Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Duben:

Petr Nečas – Ranní interview (Radiožurnál)

Moderátor (Jan Pokorný):
Poslanci budou mít na stolech další protikrizová opatření. Dnes přijdou na řadu návrhy vlády, mezi nimi i novela o pojistném na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele. Předkladatelem je host Ranního Interview, ministr práce a sociálních věcí, Petr Nečas z Občanské demokratické strany, dobrý den.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Hezké ráno.

Moderátor (Jan Pokorný):
Pane ministře, tahle novela by měla zlevnit povinné odvody za zaměstnance na sociální pojištění. Slibujete si od toho větší motivaci pro podniky, aby tolik nepropouštěli a udrželi si zaměstnance, zejména ty s nižšími příjmy. Jak by to podle vás mělo nebo mohlo v praxi fungovat.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Z analýz, které máme z posledních měsíců propouštění, se ukazuje, že nejvíce na stávající ekonomickou recesi a pokles poptávky po českém zboží doplácí především naši občané s nižší kvalifikací, pomocní dělníci, méně kvalifikovaní dělníci, montážní dělníci, s platy okolo 15 tisíc případně méně. A my chceme motivovat firmy, které samozřejmě zeštíhlují, protože poklesla poptávka po jejich zboží, aby toto zeštíhlování, dejme tomu, určitým způsobem zpomalily. Vychází to i z doporučení renomovaných mezinárodních institucí, včetně Evropské unie, kde mezi opatřeními proti krizi je velmi často zmiňováno i doporučení, snižovat vedlejší náklady práce včetně odvodů. A my jdeme touto cestou, která primárně podnikům přece jenom sníží náklady, jestliže oni mají nižší výnosy, díky nižší poptávce po svém zboží, musí snižovat náklady. A my jím tímto vysíláme signál, aby přece jenom měly možnost snížit tyto náklady například snížením platby pojistného a zachovaly pracovní příležitosti.

Moderátor (Jan Pokorný):
Pane ministře, kolik předpokládáte, že byste mohli zachránit pracovních míst?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Celý národní protikrizový plán, jehož součástí je toto snížení odvodů, tak je tvořen 3 návrhy zákonů, ale také některými exekutivními opatřeními. A tady bych především zmínil to, že vláda dala 3,3 miliardy korun z evropského sociálního fondu na programy vzdělávání a školení pracovníků v době, kdy podniky pro ně nemají dostatek zakázek a dostatek práce. Kombinace těchto dvou opatření, to znamená snížení slevy, tedy sleva na sociálním pojištění, čili snížení sociálního pojištění a těchto školících programů, tak náš kvalifikovaný odhad, ale i kvalifikovaný odhad Národní ekonomické rady je, že to umožní zachránit 50 až 70 tisíc pracovních míst.

Moderátor (Jan Pokorný):
Kolik by podle vašich analýz podniky za zaměstnance odváděly?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Tak podle těchto analýz podnikům umožníme, aby ušetřily 18 miliard korun, 18 miliard korun, které jsou pro ně nesmírně důležité. Protože v současné době oni mají nižší přístup k úvěrům, provozním úvěrům. Mají obrovské komplikace, protože se opět rozmáhá druhotná platební neschopnost, to znamená i firma, která relativně slušně prosperuje, má odbyt, stačí aby zákazník zpozdil platby nebo nezaplatil a ona najednou nemá například na běžné provozní prostředky, jako zaplacení energií a podobně. Čili všechno toto zlepší finanční toky, takzvaný cash flow firem a umožní jim to lépe přečkat současné obtížné ekonomické podmínky.

Moderátor (Jan Pokorný):
Pane ministře, vláda je v demisi, opozice byla původně proti tomuto návrhu, protože vlastně bude čerpat ze státní pokladny 18 až 19 miliard korun a například podle Sociální demokracie by tak mohly chybět peníze na valorizaci důchodů. Myslíte si, že vám teď opoziční poslanci vyjdou vstříc nebo jak to máte předjednané, pokud máte?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Já můžu v prvé řadě potvrdit, ano, toto opatření způsobuje výpadek zhruba 18 miliard z hlediska příjmu státního rozpočtu, na druhé straně mohu jednoznačně vyvrátit jakékoliv obavy, že je tu vazba na valorizaci důchody, důchody budou valorizovány, budou valorizovány tak, jak mají být, to znamená nejenom o růst cen, ale i o jednu třetinu růstu mezd. Čili žádný penzista se nemusí obávat, toto opatření slevy na sociálním pojištění je pouze dočasné, bude zavedeno na 2 roky po dobu krize, poté bude opět zrušeno. S opozicí se samozřejmě chceme shodnout na opatření, které by způsobily to, že z boje proti ekonomické krizi by se nestal nějaký zásadní politický střet, já bych to viděl jako velmi nešťastné, jestliže máme v tuto chvíli 450 tisíc lidí bez práce, tak dělat si z nich jakési rukojmí politického střetu, my podle mého názoru máme usilovat o širší politickou shodu a nalezení takových řešení, které pomohou zachovat pracovní příležitosti, udržet sociální soudržnost a sociální smír v této zemi.

Moderátor (Jan Pokorný):
Děkuji za rozhovor, v Ranním Interview jsme mluvili s ministrem práce a sociálních věcí, Petrem Nečasem, z Občanské demokratické strany, děkuji ještě jednou za odpovědi, přeji hezký den, na slyšenou.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Na slyšenou.

Zdroj: Radiožurnál, 6.4.2009

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.4.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:41.