Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Červen:

Každodenně jezdí do zaměstnání do Bavorska přes 3000 Čechů (ČTK)

Dohromady je podle náměstka pro evropské záležitosti ministerstva práce a sociálních věcí Michala Sedláčka v Bavorsku zaměstnáno kolem 6500 Čechů. Na kolik se na česko-bavorském příhraničním trhu práce projevila hospodářská krize, nebyl ovšem Fiedler schopen upřesnit. Podle něj je pravděpodobně nejvíce postižena metalurgie, a to na obou stranách hranice.

Česko i Bavorsko mají podle Fiedlera podobnou strukturu nezaměstnanosti. Kvalifikovaných odborníků, kteří chybí v Bavorsku, je podle Fiedlera rovněž nedostatek v Čechách. V souvislosti s krizí uvažují české úřady práce o spolupráci s Bavorskem při organizaci rekvalifikačních kurzů. Podle Ladislavy Šteinichové, ředitelky odboru realizace služeb zaměstnanosti na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), by přeshraniční spolupráce byla "velmi lákavá", pokud by se podařilo vyřešit otázku financování.

Podle Fiedlera existuje obecná představa, že "předsudky panují spíše na německé straně". Podle výsledků ankety "Dobrá práce", kterou EURES-T realizoval v dvacítce českých a dvacítce německých podniků, panují ovšem stejné obavy na obou stranách. Češi i Němci mají především strach z pracovní smlouvy, která není na dobu neurčitou. Účelem organizace EURES-T Bavorsko-Čechy je podporovat volný pohyb pracovníků na příhraničních trzích práce. Na české straně pokrývá kraj Plzeňský, Karlovarský a část Jihočeského. V německé části působí na území od Hofu po Pasov. Celkově EURES-T Bavrosko-Čechy podporuje pracovní mobilitu na území o rozloze 25.000 kilometrů čtverečních, na kterém žije přibližně 2,4 milionu obyvatel, z nich polovina je výdělečně činná.

Příhraniční partnerství EURES-T Bavorsko-Čechy vzniklo v roce 2005 a bylo vůbec prvním mezi "starým" a "novým" státem EU. Jsou do něj zapojena ministerstva práce obou zemí, úřady práce, odborové organizace a hospodářské komory. Zástupci řídícího výboru EURES-T Bavorsko-Čechy chtějí do budoucna hledat další zdroje financování, jmenovitě z Evropského sociálního fondu a prostřednictvím projektu Interreg.

Zdroj: ČTK, 21.6.2009

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.6.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:20.