Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Září:

Petr Nečas: Rozhovor pro MF DNES (MF Dnes)

V ODS to před krajskými volbami vypadá na největší rozkol od takzvaného Sarajeva. Co si myslí někdejší vyzývatel Mirka Topolánka o křeslo předsedy strany a ministr práce o postavení největší české pravicové strany?

Pane ministře, co se vám vybaví při slově počasí?

Počasí? To je stav atmosféry.

Jméno Počasí, s velkým P, se objevuje v jednom hovoru, který kdysi vedl mafián František Mrázek. Počasí, jak dokládají odposlechy, jejichž část se objevila i v našich novinách, jste měl být podle těch lidí právě vy. Tušíte, co si o vás říkali?

Netuším. A jsem tím naprosto zděšen!

Neděste se, z těch slov naopak vyplývá, že vy se nenecháte ovlivnit a že se odmítáte podílet na výměnných "kšeftech" a že s lidmi zapletenými se zločinem nekomunikujete.

To je všechno pravda.

Jste si úplně jistý, že teď, kdy se rozkrývají mnohé kontakty mezi politiky a mafií a objevují se stále nové důkazy o nejpodivnějších vzájemných "obchodech", něco nevyplave i na vás?

Neudělal jsem nic, za co bych se měl stydět. Nebojím se toho. Celou dobu, co jsem v politice, se snažím, aby se nemíchal byznys do politiky. I když vím, že představa jakési berlínské zdi mezi světem politiky a světem byznysu je iluzorní. To nikde není a nebude, kontakty vždy existovat budou. Ale já se nepodílím na těch takzvaných "kšeftech", jak o tom hovoříte vy.

No, o vás někteří dokonce hovoří jako o "Špidlovi ODS". O bývalém sociálnědemokratickém premiérovi a dnešním eurokomisaři se také říkalo, že odmítá ty kšefty, ale jak víte, nedopadl, možná i kvůli tomu, ve své straně nejlépe. Nebojíte se ani toho, že dopadnete podobně?

Může se stát, že nastane v politice okamžik, kdy neuspějete. To je normální.

Zeptám se jinak: Je možné uspět v české politice bez toho, abyste se vyhnul kontaktům, které jsou už konfliktem zájmů, a často dokonce porušují či obcházejí zákony?

Já jsem pevně přesvědčen, že ano.

Jenže mnohé ty podivné kontakty se týkají i členů vaší ODS. Navíc se objevují v případě občanských demokratů slova jako válka, spory, hádky, vyhrožování, napětí. Jste pořád hrdý na to, že jste členem této strany?

Ale jsem. Pořád. V ODS jsem od roku 1991 a za tu dobu jsem poznal tisíce našich členů. V drtivé většině jsou to slušní, schopní a aktivní lidé. Na ně jsem hrdý. Proč bych nebyl? A teď k tomu, co se děje na vrcholu strany - problémy přece způsobuje několik jedinců ve Sněmovně a pan Morava, jehož jednání bylo neakceptovatelné a neomluvitelné.

Dá se ta situace srovnat s lety 1997 a 1998, kdy se ODS také otřásala, odešli z ní významní politici, stranu provázely finanční skandály a nakonec se rozpadla i Klausova vláda?

Nedá se to srovnat vahou těch aktérů. Pánové Tlustý, Raninec či Schwippel nejsou srovnatelní s pány Zieleniecem, Rumlem a Pilipem. Ale atmosféra dobu kolem sarajevského atentátu skutečně připomíná. I tehdy jsem zažil tu bytostnou osobní zášť a nenávist vůči premiérovi a předsedovi ODS. V případě exministra zahraničí Josefa Zieleniece to vůči Václavu Klausovi tehdy dosahovalo až iracionálních rozměrů. Tento model lidského chování se do značné míry opakuje teď, jen se vyměnily osoby.

Jenže Zieleniecova kritika za černá konta ODS iracionální nebyla, to víte sám...

Ovšem technologie postupu některých lidí je velmi podobná tomu, co se odehrávalo v ODS kdysi. Má to tři fáze. První: Začnou se vést rozsáhlé řeči o tom, že ODS zrazuje svůj pravicový program, a dalším klišé je, že se špatně komunikuje. To dělal Zieleniec vůči Klausovi a dělá to i Tlustý vůči Topolánkovi.

Ale občanští demokraté v mnoha věcech ze svých pozic ustoupili, to je pravda.

Můžeme se bavit o tom, zda nešlo jít v něčem více do hloubky a dělat to razantněji. ODS však dělala a dělá pravicovou politiku. Copak by masovou privatizaci a ekonomické reformy v devadesátých letech dělala v takové míře levice? Nedělala. Dělala by větší a potřebné reformy dnes? Nedělala.

O síle pravicové politiky ODS bychom mohli hovořit hodiny, takže přejděte k té avizované druhé fázi.

V ní se zpochybní povahové a charakterové rysy předsedy strany. O Klausovi někteří říkali, jak je arogantní, že se s ním nedá vyjít a podobně. O Topolánkovi slyšíte dnes totéž.

... moment. Vy si skutečně myslíte, že Václav Klaus není vůbec a nikdy arogantní? To máte jiný názor než polovina národa.

Není. Je to naopak velmi empatický a vnímavý člověk.

A třetí fáze?

Vymyslí se mýtus. Švýcarské konto ODS. A důkazy? Nejsou. Dnes je to vydírání a sledování poslanců. Cíl lidí, kteří to vymýšlejí a provádějí, je pořád stejný - potopit premiéra a ODS.

Tehdy však část špiček ODS opustila stranu a důsledky se projevovaly ve volbách ještě dlouhá léta. Hrozí něco podobného i v současnosti?

Nikoli. Už jsme poučení. I když někteří, jako například Vlastimil Tlustý, který to tehdy s námi prožíval, ztratili pud sebezáchovy.

Jak byste pojmenoval chování svých kolegů z ODS, kteří jdou jakoby proti vlastní vládě a straně?

Kolegy Ranince a Schwippela až tak podrobně neznám. S Vlastimilem Tlustým se znám 16 let a politicky jsme si vždy byli velmi blízko. Dokonce byly okamžiky, kdy jsme byli klíčoví političtí spojenci. Ale poslední dva roky ho nepoznávám.

Co se podle vás stalo?

Nechci si hrát na psychoanalytika, ale přisuzuji to v jeho případě kombinaci zklamání, zášti, osobní nevraživosti, která převážila nad elementární politickou odpovědností a loajalitou.

A nepramení současné Tlustého reakce z toho, že se bojí, že někdo z ODS na něj něco vytáhne?

Vždyť se tak choval už předtím, poslední dva roky. On byl ochoten použít skrytou kameru a sledovat jiné členy ODS. A já se ptám, proč to bylo spuštěno i ve vašich novinách na začátku sjezdu zelených?

Protože tam by to zaznělo.

Tak to víte víc než já, ale to je posláním médií. Ale objevilo se to i ve chvíli, kdy přichází na řadu ratifikace amerického radaru, který někdo nechce...

... MFDNES vždy radar podporovala, to nedává logiku.

Já hovořím obecně. Také jsme v předvolebním období a před kongresem ODS.

Naše zprávy navazovaly na kauzu kolem vašich poslanců Tlustého a Moravy.

To je podle mě poněkud kostrbatá logika, ale korektně říkám, že to bylo primárně vyvoláno neakceptovatelným chováním dvou našich poslanců.

Druhá strana sporu však říká, že neakceptovatelně se chová premiér Topolánek. Je to tvrzení proti tvrzení.

Pan Tlustý sebou až příliš nechá lomcovat vášně.

A je Topolánek pořád tím správným člověkem, který byl měl šéfovat občanské demokraty?

Na půdě ODS jsem nikdy neslyšel, že není. Alespoň ne u vrcholných představitelů strany. On na co sáhl, to vyhrál. Vy jste v poslední době nepřemýšlel, že byste chtěl kandidovat na předsedu strany? Ne. Stojím za předsedou. On provedl ODS nesmírně komplikovanou etapou v její historii. Po odchodu Václava Klause se předpovídala marginalizace a úpadek ODS, jenže to se vůbec nestalo. V roce 2002 jsem na předsedu kandidoval a byl jsem Mirkem Topolánkem poražen o 11 hlasů, což není mnoho. Ale teď o tom neuvažuji.

Může situace uvnitř ODS ovlivnit krajské a senátní volby, které budou už za tři týdny?

Pozitivně se to jistě neprojeví. Rozhodující vliv na výsledek voleb bude mít účast. Přitom výsledek v krajských volbách 2004 byl pro ODS ojedinělý a epochální. Řadu let se už nebude opakovat. Chceme vyhrát, ale čísla z doby před čtyřmi lety byla naprosto anomální, neopakovatelná.

Podle některých spekulací se proto už připravují v krajích koalice s ČSSD. Je to pravda?

Vždyť v některých krajích už jsme v koalici i se sociálními demokraty. Je to především věc regionálních sdružení. Navíc se předpokládá, že postavení středových stran bude slabší než v předchozích krajských volbách. Logickým důsledkem může být na této úrovni větší spolupráce ODS a ČSSD.

Platilo by to i pro střední Čechy, kde proti sobě "jedou" Petr Bendl a David Rath?

Představit si to moc teď nedovedu, ale počkejme si na výsledek.

Mohou mít nepříznivé výsledky krajských voleb pro ODS negativní vliv i na celou vládní koalici? Mohla by se potom dokonce rozpadnout?

Záleží to na interpretaci těch výsledků, ale já si myslím, že vliv by to mít nemělo. Hlasování v krajích není hlasováním například o poplatcích ve zdravotnictví, i když se to z toho sociální demokracie snaží udělat. Ať nikdo nedělá z lidí hlupáky, vždyť oni přece velmi dobře vědí, že nekandiduje ani Jiří Paroubek, ani Mirek Topolánek.

Jiří Paroubek sice skutečně nekandiduje, ale ČSSD ve své kampani tvrdí, že vládní politika ožebračuje lidi. Co byste jako ministr práce a sociálních věcí na to odpověděl?

Že je to lež a demagogie. Čísla dokazují opak. Například čisté příjmy rodin zaměstnanců s dětmi vzrostly o 13 procent a letos se penze zvýší o 1 145 korun. Sociální demokracie slibuje něco, na co nemá peníze. Mohla by to udělat jedině za podmínky dalšího neodpovědného zadlužení země.

Slibovali jste také, že si posvítíte na lidi, kteří neoprávněně čerpají sociální dávky. Podařilo se vám to?

Výrazný je nižší počet lidí, kteří čerpají dávky v pomoci v hmotné nouzi. Pomohli jsme rodinám s dětmi tím, že jsme přešli od způsobu, kdy dostávají sociální dávky, k daňovým úlevám. Ty jim pomohly.

Na webových stránkách vašeho ministerstva je i věta: "Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe než ten, kdo nepracuje." Nezdá se mi, že to stoprocentně platí, i když nový zákon o zaměstnanosti přijatý v srpnu tomu asi napomůže.

Samozřejmě, že neplatí ve všech případech, ale obecně ano. Daňové úlevy jednoznačně preferují ty rodiny, ve kterých alespoň jeden z rodičů pracuje.

Proč vládu tolik lidí kritizuje, když je podle vás všechno tak skvělé? Například daňové úlevy si někteří lidé všimnou až za hodně dlouhou dobu.

Dám vám jeden příklad, který svědčí o správnosti naší sociální a daňové politiky. Když jsme omezili vyplácení dětských přídavků, bylo mnoho lidí skutečně rozezleno. A pak zjistili, že pomocí daňových úlev získají dohromady víc peněz, a ty stesky ustaly.

Důležitou věc nakonec změnil Ústavní soud, a to, že zrušil, aby se první tři dny nevyplácela nemocenská. Byla to chyba soudu?

Stačí uvést opět příklad - v malých firmách do 20 zaměstnanců se snížila nemocnost do 14 dnů o 45 procent. Jednoznačně to přičítám tomu, že první tři dny se neplatilo, protože nemocenská byla nejvíce zneužívanou sociální dávkou u nás. Bohužel očekávám, že nemocnost opět naroste. Změny zafungovaly i u dlouhodobé nezaměstnanosti, ta klesla o třicet procent. Roste i počet zdravotně postižených, kteří jsou zaměstnáni. To někdo považuje za ožebračování lidí?

Objevily se však stížnosti, že omezujete výdaje na sociální služby. Ani to není pravda?

V roce 2006 byly celkové výdaje na sociální služby 13 miliard korun, letos 25 miliard korun. Ten rozdíl vznikl tím, že se zaměřujeme především na pomoc těm nejpotřebnějším, tedy lidem, kteří jsou závislí na pomoci jiné osoby. Už jsem to říkal mnohokrát - konzervativní pravice vždy měla sociální cítění.

Já mám také cítění, ale vy se nějak moc chválíte.

Příští rok se to prokáže. Každý uvidí.

Jaké největší změny máme čekat příští rok?

Druhou etapu důchodové reformy, která se bude týkat systému připojištění, a pracujeme na třetí etapě, kde už má být možnost dobrovolného zapojení části povinných odvodů důchodového pojištění do licencovaných spořících fondů. Opakuji, že by to bylo možné na základě dobrovolnosti, každý se rozhodne sám.

A další změny?

Další návrhy daňových úlev budou podporovat rodiny s dětmi a rozšíří se dál spektrum možností péče o dítě. Chceme do toho více zapojit soukromé zdroje s možností daňových odečtů a objeví se také nové možnosti zaměstnávání na určitou pracovní dobu.

Když postupujete tak prozíravě, moudře a úspěšně...

... vy si teď trochu ze mě utahujete, že?

Trošičku. Ale pokud se vrátím obloukem na úplný začátek, jaké bude podle vás po říjnových volbách a kongresu vaší strany v ODS počasí?

Nedokážu to odhadnout, ale pokud narážíte na postavu označenou někde jako Počasí, tak Počasí bude pořád stejné. A ODS vybere tuto zatáčku na kluzkém terénu bez karambolu.

Zdroj: MF Dnes, 27.9.2008

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.9.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:43.