Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Srpen:

Do rekvalifikací dal stát skoro 92 milionů (Lidové noviny)

Mají rovněž zájem naučit se obsluhovat vysokozdvižný vozík, svařovat či si rozšířit řidičské oprávnění na nákladní automobil a autobus. Zájem je i o masáže, manikúru a pedikúru a základy podnikání.

"Obecně se dá říci, že se úřady práce na základě vlastní iniciativy a výrazného zájmu snaží hledat mezírky na trhu práce. Některé proto na zkoušku realizují dříve neobvyklé kurzy, jako například pracovník call centra, instalatér, administrativní pracovník s praxí u zaměstnavatele nebo s výukou odborného jazyka, nejčastěji angličtiny," vysvětlila současnou situaci mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Rekvalifikačních kurzů se v letošním pololetí zúčastnilo celkem 15 301 uchazečů o práci, což je meziročně zhruba o polovinu méně, než tomu bylo loni ve stejném období. Během letošního druhého čtvrtletí ale jejich počet znovu narůstal; na konci prvního čtvrtletí jich bylo 6576. "Podle informací, které má ministerstvo práce a sociálních věcí z úřadů práce, rekvalifikací v průměru přibývá s růstem nezaměstnanosti," uvedla Filipová. Podle ní meziroční pokles v tabulkách ministerstva není směrodatný, protože řada rekvalifikačních kurzů je součást různých evropských projektů, které se do těchto tabulek nezapočítávají. Výdaje na rekvalifikace a poradenství jsou podle Filipové rozpočtovou součástí státního rozpočtu aktivní politiky zaměstnanosti. Na tu je pro letošní rok vyčleněno bezmála 6,4 miliardy korun.

Ministerstvo má však podle Filipové ještě další výdaje. Na vyplácení mezd pro zaměstnance krachujících firem je původně vyčleněných 338 milionů a na podpory v nezaměstnanosti bezmála 11 miliard. S tímto rozpočtem by však ministerstvo s velkou pravděpodobností nevystačilo, a proto tento týden schválil rozpočtový výbor navýšení prostředků na podpory a sociální služby o zhruba 2,7 miliardy. "Na podpory půjde 1,5 miliardy. Právě na nich letos v prvním pololetí ministerstvo vyplatilo celkem přes 7,3 miliardy korun," uvedla Filipová.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.8.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:31.