Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Březen:

Petr Nečas: Skláři dostanou 30milionovou dotaci (Radiožurnál)

Moderátor (Tereza Tomášková):
30 mil. korun dostanou od státu skláři. Nevratnou dotaci rozdělí odbory mezi zaměstnance, kteří kvůli krizi už několik měsíců nedostávají výplaty. Poskytnutí mimořádných sociálních dávek ale zákon neumožňuje. Radiožurnálu to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Pro budoucnost jsou již tyto případy ošetřeny vládou navrženou novelou zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele. Čili v budoucnosti je již zaručeno, že i po vyhlášení té insolvence dostanou zaměstnanci 3 měsíční platy v případě, že nebude zaměstnavatel tyto mzdy vyplácet. Toto je teda zpětné řešení situace, která nastala ojediněle, unikátně a už se nebude opakovat.

Moderátor (Tereza Tomášková):
Novelu zákona minulý týden schválila vláda. Ministr Nečas doufá, že nová úprava projde Sněmovnou už v březnu nebo v dubnu. A úleva přichází i pro firmy, které zasáhla krize. Sociální pojištění budou moci splácet až 3 roky. První splátky přitom mohou být pouze v minimální výši a úhrada největší částky se přesune na konec 3letého období, kdy by už mohla krize odeznívat. I to dnes potvrdil ministr práce Petr Nečas. Úřady podle něj budou dlužníkům maximálně vycházet vstříc a taky jim chtějí odpouštět penále.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
MPSV se dohodlo s ministerstvem financí za souhlasu předsedy vlády, že ministerstvo financí poskytne jednorázovou dotaci příslušnému odborovému svazu, který zastupuje skláře a pracovníky porcelánového průmyslu tak, aby tyto prostředky byly využity k jednorázové nenávratné pomoci v sociálních případech.

Moderátor (Tereza Tomášková):
Úleva přichází i pro firmy, které zasáhla krize. Sociální pojištění budou moci splácet až tři roky, první splátky přitom mohou být pouze v minimální výši a úhrada největší částky se přesune na konec tříletého období, kdy by už mohla krize odeznívat. I to dnes potvrdil ministr práce Petr Nečas. Úřady podle něj budou dlužníkům maximálně vycházet vstříc, také jim chtějí odpouštět penále.

Zdroj: Radiožurnál, 12.3.2009

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.3.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:48.