Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Srpen:

Pro nezaměstnané a na sociální služby bude více peněz (Deník)

Přesuny miliard

"V prvním pololetí úřady práce vyplatily už dvě třetiny původně vyčleněné částky, tj. 7,3 miliardy korun," dokreslila situaci Filipová. Chybějící prostředky půjdou z kapitoly určené na sociální dávky. Z ní se budou čerpat i finance na ochranu zaměstnanců při platební neschopnosti podniku. Do konce roku na mírnění dopadů insolvence firem doputuje 650 milionů korun.

Do krajů 800 milionů

Poslanci také souhlasili, aby poskytovatelé sociálních služeb dostali navíc 800 milionů korun. "Jsem rád, že se podařilo peníze najít, nelze dopustit, aby se znevýhodnění lidé ocitli na okraji společnosti," komentoval počin zákonodárců ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Právě kvůli drastickým škrtům, které na počátku roku snížily podporu regionálních sociálních služeb o pětinu, se v krajích nabídka výrazně omezovala.

Regiony dostanou příspěvek už brzy

Díky včerejšímu verdiktu regiony dostanou dorovnávací částky během října. V letošním roce tak na sociální služby regionálního charakteru půjde šest a půl miliardy. Ministerstvo práce účelově dotuje 2268 poskytovatelů sociálních služeb. Přispívá tím na financování osobní asistence, pečovatelských služeb, center denních služeb, domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením či azylových domů. Dané služby handicapovaní lidé nakupují, většinou ze státního příspěvku na péči. Ten činí 2000 až 12 000 korun měsíčně a v současnosti ho pobírá téměř tři sta tisíc lidí.

Zdroj: Deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.8.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:20.