Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Srpen:

Šimerka navrhne zvýšit důchody (Právo)

Důchodci by si polepšili zhruba o dvě stě korun měsíčně. Zda si skutečně o tuto částku polepší, musí rozhodnout ještě současná úřednická vláda - do konce září. Šimerka doporučuje zvýšit důchody i přesto, že růst cen mezi srpnem 2008 a letošním červencem a třetina růstu reálných mezd v roce 2008 nedosáhly v součtu dvou procent, od kterých je pravidelné lednové zvýšení důchodů povinné.

Kabinet totiž penze zvýšit může, i když mu to zákon neukládá. Pokud má však k "dobrovolné" valorizaci dojít, musí se penze zvednout minimálně o dvě procenta. I přes tuto zprávu je zvýšení důchodů nejisté. Ministr financí Eduard Janota vzhledem k situaci v rozpočtu na příští rok, kterému hrozí rekordní schodek 230 miliard Kč, navrhuje ušetřit na mandatorních výdajích 37 miliard Kč, důchody nevyjímaje. Pokud by důchody zůstaly na současné výši, rozpočet by ušetřil několik miliard. "Dle mého názoru je lepší zmrazit důchody nyní, než aby je příští ministr financí musel za dva roky razantně snižovat," uvedl pro Právo Janota.

Se zmrazením penzí nesouhlasí soc. dem. "Ke zvýšení penzí by mělo určitě dojít, i pokud není splněna podmínka růstu mezd a cen," řekl Právu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj už loni došlo k propadu reálných důchodů. ODS se naopak ke zvyšování penzí staví zdrženlivě. Jasné vyjádření ale zatím odmítá.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.8.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 09:53.