Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Červenec:

Petr Nečas: Radiofórum (Radiožurnál)

Moderátor (Vít Dvořák):
Do důchodu asi později, lidé v Česku budou zřejmě po roce 2030 odcházet do penze v 65 letech. Senát totiž navečer schválil novelu, která s postupným zvyšováním věkové hranice počítá, zbývá už jen podpis prezidenta. Ministr práce a sociálních věcí, Petr Nečas, je přesvědčen o tom, že navrhované změny systému penzí jsou nutné a že by je musela udělat jakákoliv vláda. Opozice ale dodává, ta naše by to teď nejspíš neudělala. Ministr Petr Nečas z ODS teď ve vysílání Radiofóra, dobrý večer.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Dobrý večer.

Moderátor (Vít Dvořák):
Vás dnes, pane ministře, v Senátu kritizovali právě kvůli změnám v důchodech, mimo jiné také proto, že změny prý děláte bez dohody s opozicí.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Já musím říci, že drtivá většina v Senátu tento návrh schválila, čili to byly ojedinělé výkřiky dvou sociálnědemokratických senátorů. Musím říci, že my jsme vždy usilovali o širší shodu na téma důchodové reformy právě proto mimo jiné projednáváme tyto návrhy zákonů zhruba od tři čtvrtě roku později, než jsme je mohli projednávat. Pokud bychom neabsolvovali dialog s opozicí, my jsme vytvořili speciální politickou komisi za účasti všech sněmovních politických stran, tam jsme velmi pečlivě projednávali jednotlivé aspekty do důchodové reformy, celou řadu podnětů i od opozičních stran jsme zahrnuli do tohoto návrhu a jakkoli proti této novele vystupují představitelé Sociální demokracie, jakkoli pro ni nehlasovali, tak jsem přesvědčen, že uvnitř sami sebe moc dobře ví, že tento krok byl nutný a myslím si, že z tohoto pohledu ten politický dialog přinesl výsledky i v tom, že sociální demokraté na rozdíl od celé řady jiných reformních norem, o této normě neprohlásili, že ji zruší v případě, kdy vyhrají volby.

Moderátor (Vít Dvořák):
Určitě víte, že sociální demokraté opakovaně říkají, že ty změny ve věku odchodu do důchodu v tuhle chvíli ještě nutné nejsou. Poprosím váš vzkaz a pádné argumenty, proč ano.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Čím dříve se tyto změny udělají, tím pozvolnější, postupnější, pomalejší tyto změny budou. Čím více se budou odkládat, tím prudší a drastičtější, s většími sociálními dopady by se potom museli udělat někdy v budoucnosti. Čili čím dříve začneme s důchodovou reformou, tím ten systém bude předvídatelnější, každý bude mít jasnou perspektivu toho, co se bude dít v následujících 20 nebo 30 letech. A ty dny jsou jenom velmi pozvolné.

Moderátor (Vít Dvořák):
Vy jste dnes odpoledne přišel také s prvním, řekněme, účtem z dob vašeho vládnutí na Ministerstvu práce a sociálních věcí, sociální reformy, které platí od letošního roku, v prvních 5 měsících roku prý ušetřily sociálnímu systému asi 10 miliard korun, říkáte vy. Rodinám zaměstnanců s dětmi navíc snížení daní podle vás přineslo v průměru víc peněz, než o kolik přišli v důsledku snížení dávek sociální podpory. Jak by ten účet vypadal, kdyby reformní kroky nebyly provedeny?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Já musím říci, že to není podle mě, ale podle údajů Českého statistického úřadu. A jeho statistiky jednoznačně ukázaly, že z hlediska čistých peněžních příjmů domácností zaměstnanců s dětmi tak v porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku, tak tyto čisté peněžní příjmy vzrostly u těchto rodin o více než 11 procent s tím, že byla 7procentní inflace. To znamená, že byl tady reálný nárůst čistých příjmů rodin zaměstnanců s dětmi, také poměr mezi čistými peněžními příjmy rodin zaměstnanců bez dětí a s dětmi se dostal na nejlepší poměr 60,3 procenta, což je nejlepší výsledek od roku 1993. Čili to jsou údaje Českého statistického úřadu, poměrně tvrdá statistická data, žádná domněnka nebo žádná teorie a myslím si, že se jednoznačně ukázalo, že tím správným způsobem je nechat lidem peníze, zvýšit jim daňové úlevy, než napřed peníze od nich vybrat v podobě daní a pak jim je vracet v podobě sociálních dávek. Jinými slovy se ukázalo, že touto cestou daňových úlev lidé dostali větší objem peněz, než kolik dříve dostali sociálních dávek.

Moderátor (Vít Dvořák):
Ministr práce a sociálních věcí za ODS, Petr Nečas, děkuji, na slyšenou.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Na slyšenou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.7.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:18.