Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2009 » Únor:

Petr Nečas: Host dne, Minuty regionu (PRIMA TV)

Moderátor
Hezké odpoledne divákům RTA přeji. Dnešním Hostem dne je ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS. Hezké odpoledne i vám, pane ministře.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Hezké odpoledne.

Moderátor
Nedávno vládou prošel tzv. rodinný balíček. Jsou to jistá opatření pro podporu rodin, především mladých rodin s dětmi. Jak si to máme představovat? Co bude?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Chceme v první řadě rozšířit spektrum možností hlídání dětí, péče o dítě někým jiným, než rodičem. Situace je taková, že jsou přetížené mateřské školky, kdo nemá místo v mateřské školce nebo nemá babičku nebo prarodiče, tak v podstatě nemá možnost hlídání dětí, pokud nemá dostatečně vysoké příjmy, aby si zaplatil nějakou pečovatelku. Čili, chceme zavést některé nové věci, takový evidovaný poskytovatel rodičovské výpomoci, to znamená rodič, který se sám stará o malé dítě do 7 let, může hlídat až tři další děti za poplatek, který nepodléhá zdanění a odvodům zdravotního a sociálního pojištění, chceme rozšířit možnosti pro zaměstnavatele, aby mohli zřizovat miniškolky, to znamená malé komunity, kde se mohou hlídat také až čtyři děti, chceme rozšířit možnost částečných pracovních úvazků, aby rodiče malých dětí, především maminky, mohli zkombinovat péči o dítě s částečným pracovním úvazkem, motivovat k tomu zaměstnavatele tím, že budou mít slevu na sociálním pojištění, pokud vytvoří částečný pracovní úvazek pro definované kategorie, včetně rodičů malých dětí.

Moderátor
Říkal jste motivovat zaměstnavatele, nebude to jeden z nejtěžších úkolů celého toho balíčku rodinného, protože zaměstnavatele většinou nechtějí mladé lidi, matky hlavně budoucí nebo současné?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Já musím říci, že u nás je velice nízký podíl částečných pracovních úvazků, je necelých 5 %, zatímco průměr Evropské unie je 16 %, dokonce v některé kategorii typu malinkých dětí, tak v zemích jako Holandsko, Německo, Rakousko je to většina, která pracuje na částečný úvazek. My chceme dát ekonomickou pobídku, to znamená zaměstnavatel tady vytvoří třeba pro rodiče, které mají malé dítě, částečný pracovní úvazek, tak bude mít slevu na pojistném a zkrátka se mu takový pracovní úvazek vyplatí.

Moderátor
Součástí toho rodinného balíčku jsou také otcovské dávky. Co to je?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Je to analogie peněžité pomoci v mateřství, čili tzv. mateřské. My chceme z toho systému nemocenského pojištění umožnit tatínkům v prvních šesti týdnech života tohoto dítěte po narození, aby pomohli mamince týden v péči o to dítě. Myslím si, že je to správný krok, který je podpoří sounáležitost rodiny.

Moderátor
Vy sám byste toho využil, kdybyste měl tu možnost zůstat s dětmi doma?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Já jsem se snažil to udělat tím způsobem, že jsem si vzal v podstatě dovolenou nebo volno, když marodily děti, takže já bych toho určitě využil.

Moderátor
Nakolik to stát přijde, toto opatření?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Je skutečností, že to bude znamenat zvýšení výdajů ze systému nemocenského pojištění o zhruba 300 - 400 mil. Kč ročně, ale je to financovatelný výdaj a vláda s tím počítá.

Moderátor
Já vám děkuji za rozhovor, děkuji vám za váš čas, přeji, aby rodinný balíček co nejdříve vstoupil v život a někdy příště se těším na shledanou. Na shledanou se těším i s diváky RTA.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Na shledanou.

Zdroj: Prima TV, 5.2.2009

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.2.2009

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:17.