Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Srpen:

Jiří Sezemský: Bič bez cukru podle Kamberského (HN)

Motto těchto změn: "Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe než ten, kdo nepracuje. Ten, kdo se snaží, se musí mít lépe než ten, kdo je pasivní. Rychleji vyřešit životní situaci se vyplatí." Podpora v nezaměstnanosti se v prvních dvou měsících zvyšuje, potom postupně klesá, a zároveň se zkracuje doba jejího pobírání. Uchazeči o zaměstnání budou muset intenzivněji spolupracovat s úřady práce pod sankcí vyřazení z evidence, což bude hrozit i při odmítnutí rekvalifikace nebo opakovaném ukončení zaměstnání zprostředkovaného úřadem práce v průběhu půl roku.

Změny na pracovním trhu jsou tedy rozsáhlejší a provázanější. I z tohoto důvodu lze odmítnout autorovu poznámku o údajné "socialisticky lidové" politice.

Sociální mandatorní výdaje v minulém období hrozivě stoupaly s tendencí nekontrolovatelného růstu kvůli automatické valorizaci sociálních dávek. Dnes je tento nebezpečný trend zastaven, výdaje na státní podporu a nemocenské naopak klesají. Situace veřejných financí si vedle "cukru" vyžádala řadu nepopulárních kroků. Je možné podobně jako autor kritizovat plošné zvýšení penzí o 470 korun, ovšem takto jsou nízkopříjmovým důchodcům kompenzovány dopady inflace, jen částečně způsobené reformou. Sociální politika se přitom musí pohybovat v mezích peněz, které jsou k dispozici. To je i tento případ, na rozdíl od třináctého důchodu navrhovaného socialisty, znamenajícího deficit penzijního systému ve výši 23 miliard.

Aktuální návrhy skutečných socialistů opět znamenají zvýšení sociálních výdajů v celkovém součtu dokonce až o 160 miliard, z toho mandatorních o 120 miliard. Místo "vtipálkovského" nálepkování ať si každý udělá obrázek sám.

Pokud jde o zákoník práce, naším cílem je liberální předpis, který umožní pružnější vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Tyto vztahy musí přinášet i nové výhody pro obě strany. O nastavení parametrů některých ustanovení právě probíhá diskuse, definitivní podoba by měla být představena na podzim.

Autor je vedoucím oddělení styků s veřejností ministerstva práce a sociálních věcí

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.8.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:36.