Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Duben:

Petr Nečas: Rozhovor pro Ekonomiku (ČT 24)

Moderátor
Ministra práce a sociálních věcí v demisi, Petra Nečase, už vítám ve studiu. Dobrý večer.

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Dobrý večer.

Moderátor
Jak zaznělo v reportáži, z Ministerstva obrany jste usedl na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Co je pro vás těžší?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Já myslím, že obojí je odpovědná pozice. Takže určitě jsem se snažil, ať již to bylo na Ministerstvu obrany, kde jsem dříve působil jako náměstek, nebo nyní na Ministerstvu práce a sociálních věcí, jako ministr, pracovat vždy na plný výkon a to je moje hlavní krédo.

Moderátor
I dnes musí zaznít tradiční otázka: Co vás nejvíc mrzí, že jste nestihl dodělat?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Tak já musím říci, že vláda s důvěrou, bohužel, tady byla pouze 2 roky a 2 měsíce. Na to se nesmí zapomínat. A myslím, že za ty dva roky jsme stihli velký kus práce. To, že jsme nedostali delší mandát, je bohužel skutečnost, která má své dopady. My bychom rádi bývali byli dokončili všechny 3 etapy důchodové reformy, na těch věcech se intenzivně pracuje. Mimochodem druhá etapa důchodové reformy byla schválena vládou toto pondělí v podobě už konkrétního legislativního návrhu. Třetí etapa v podobě koncepčního návrhu máme rozpracován v podobě paragrafového znění a pokusíme se ještě v průběhu tohoto období prosadit velmi výrazný pozitivní krok pro naše rodiny, tzv. prorodinný balíček. Je připravena v paragrafovém znění rozsáhlá komplexní novela zákoníku práce. Čili kdybychom dostali dejme tomu ještě ten jeden rok, tak se tady mohl udělat další velký kus práce.

Moderátor
Zmínil jste důchodovou reformu, zůstaňme tedy u ní. Co se týče 3. etapy, říkal jste vláda jí dala zelenou. Nicméně do Sněmovny měla jít v červenci. Stihne se to?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Tak v tuto chvíli je zjevné, že se to nestihne. My budeme mít koncepční materiál připravený, uvidíme, jak s ním naloží další vláda a zda rozhodne, že tento krok se zpracuje do paragrafového znění. Já jsem přesvědčen, že je nutné dotáhnout tu penzijní reformu do konce. Je skutečností, ž e vývoj v současné době v důchodovém systému ukazuje, že ČR promarnila 5 let mezi lety 2002 a 2006 na zahájení důchodové reformy. My jsme s ní začali, začali jsme bohužel o 4 - 5 let později, než se mělo. Čili nyní se důchodový systém tím, že pozitivní efekty reformy se začnou dostavovat později, může ocitnout v určitých problémech.

Moderátor
Vy už tedy reformu nedokončíte. Máte na to politickou podporu, aby se dotáhla do konce?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
No tak o tom rozhodnou mimo jiné i volby. Na druhé straně já považuji za klíčové, že se nám podařilo prosadit první etapu důchodové reformy, která se týká průběžného důchodového systému. Tam je toho podstatně více, než jenom zvednutí věku odchodu do důchodu. Je tam zásadní reforma invalidních důchodů, je tam právě větší motivace zůstávat na trhu práce, neodcházet do penze. Je tam rozsáhlý systém různých technických opatření, která zpřesňují fungování důchodového systému a já z tohoto pohledu považuji tento krok, který sice vypadá jako malý, ale on je nejvíce nepopulární. A celá řada zemí, které se daly do důchodové reformy, třeba Slovensko, Polsko a Maďarsko, se právě této klíčové etapě, tzn. reformě průběžného důchodového systému zdaleka vyhli. Ani sousední Slovensko jí neprovedlo.

Moderátor
Já se tedy ještě vrátím k té své původní otázce. Poprosím vás o reakci na slova Zdeňka Škromacha, který v předešlé reportáži řekl, že jste nedodržel svůj slib, že budete o důchodové reformě diskutovat s celým politickým spektrem. Nepovažujete to za nějaké svoje selhání?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Vůbec ne. Já myslím, že jsem ten slib dodržel. O první etapě, kterou jsem předkládal se vedly velmi rozsáhlé diskuse a my jsme dokonce o půl roku zpozdili projednávání tohoto zákona ve Sněmovně, aby se našla širší podpora. Zahrnuli jsme do úprav celou řadu námětů ČSSD. A myslím si, že mohu říci, že sociální demokraté jsou rádi, že jsme to udělali za ně, že na tuto etapu důchodové reformy sahat nebudou. Kdybychom bývali dostali čas, v tuto chvíli máme paragrafové znění 2. etapy důchodové reformy, v tuto chvíli bychom začali opět svolávat příslušnou parlamentní komisi, aby se touto druhou etapou zabývala. Čili ve chvíli, kdy by byl na stole konkrétní návrh, což je tato doba, tak by se opět ten proces politického vyjednávání rozběhl.

Moderátor
Přeci jen tady máte podporu sociální demokracie u té první etapy, u těch dalších dvou je to jisté nebo opravdu může se stát, že ty vaše projekty, které jsou v podstatě připravené, můžou přijít úplně vniveč. Já jsem přesvědčen, že na 1. etapu důchodové reformy sociální demokracie nesáhne. Bylo by to velmi nezodpovědné, znejisťovat takto důchodový systém, který musí pracovat stabilně desítky let s určitou předvídatelností. Uvidíme, jak dopadne 2. etapa, kterou gesčně připravovalo Ministerstvo financí v úzké spolupráci s Ministerstvo práce a sociálních věcí. My jsme ty práce s panem ministrem Kalouskem dotáhli do konce, ten návrh je nyní připraven k předložení do Poslanecké sněmovny.

Moderátor
Hodně diskutovaným tématem je i změna nemocenských dávek. Vyjádřil se k ní i ústavní soud. Považujete tenhle další nepopulární krok za svůj úspěch?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Nejde o to, zda je to úspěch nebo neúspěch. Skutečností bylo, že v ČR byla rekordně vysoká pracovní neschopnost, výrazně vyšší, než v okolních zemích, jako je Slovensko, Maďarsko, Polsko, kde je mimochodem horší zdravotní stav obyvatelstva. Ukázalo se, že ty výsledky vedly k tomu, že pracovní neschopnost poklesla, poklesla velmi výrazně na nejnižší číslo v dějinách od vzniku samostatné ČR na pouze 5,18 %. Poklesl počet nemocí na 100 pojištěnců v rámci nemocenského pojištění. Čili jednoznačně je to pozitivní krok. Mimochodem ty reformy, které jsme udělali v nemocenské, jsou standardní reformy západoevropského střihu. Náš nemocenský systém funguje v podstatě na stejných základech, jako fungují nemocenské systémy v zemích západní Evropy. Včetně tzv. karenční lhůty, čili oněch 3 dnů, bez pobírání nemocenské.

Moderátor
Kritici naopak kritizují, že lidé se začali bát brát si nemocenskou nebo zůstávat na ní, raději tedy zůstanou na dovolené, pokud se potřebují léčit.

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Já tady musím říci, že u lidí s nadprůměrnou mzdou to bylo docela běžné, protože čím vyšší jste měli mzdu, tak tím méně se tzv. vyplácelo marodit a byla tam přímá souvislost mezi výší mzdy a pracovní neschopností. Za druhé všechna relevantní data, která jsou k dispozici ze zdravotních pojišťoven, z Ministerstva zdravotnictví a podobně, neprokázala ani v sebemenším, že by se to jakkoliv negativně odrazilo na zdravotním stavu obyvatelstva. Čili spíše ubylo těch spekulativních víkendových nemocí. Vemte si takovou maličkost, kdo šel k lékaři v pátek a byl nemocný týden, dostal nemocenskou za 10 kalendářních dní. Dnes to takhle již nefunguje a ta motivace k víkendovým chřipkám, k hodění se marod v době kdy potřebujete něco zařídit, kdy potřebujete vymalovat byt, kdy začínají sezónní práce například v zemědělství a podobně, ta výrazně poklesla.

Moderátor
Já vám mockrát děkuji za návštěvu ve studiu.

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Na shledanou.

Zdroj: ČT 24

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.4.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:31.