Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Dobrý tip:

Co se může skrývat za neopodstatněnou chválou v zaměstnání

Možná vám to bude dokonce připadat velmi nevhodné a budete se na člověka, který vás bezdůvodně chválí, dívat podezřívavě. Budete přemýšlet, zda nemá nějaké skryté úmysly.

Co byste dělali, kdyby vás někdo chválil za něco, co považujete za naprosto běžnou a rutinní práci? Možná nevíte, jak máte reagovat, když vás kolega, s nímž pracujete na jednom projektu, chválí za práci, kterou sami považujete za průměrný, nebo dokonce možná i horší výkon.

Zde je několik možností, jaké následky by tyto varianty měly:

 • Užijete si chvály. I když se domníváte, že si ji nezasloužíte, někdo si třeba myslí, že je oprávněná.
 • Zamyslete se nad způsobem, jakým vás dotyčný chválil. Skutečně to myslel vážně, nebo se jen snažil být milý, popřípadě měl jiné skryté úmysly? Pak jednejte podle toho, ale vždy se přesvědčte, zda jsou vaše případná podezření opodstatněná.
 • Požádejte dotyčného, aby vám řekl, za co konkrétně vás chválí, abyste mohli lépe poznat, zda to myslí vážně, nebo to říká jen tak.
 • Pokud si myslíte, že si chválu zaslouží někdo jiný, řekněte to tomu, kdo vás chválí; nikdy neuděláte chybu, pokud někoho zaslouženě pochválíte.
 • Žádnou chválu neberte příliš vážně. Berte ji jako běžnou součást denní konverzace a dělejte svou práci i nadále dobře, ať už jste chváleni, nebo nikoli.
 • Pokud se skutečně domníváte, že jste neodvedli dobrou práci, ale ten, kdo vás chválí, si toho nevšiml, nebo vás chválí za něco jiného, zamyslete se nad tím, jak to příště udělat lépe.
 • Jiné možnosti?

Objektivně zhodnoťte svou práci

Nejdříve byste měli po pravdě zhodnotit, jak jste danou práci odvedli, a srovnat to s tím, co o tom řekl dotyčný. Tak můžete lépe, realističtěji porovnat svůj dojem s jeho reakcí.

Jakým způsobem však svou práci reálně posoudit? Můžete zkusit porovnat požadavky a očekávání na danou práci. Nebo se zeptejte na názor někoho jiného, třeba i nějakého experta na danou oblast, abyste získali objektivnější pohled. Takovýmto způsobem budete schopni lépe posoudit, zda si chválu zasloužíte nebo ne.

Možná dokonce zjistíte, že jste odvedli lepší práci, než si myslíte. Pokud tomu tak je, zvažte, zda se nehodnotíte příliš tvrdě. Nebo na sebe možná kladete příliš vysoké požadavky, a proto si o práci, která je dobrá, myslíte, že zase tak skvělá není. V takovém případě je chvála opodstatněná a vy se jen hodnotíte špatně. Pokud váš výkon skutečně nebyl tak dobrý a dotyčný vás chválí kvůli tomu, aby vás podpořil nebo z jiných důvodů, případně proto, že si nevšiml, že jste tak dobrý výkon nepředvedli, popřemýšlejte, jak byste mohli práci udělat příště lépe. Pak si chválu skutečně zasloužíte.

Třeba za to mohou odlišná očekávání

Dalším důvodem, proč si můžete myslet, že vás někdo chválí neopodstatněně, mohou být odlišná očekávání na výsledek dané práce. Můžete se například domnívat, že jste měli sepsat desetistránkovou podrobnou analýzu určité situace, a pak vám její stručný popis připadá povrchní. Druhá osoba však chtěla pouze dvoustránkový přehled, takže jí vaše dílo připadá skutečně dobré. Zhodnocení práce podle vás i dotyčné osoby pak může být správné, i když se navzájem hodně liší. Záleží to na tom, jak jste si představovali výsledek. Problém vězí v komunikaci mezi vámi. Zatímco vy si myslíte, že jste nedostáli očekávání, ten druhý si myslí, že jste práci odvedli nadmíru dobře.

Projev podpory, nebo pokrytectví?

Pokud však víte, že jste odvedli mizernou práci, a je vám jasné, že to daná osoba ví také, a přesto vás chválí, je na místě se ptát, proč to dělá. Dotyčný vás může například chválit proto, že se domnívá, že vás to bude motivovat a vy se budete cítit dobře. Nebo vás může chválit jenom proto, abyste si ho oblíbili, protože touží někam patřit a s někým se přátelit.

Jsou však také případy, kdy se vám někdo snaží polichotit s postranními úmysly a chce, abyste pro něj udělali něco, co pro něj udělat nechcete. Nebo je jednoduše zvyklý chválit vždy, když se něco dokončí, aniž by výsledky kriticky zhodnotil.

Ať už jsou důvody neopodstatněné chvály jakékoli, je důležité na ně přijít, abyste se podle nich mohli zachovat. Například když vás někdo chválí proto, abyste se cítili dobře a oblíbili si ho, nemusíte se tím nijak zvlášť zabývat. Berte chválu jen jako projev podpory nebo přátelství, i když není opodstatněná. Přijměte ji, poděkujte a pokračujte v práci. Naopak pokud cítíte, že vás někdo chválí neupřímně a pokrytecky, protože se vás snaží manipulovat a donutit vás udělat něco, co byste jinak nedělali, berte to jako varovný signál a zkuste například omezit dobu, kdy s ním musíte spolupracovat. A kromě toho, že budete přemýšlet nad tím, jak se zachovat k člověku, který vás nepodloženě chválí, zamyslete se také nad tím, co zlepšit, abyste si chválu skutečně zasloužili.

Návod, jak se vypořádat s lichotkami

Zkrátka existuje mnoho různých důvodů, proč vám může někdo neopodstatněně lichotit. Záleží na okolnostech a také na zúčastněných lidech.

Zkuste tedy nejdříve pravdivě ohodnotit svůj výkon a porovnat to s tím, co o něm vyjadřuje ten druhý. Následně se zamyslete, proč vám dotyčný nezaslouženě lichotí.

Pomůže vám to se rozhodnout, jak na danou situaci reagovat. Pokud jste svou práci skutečně neodvedli úplně skvěle, zapřemýšlejte, jak svou práci zlepšit, ať už vás dotyčný chválil z jakéhokoli důvodu.

 • Nejste si jisti, zda si zasloužíte chválu? Zkuste kriticky zhodnotit svůj výkon.
 • Někdo vás neopodstatněně chválí? Možná že se za tím něco skrývá.
 • Pokud jste si jisti, že váš výkon si chválu nezaslouží, zamyslete se, zda to dotyčný ví, a pokud ano, tak proč to dělá.
 • Jakoukoli nezaslouženou chválu považujte za varovný signál, že máte svůj výkon do budoucna zlepšit, abyste si ji příště skutečně zasloužili.

Ukázka z knihy Průvodce náročnými pracovními vztahy (Portál)
(redakční titulek i mezititulky)

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.10.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.10. 2018 000 13:20.