Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Červen:

Jiří Sezemský: Více možností pro lidi bez práce (MF Dnes)

Stejně jako předtím mohou využívat i další možnosti, jako jsou mj. rekvalifikace, veřejně prospěšné práce, částečné nebo krátkodobé pracovní úvazky a brigády nebo programy z Evropského sociálního fondu.

Z tohoto důvodu nelze odhadnout počet lidí, kteří by mohli pobírat existenční minimum, a veškeré odhady by byly pouhou spekulací.

Nemůže však jít o masový jev, jelikož každý nezaměstnaný má dnes povinnost požádat úřad práce o vypracování individuálního akčního plánu a měl by přitom s úřady práce úzce spolupracovat. Pokud takový nezaměstnaný s úřadem práce skutečně aktivně kooperuje a přijímá jeho nabídky, díky zmíněným programům by až na existenční minimum neměl klesnout. V žádném případě tak nemusí spoléhat pouze na obce, jestli budou využívat veřejnou službu, jakkoli je to pro řadu z nich výhodné. Aktivní přístup se tedy vyplatí.

Jen pro orientaci: Výdaje na dávky pomoci v hmotné nouzi přitom zatím meziročně klesají, jakkoli se tento příznivý trend do budoucna zřejmě nepodaří udržet. Za období leden až březen meziročně poklesly výdaje na dávky pomoci v hmotné nouzi o 8 procent - ze 760 na 700 milionů Kč. Poklesl i počet vyplacených dávek.

O autorovi: JIŘÍ SEZEMSKÝ, vedoucí oddělení styků s veřejností MPSV

Zdroj: MF Dnes, 1.6.2009

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.6.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:05.