Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Červenec:

Petr Nečas: "Péči o staré lidi zlepšíme" (MF DNES)

Pane ministře, chcete prosadit, aby příbuzní starých lidí přispívali na pobyt v léčebnách. Co rodiny, které si to nebudou moci dovolit?

Příspěvek se bude samozřejmě odvíjet od finanční situace rodiny. Náš průzkum odhalil zajímavou věc. Až 56 procent seniorů finančně přispívá svým dětem, ale skoro tři čtvrtiny dětí nikdy nepřispěly rodičům. Často dochází k šokujícím jevům, kdy si mladí vybírají důchod bezmocného seniora, který leží na LD. Jiní zase užívají dům nemocného. Co nemorálního je na tom, jít za těmi rodinami a říci: Přispějete pár tisíc na péči?

Česká gerontologická společnost už dlouhá léta požaduje radikální změnu systému péče o seniory, aby jim byla daleko více "šitá na míru".

Ano, v tom jsme zajedno. Řadu lůžek plánujeme transformovat na specializovaná geriatrická oddělení. Zavedeme i nové služby, jako komunitní centra pro staré lidi a stacionáře, kde bude rodina moci nechat seniora přes den. Zařídíme i nové terénní sestry a doktory, kteří budou za starými lidmi chodit až domů. Je důležité udržet seniory co nejdéle doma a nevytrhávat je ze společnosti. Plánujeme speciální školení lékařů v geriatrii. Nikdo se nediví, že existují lékaři pediatři, výuka gerontologie ale není zdaleka tak rozšířená. Chystáme také nový zákon, aby bylo možné rychleji měnit režim pacienta podle toho, jestli zrovna potřebuje zdravotní, nebo sociální péči.

Kdy budou ty zákony platit?

Část by mohla být už v příštím roce. Stárnutí populace je vedle globalizačního tlaku na ekonomiku tím úplně nejdůležitějším, čemu bude naše společnost v následujících letech čelit.

Bude terénní péče pro rodiny s běžným příjmem finančně únosná?

Jsem přesvědčený, že ano.

Jak ohlídáte, aby v ústavech nedocházelo k zanedbávání pacientů?

Zavedeme vyšší standardy kvality, bez kterých léčebny vůbec nebudou moci fungovat. Pro LD jsme už v rozpočtu našeho ministerstva dokonce vyčlenili další peníze, ale obrovská většina léčeben na ně nedosáhne, protože nejsou schopné splnit standard kvality.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath tento týden řekl, že za hrozivý stav v mnoha léčebnách může ODS. A že hlavní, co pomůže, je plošně zvednout sestřičkám platy a zkrátit pracovní dobu.

Výkřiky a skřeky pana Ratha nebudu komentovat. Dnešní stav je důsledkem nečinnosti a nepráce sociálnědemokratických vlád, které stárnutí populace dlouhé roky neřešily. Za dřívější vlády šlo do systému sociálních služeb 13 miliard ročně, loni to ale bylo už 22 miliard a letos to bude 25 miliard korun.

Kdo tyto peníze dostane?

Většina z toho jde přímo na příspěvky na péči a zbytek jsou příspěvky na provoz ústavů.

Znám případy, kdy lidé čekají řadu měsíců, než vůbec přijde posudkový lékař, který o udělení příspěvku rozhodne. To je neúnosné.

S kritikou naprosto souhlasím. Nedostatek posudkových lékařů se dříve silně podcenil. Když jsem přišel na ministerstvo, bylo tu 85 těchto lékařů na celou republiku. Teď jich je 140 a chceme nabírat další. Doufám, že už příští rok nikdo nebude muset dlouho čekat na posudek.

Nejhůře postižení lidé dnes dostávají nejvýš jedenáct tisíc korun měsíčně.

Uvažujeme o tom, že těm nejvíce nemocným příspěvek zvýšíme.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.7.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:30.