práce zapojit přes tři stovky dlouhodobě nezaměstnaných. Zdaleka ne všichni z nich ale mají o zlepšení životní úrovně zájem.

"V září se do veřejné služby zapojilo necelých devadesát osob," reagovala na dotaz MF DNES vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Soňa Zaschkeová. Ta odhadla, že pracuje necelá polovina lidí, kterých se veřejná služba týká. "Volná místa stále máme. Nikoho, kdo přijde a má zájem, neodmítneme," zdůraznila Soňa Zaschkeová.

Na to, že by o možnosti pracovat nevěděli, se lidé v Sokolově vymlouvat nemohou. "Nezaměstnané, kteří o dávky žádají, okamžitě informujeme. Lidi, kteří dávky pobírají dlouhodobě, jsme už před časem písemně informovali," podotkla Soňa Zaschkeová. S lidmi, kteří v Sokolově pracují pro technické služby, správu sportovních zařízení, chráněné bydlení Sokolov a nově i pro Pomoc v nouzi, má město podle Zaschkeové vesměs dobré zkušenosti. "Máme spoustu lidí, kteří jsou spokojeni a dělají třicet i více hodin. Kdo ale pracovat nechce, nezapojí se ani do veřejné služby," naznačila.

Pro město Cheb zajišťují práce veřejné služby jednak technické služby Chetes, ale i Diecézní charita Plzeň prostřednictvím pracovníků noclehárny pro lidi bez přístřeší Betlém. Asi stovka nezaměstnaných se už přičinila například o vyklizení několika černých skládek nebo o likvidaci následků nedávné větrné smrště, ale i sekání a úpravu zeleně. Ani v Chebu, kde by teoreticky mohlo pracovat asi tři stovky lidí, není podle mluvčí radnice Martiny Kuželové o další místa nouze.

Co je veřejná služba?

Do veřejné služby se mohou zapojit jen lidé, kteří pobírají dávky ze systému pomoci v hmotné nouzi, tedy příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Výhodou je, že u osob v hmotné nouzi je výkon veřejné služby v rozsahu nejméně dvaceti hodin měsíčně považován za snahu o zvýšení přijmu vlastní prací. Hodnocení snahy o zvýšení příjmu vlastní prací osob v hmotné nouzi má pak vliv na výši částky, ze které se vypočítá příspěvek na živobytí. Pro osoby v hmotné nouzi, které pobírají příspěvek na živobytí déle než šest měsíců patří výkon veřejné služby k dalším možnostem, jak zvýšit výši této částky. Pro osoby v hmotné nouzi, které pobírají příspěvek na živobytí po dobu kratší než 6 měsíců, působí institut veřejné služby rovněž motivačně: pokud odpracují minimálně 30 hodin veřejné služby měsíčně, rovná se částka živobytí částce existenčního minima zvýšené o polovinu rozdílu mezi životním minimem osoby a existenčním minimem. Ve veřejné službě mohou lidé pracovat buď přímo pro město, nebo pro vybrané neziskové organizace.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.10.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:09.