Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Září:

Petr Šimerka: Balíčky mi nedají spát (Radiožurnál)

Moderátor (moderátor1):
Balíček úsporných opatření, to bude hlavní bod dnešního jednání vlády. Ještě před ním se sejde tripartita. Cílem legislativních změn je snížit schodek státního rozpočtu na příští rok na 157 miliard korun. V Ranním interwiev teď vítám ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerku. Dobrý den, pane ministře.

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
Dobré ráno.

Moderátor (moderátor1):
Vy jste splnil ten požadavek ministra financí na úspory ve vašem resortu beze zbytku?

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
Nikoliv, nesplnil, já jsem se snažil samozřejmě škrtat co nejméně, a škrtal jsem skutečně s velmi těžkým srdcem, nicméně chápu, že schodek je příliš velký, takže jsem samozřejmě splnil část toho úkolu, který mě byl dán, ale znova říkám, že velice nerad.

Moderátor (moderátor1):
Očekáváte tedy, že onen balíček úsporných opatření bude vládou dneska schválen a postoupen dál do legislativního procesu?

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
Já si myslím, že ano.

Moderátor (moderátor1):
Jaká opatření se zejména dotknou vašeho resortu?

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
No tak já jsem se snažil především napumpovat víc peněz do státního rozpočtu, to znamená, snažil jsem se, aby na té příjmové stránce přibyly nějaké peníze, tam si myslím, že se to celkem podařilo, protože čím více přiteče peněz, tím méně se musí samozřejmě škrtat. Tak to byla jedna věc, takže chceme, aby se zrušily například slevy na pojistném, aby se nerealizovalo snížení sazeb na pojistné, na nemocenské pojištění, aby se zvýšila maximální hranice vyměřovacího základu, to jsou prostě věci, které jaksi díky kterým nateče do státního rozpočtu více peněz, no ale to, na co se ptáte, to jsou ty škrty, to je to říznutí do živého, tak tam bohužel bude pravděpodobně - pokud ten zákon projde - bude se snižovat rodičovský příspěvek o 10%, porodné ze 13 000 na 10 000, je tam navrženo i snížení přídavků na děti, respektive zrušení zvýšení přídavků, protože jakkoliv jsme připravovali určité škrty v rozpočtu, tak prakticky když už byly téměř hotové ty návrhy, tak poslanecká sněmovna schválila, přehlasovala veto pana prezidenta, schválila ten známý zákon, takzvaný zákon o šrotovném, kde byly i některé otázky, některé jiné věci, které se týkaly přídavků na děti a zaměstnanosti a ty šly protisměrným pohybem, tam se to naopak zvyšovalo, takže my se v tomto balíčku samozřejmě pokusíme to srovnat na současnou úroveň, to znamená zrušit zvýšení. Bohužel se sahá i do oblasti příspěvků na péči nemocenského pojištění a některých dalších ještě otázek.

Moderátor (moderátor1):
V tomto smyslu píšou dnešní Hospodářské noviny rozsáhlý článek na druhé stránce a je tady jeden mezititulek "Balíček vytlouká balíček". Řekl byste to také tak? Protože vy jste mluvil vlastně o tom balíčku protikrizových opatření z dílny ČSSD.

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
Tak některých směrech by se to dalo tak nazvat, například to, co jsem říkal na začátku, že se nebudou snižovat sazby pojistného na nemocenské pojištění nebo ten zvýšený vyměřovací základ. Dá se to prostě taky tak označit, ale když nejsou peníze, a přijímají se řekl bych velice drastická opatření, tak samozřejmě je třeba šetřit i na výdajové stránce. On ten balíček jaksi vznikal za určitých předpokladů, je to už řada měsíců a ty se od té doby výrazně změnily, a navíc teda ještě byly přijaty některé další zákony mezitím, jak jsem se zmiňoval, třeba to šrotovné, takže je ta situace trošičku jiná.

Moderátor (moderátor1):
On ten článek, z kterého jsem citoval, má hlavní titulek Boj o balíčky vnáší chaos do sociálních dávek. Vidíte to taky tak?

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
No, když se podíváte na systém sociálních dávek, tak víte, že je poměrně u nás košatý, bohatý a kromě toho se poměrně často mění, novelizuje. To samozřejmě nepřispívá k rozšíření nebo ke znalostem lidí a k právnímu vědomí. Já si myslím, že víte, mě ani tak nevadí, že teď jsem musel dělat některé škrty i když znova říkám, že kvůli tomu nespím. A to myslím doopravdy. Ale vadí mi, že je dělám na rychlo, že se to nedělá po zralé úvaze, a systémově. Kromě toho je potřeba říct, že už můj předchůdce, pan ministr Nečas navrhl některé změny v zákonech a schválila to vláda i Parlament v posledních dvou letech, díky kterým se ušetřilo mnoho miliard v této oblasti, takže já vlastně teďka navrhuji škrty už seškrtaného a to je to, co mě na tom nejvíc bolí.

Moderátor (moderátor1):
Říká ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, který byl po telefonu hostem ranního interwiev. Pane ministře, děkuju za odpovědi, na slyšenou.

Host (Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí):
Já vám taky děkuji, na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.9.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:51.