Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009:

Srpen

Obsah položky Srpen:

 • Za 15 let stouply platy čtyřnásobně (Metro)
  ilustrační fotoPosledních patnáct let vyděláváme víc, ale také si stále víc půjčujeme. To ukázala studie, kterou zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí ve své publikaci „Vývoj vybraných ukazatelů životní úrovně v ČR v letech 1993-2008“.
  Metro, 21. 8. 2009
 • Úřad práce pomůže zaměstnavatelům v rámci II. fáze projetku „Vzdělávejte se!“ (MF Dnes)
  ilustrační fotoDruhou etapu projektu s názvem „Vzdělávejte se!“, kterou vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), odstartoval nyní šumperský úřad práce.
  MF Dnes, 20. 8. 2009
 • Důchodcům se možná v příštím roce zvýší penze o 2 % (Z1)
  ilustrační fotoDůchodcům se možná v˙příštím roce zvýší penze o 2 %. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka to chce navrhnout vládě. Pokud to Fischerův kabinet odsouhlasí, důchodci by si mohli polepšit o 200 korun měsíčně.
  Televize Z1, 19. 8. 2009
 • Šimerka navrhne zvýšit důchody (Právo)
  ilustrační fotoČeským důchodcům svitla naděje, že se jim od ledna 2010 zvýší důchody, i když nárok na zvýšení nevznikne. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka totiž i přesto navrhne vládě zvýšení důchodů o dvě procenta.
  Právo, 19. 8. 2009
 • Kupní síla zaměstnanců vzrostla za patnáct let rychleji než důchodců (Právo)
  ilustrační fotoPrůměrná hrubá mzda zaměstnance stoupla v letech 1993 až 2008 z 5904 korun na 23 542 korun měsíčně. Zatímco nomimálně stoupla asi čtyřikrát, kupní síla domácností se zvýšila podstatně méně. Zaměstnancům asi o šedesát procent a důchodcům o necelých čtyřicet, průměrné mzdy pak o cca 100 %.
  Právo, 18. 8. 2009
 • Týden sociálních služeb poprvé (Hodonínský deník)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí a Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky vyhlašují "Týden sociálních služeb". Bude se konat od 5. do 11. října 2009, a to na různých místech České republiky.
  Hodonínský deník, 14. 8. 2009
 • Školit se byli dělníci i manažeři (MF Dnes)
  ilustrační fotoStále více firem v Olomouckém kraji chce kvůli krizi poslat zaměstnance na školení. Takovou možnost využívají společnosti, když mají málo zakázek, jako alternativu k propouštění či ponechání pracovníků doma s šedesáti procenty mzdy. Má to hned několik výhod. V rámci II. kola projektu Vzdělávejte se!, který vypsalo ministerstvo práce a sociálních věcí přispěje firmám úřad práce na výplaty i školení, a navíc si jejich zaměstnanci zvýší kvalifikaci.
  MF Dnes, 12. 8. 2009
 • Nezaměstnaní čistí města, dostanou za to víc peněz (MF Dnes)
  ilustrační fotoDlouhodobě nezaměstnaní lidé v Semilech a v Jilemnici si díky práci pro město mohou vylepšit sociální dávky, umožňuje jim to novela zákona o hmotné nouzi a zavedení tzv. veřejné služby. Zvláště v Jilemnici je díky škodám po červencové vichřici každá ruka dobrá.
  MF Dnes, 13. 8. 2009
 • Na sociální služby půjde víc peněz (Finance.cz)
  ilustrační foto800 milionů Kč navíc na sociální služby dostanou ještě v letošním roce poskytovatelé sociálních služeb. Na základě žádosti Vlády ČR tak rozhodl Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Finanční prostředky na sociální služby se získají v rámci rozpočtu MPSV, a to přesunem peněz ze státní sociální podpory. Víc dotací na sociální služby tak nebude znamenat navýšení salda státního rozpočtu.
  Finance.cz, 8. 8. 2009
 • Do rekvalifikací dal stát skoro 92 milionů (Lidové noviny)
  ilustrační fotoNa rekvalifikační kurzy vyčlenilo ministerstvo práce a sociálních věcí v letošním pololetí téměř 92 milionů korun. Účastníků však výrazně ubylo. Uchazeči o práci projevují největší zájem o kurzy práce na počítači, účetnictví a daňové evidence či sociální služby.
  Lidové noviny, 10. 8. 2009
 • Romové zvelebují Vsetín (MF Dnes)
  ilustrační fotoRomové ve Vsetíně chtějí pracovat. Tedy alespoň pokud jim hrozí, že jim stát sáhne na sociální dávky. Tuto zkušenost mají po dvou měsících lidé, kteří jim vysvětlovali novinku v zákoně o hmotné nouzi – tzv. institut veřejné služby. Aby lidé dostali životní minimum (tj. 3 126 Kč), musí odpracovat alespoň dvacet hodin týdně. Pokud si lidé tuto částku chtějí ještě zvýšit, pak musí k tomu přidat dalších deset hodin práce a poté mají nárok až na 3 679 Kč.
  MF Dnes, 6. 8. 2009
 • Petr Šimerka: Zásadní změny v sociálním systému (Moderní obec)
  ilustrační fotoPrvním srpnem nabyla účinnosti novela zákona o sociálních službách, jež vnáší do současného systému několik zásadních změn. Jde zejména o zvýšení měsíčního příspěvku pro lidi s největším postižením, o zmírnění podmínek pro vznik nároku na příspěvek pro chronicky nemocné děti do 18 let a o změnu výplaty příspěvku na péči pro dospělé. O těchto změnách hovořil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka v rozhovoru pro časopis Moderní obec.
  Moderní obec, 6. 8. 2009
 • Pro nezaměstnané a na sociální služby bude více peněz (Deník)
  ilustrační fotoPodniky krachují a počet nezaměstnaných stoupá. V červenci jich v Česku bylo 334 tisíc, o tři procenta víc než loni. Na situaci reaguje vláda i sněmovna. Její rozpočtový výbor včera přesunul na podpory v nezaměstnanosti přes 1,5 miliardy korun. Letos by celkové náklady na tyto dávky měly podle mluvčí resortu sociálních věcí Štěpánky Filipové dosáhnout 15 miliard, tedy o čtyři miliardy víc, než předpokládal rozpočet.
  Právo, 5. 8. 2009
 • Kontaktní centrum MPSV pomáhá ohroženým (Právo)
  ilustrační fotoLidé ohrožení krizí se čím dál častěji obracejí s žádostí o radu na Kontaktní centrum služeb zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). "Jen v prvním pololetí letošního roku odpověděli zaměstnanci Kontaktního centra služeb zaměstnanosti na 12 003 dotazy, což představuje 75 % z celkového počtu otázek v roce 2008," uvádí mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
  Právo, 5. 8. 2009
 • Pracovních neschopností ubylo (Lidové noviny)
  ilustrační fotoPočet pracovních neschopností za první pololetí letošního roku klesl oproti stejnému období roku 2008 téměř o 30 procent. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Průměrná délka neschopenky je 49 dní. Zatímco loni Česká správa sociálního zabezpečení od ledna do června evidovala 1,21 milionu ukončených pracovních neschopností, za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo jen 0,85 milionu.
  Lidové noviny, 1. 8. 2009
 • 10 nejčastějších otázek o rodičovském příspěvku (Blesk)
  ilustrační fotoOsmadvacet týdnů mateřské dovolené uteče s miminkem jako voda, a najednou je tu úřední změna. Pobyt doma s miminkem se náhle jmenuje rodičovská dovolená. Blesk zjišťoval nejčastější otázky k rodičovské dovolené.
  Blesk, 3.8.2009
 • Slevy na pojistném už platí (Právo)
  ilustrační foto"Od 1. srpna mohou zaměstnavatelé žádat o slevy na sociálním pojištění, vždy ale jen do dne splatnosti pojistného. Za leden až červen mohu získat mimořádnou slevu," řekla včera tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Štěpánka Filipová.
  Právo, 1.8.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 11:33.