Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Červenec:

Harrachovští skláři chodí do školy (Lidové noviny)

"Poslední měsíce byly nejsložitější, které jsem během svého podnikání zažil," řekl Novosad. Jen díky programu úřadu práce a dotacím z evropských fondů nemusel nikoho ze 102 pracovníků kvůli nedostatku práce propustit. Poslal je do školních lavic. Zhruba třetinu pracovní doby se učili v šesti třídách německy, anglicky nebo základům práce na počítači.

Programy Vzdělávejte se! a Školení je šance financovalo ministerstvo práce a sociálních věcí z Evropského sociálního fondu. Na pomoc podnikatelům v krizi uvolnilo 3,3 miliardy korun. V současné době se připravuje druhá etapa. "Je to konkrétní pomoc, která funguje, chci být připravený na druhou výzvu," dodal Novosad. Dotace z úřadu práce mu během 2,5 měsíce pokryla asi měsíční mzdy. Vyhlídky harrachovské sklárny na třetí čtvrtletí jsou již podle majitele pozitivnější. Dva velcí zákazníci z USA navýšili své zakázky. Měsíčně odeberou nápojové sklo za dva až tři miliony korun.

Harrachovská sklárna je nejstarší fungující sklárnou v celé Evropě. Založena byla před rokem 1712. Podnik vyrábí luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. Součástí je i muzeum, prodejna skla, malý hotel, pivní lázně a od roku 2001 také minipivovar.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.7.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:25.