Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Únor:

Petr Nečas: "Ulevíme firmám o 18 miliard" (HN)

HN:
Kromě toho chce firmy motivovat k zaměstnávání lidí nižším sociálním pojištěním. Díky tomu by jim mělo zbýt víc peněz na investice a zaměstnávání lidí. Ke snížení zdravotního pojištění, které chce zaplatit ministerstvo zdravotnictví z vyšších spotřebních daní na alkohol a cigarety, je ale skeptický. "Výběr spotřebních daní, zvlášť pokud se zvýší, je do značné míry loterií. Nejsem si proto jistý, jestli ten model je realistický," říká v rozhovoru pro HN Nečas.

HN:
Nezaměstnanost kvůli krizi už víc než dva měsíce prudce roste. Co proti tomu jako ministr práce děláte?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Nemůžeme přijít s žádným zázračným řešením. Přicházíme ale s kroky, které firmám pomůžou přežít.

Chystáme slevu na sociální pojištění, úlevy pro firmy v insolvenci, chceme dát víc peněz do rekvalifikací a vzdělávání zaměstnanců z evropských fondů, které se dřív často utrácely na úplné hlouposti. Ale představa, že krizi vyřeší stát svou politikou, je nesmírně naivní. Stát může krizi pouze brzdit a motivovat k jednoduššímu vytváření pracovních míst. Naší ekonomice může reálně pomoci jen oživení zahraničních trhů a nárůst poptávky po českém zboží.

HN:
Chtěl jste ale zbrzdit nezaměstnanost i pomocí švarcsystému...

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Švarcsystém byl trochu uměle vnesený problém. Jeho legalizaci nenavrhuji, já jsem pouze vyjádřil svůj názor, že by mi to nevadilo. Když se využívá pro zaměstnávání poslaneckých asistentů, tak mi připadá pokrytecké zakazovat ho firmám. Legalizace švarcsystému teď ale není aktuální. Myslím ale, že třeba sleva na sociálním pojištění bude fungovat lépe.

HN:
O slevách na sociálním pojištění se napsalo hodně spekulací. Jak bude definitivně vypadat?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Díky slevám na sociální pojištění ušetří firmy 18 miliard korun s tím, že bude systém platit zpětně od začátku roku. Bude to platit dočasně do konce roku 2011.

Nejvyšší slevu na dani 700 korun si bude moci odepsat zaměstnavatel u pracovníka s minimální mzdou s tím, že čím vyšší mzda, tím nižší bude sleva bude. Slevu na sociálním pojištění budou dostávat firmy na zaměstnance s měsíčním příjmem do nějakých 27 tisíc. Sleva se tak bude týkat 80 procent zaměstnanců.

HN:
Tomu rozumím, proč ale nebudou firmy dostávat slevy na sociálním pojištění i na zaměstnance s platy dejme nad 27 tisíc? I oni jsou přece ohroženi nezaměstnaností...

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
S tím souhlasím. My bychom samozřejmě chtěli plošnou a stejnou slevu na dani pro všechny. To bychom ale nezaplatili. Měli jsme na to 18 miliard a mohli jsme to dát všem, ale to by pak ta sleva byla jen symbolická. Proto jsme zvolili klesající slevu, která vychází z toho, že nejvíce jsou ohroženy pracovní pozice lidí s průměrnou a podprůměrnou mzdou. Což dokazují i poslední statistiky.

HN:
Mimochodem, odkud vezmete 18 miliard, které vypadnou kvůli slevám ze sociálního pojištění. Neohrozíte tím výplaty důchodů?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
V žádném případě. Peníze doplníme na důchodový účet z rozpočtu. Sleva na sociálním pojištění nebude mít na důchody žádný vliv. Důchody budeme dál zvyšovat.

HN:
Ministerstvo zdravotnictví teď začalo mluvit i o snížení zdravotního pojištění u zaměstnavatelů (a popřípadě i zaměstnanců) výměnou za zvýšení spotřební daně na alkohol a cigarety. Argumentuje tím, že by to také snížilo náklady práce, a tím i posílilo chuť firem zaměstnávat nové lidi. Jak to vidíte vy?

Petr Nečas (ministr práce a sociálních věcí):
Výběr spotřebních daní, zvlášť pokud se zvýší, je do značné míry loterií. Nejsem si proto jistý, jestli ten model je realistický. Já jsem vůči tomu skeptický.

Jinak by snížení zdravotního pojištění určitě snížilo náklady na zaměstnávání lidí.

Pokud ale vezmu v úvahu, že jsme snížili letos nemocenské pojištění

Zdroj: Hospodářské noviny, 12.2.2009

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.2.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:24.