Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Srpen:

Romové zvelebují Vsetín (MF Dnes)

Aby lidé dostali životní minimum, musí odpracovat 20 hodin týdně. Uklízí město, chystají školy a vykonávají další dobrovolnické práce.

"Už se nám přihlásilo 58 lidí. Považujeme to za velký úspěch," uvedla Daniela Cincibusová z Koordinačního informačního centra. "Zájem byl velký, ale nepřekvapil nás," doplnil vsetínský terénní pracovník Patrik Daniš. Podle obou to ukazuje na to, že Romové se práci nevyhýbají. "Uklízí a dělají i jiné práce ve městě. Třeba když byla havárie ve školce na Sychrově, tak stěhovali nábytek," popisuje Daniš. A do škol se zanedlouho znova vrátí. Budou připravovat třídy na nový školní rok.

S pracovní pílí prý zásadní problémy nejsou, možná i díky organizaci každé skupiny. "Vždycky tam je předák, který je z řad Romů a má u nich autoritu. Když nastane problém, rychle ho vyřeší," popisuje terénní pracovník. "Řada z nich by chtěla pracovat v běžné práci. Jenomže je nikdo nezaměstná. Navíc teď, když je krize," dodala Cincibusová. Je ale přesvědčená, že i tato zkušenost může Romům pomoci. "Nejde tady jenom o peníze na dávky. V pracovních skupinách jsou i "bílí", a to je jedna z forem integrace. Navíc je to může vést k tomu, aby se více snažili práci si najít," přemýšlí.

Trochu jinak se ale na vsetínskou situaci dívá vedoucí sociálního odboru tamní radnice Alena Beková. "Je dobré, že se jich přihlásilo skoro 60. Jenomže tady se má veřejná služba týkat asi dvou set lidí, takže je to pořád ani ne třetina," uvedla. S tím, dát práci i ostatním, pak žádný problém není.

"Práce je tady dost pořád. Stačí říct technickým službám a ty ji najdou okamžitě," dodala Beková.

Pozitivním signálem je ale prý to, že lidé, kteří si první hodiny odpracovali v červnu, se přihlásili znova. "Nezaměstnanost se zvyšuje a chodí další noví lidé," podotkl Daniš. Nezaměstnaným Romům ve Vsetíně, kteří chtějí pracovat, se navíc zanedlouho naskytne další možnost, jak si najít místo.

Chystá se tady totiž zřízení romského občanského sdružení, které bude mít za cíl vyhledávat práci. Má se týkat zejména nezaměstnaných z kontejnerových domů na Poschle. "Je vidět, že Romové se začínají chovat jinak. Nechtějí čekat, až jim pomůže někdo zvenčí. To je pozitivní signál," uzavřela Cincibusová.

"Ve skupině je vždy předák z řad Romů, který u nich má autoritu. Když nastane problém, rychle ho vyřeší." Patrik Daniš, terénní pracovník.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.8.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:10.