Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Červen:

Petr Nečas: Ranní interview (Radiožurnál)

Moderátor:
Ranní Radiožurnál, za 9 minut 8 hodin. Stávka - to je jedno z hlavních témat dnešního dne, u telefonu je teď ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS. Dobrý den.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Hezké ráno.

Moderátor:
Pane ministře, stávkuje se i u Vás na ministerstvu?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Tak, na ministerstvu je odborová organizace a já ponechávám zcela na svobodné vůli jednotlivých pracovníků i odborářů, zda se k té stávce připojí symbolicky nebo reálně. Na druhé straně reálné vysazení práce by mohlo také ukázat v některých částech ministerstva, že možná ta práce těch lidí až tak nechybí. Ale to je spíše bonmot a poznámka pod čarou.

Moderátor:
Je to bonmot a poznámka pod čarou anebo trošičku výhrůžka?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Není to žádná výhrůžka.

Moderátor:
Konfederace zaměstnavatelských svazů tvrdí, že nejde o stávku podle zákona, míří proti vládě, ale postihuje firmy. Konfederace proto doporučila stávkujícím, tedy šéfům, aby stávkující zaměstnance neomlouvali, ale dohodli se s nimi na volnu či dovolené. Jaký je Váš názor?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Tak, stanovit, zda stávka je protizákonná nebo není protizákonná, může pouze nezávislý soud, já mohu pouze konstatovat, že po judikatury soudu včetně Nejvyššího soudu je cílem stávky poškodit zaměstnavatele a dosáhnout tak svých požadavků ze strany zaměstnance. Tato stávka je namířená proti vládě, je politického charakteru, ale poškozuje zaměstnavatele a ve svých důsledcích samozřejmě tím pádem poškodí i zaměstnance, čili to jenom potvrzuje skutečně politický charakter této stávky.

Moderátor:
Znovu opakujete, že ta stávka a ty protesty mají politický charakter, ale tak už to přeci u protestů tohoto typu bývá. Co je na tom zvláštního?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Zvláštní je na tom to, že je tady ve skutečnosti uváděno něco zcela jiného, a to situace, kdy reálný růst mezd např. v průmyslu za 1. 4 měsíce letošního roku je 3,8%, reálné mzdy ve stavebnictví vrostly o 5,4%, klesla nezaměstnanost, narostl počet volných pracovních míst, čili za těchto okolností především v podnikatelské sféře vést tuto stávku, nedává příliš velký smysl. Vyjma toho, že je to stávka, samozřejmě, politického charakteru.

Moderátor:
Znovu opakuji, tak už to přece u podobných protestů bývá.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
No, tady je nezbytné se zmínit o tom, že stávka je zaručena Ústavou, ale podrobnosti upravuje zákon a u nás zákon mluví pouze o stávce jako o součásti kolektivního vyjednávání a zákonem není upravená politická stávka. Na rozdíl možná od jiných zemí, na které tímto dotazem poukazujete. U nás z tohoto pohledu může být politicky motivovaná stávka považována za nelegální, ale znovu opakuji, není to otázkou toho, jak to hodnotím já nebo kdokoliv jiný z politické sféry, to je otázkou pouze pro soudy.

Moderátor:
A nemyslíte tak, jako mezi řádky, pane ministře, že všichni, kdo dnes protestují jsou jakoby v jednom politickém dresu?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Já teď v tomto slova smyslu nechci takto zjednodušovat, to by ode mne bylo hloupé a nekorektní. Na druhé straně chci zmínit jedno. V této zemi pracuje 5 milionů lidí, samozřejmě, jestliže se určitá část z nich rozhodne stávkovat, tak je to jejich právo. Zda je to právo v souladu se zákonem nebo ne, to musí rozhodnout soud, ale v každém případě významná část těchto stávkujících si bere za rukojmí zbytek veřejnosti.

Moderátor:
Bez ohledu na stávku jako politikum ať už jako de facto nebo de iure. Berete si přeci jenom z těch argumentů protestujících lidí alespoň něco?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Já samozřejmě vždy pečlivě naslouchám argumentům, kteří diskutují, samozřejmě s částí odborářských předáků je to velmi komplikované, protože ti mají jednostranný a dovolím si říct, politický pohled, nikoliv pohled odborářský. Na druhé straně rozumím tomu, že lidé jsou znepokojeni, jsou znepokojeni růstem cen, energií a potravin, ty jsou však dány celosvětovým vývojem, nikoliv nějakou politikou v rámci ČR a těžko je můžeme ovlivnit. Já rozumím tomu, že se významné části našich spoluobčanů nelíbí nutnost provádět důchodovou reformu a zvedat např. hranici odchodu do důchodu, ale to je výsledkem objektivní demografické nezpochybnitelné situace. Protestovat proti demografickému vývoji, příp. proti němu stávkovat, je samozřejmě možné, ale příliš to nedává smysl.

Moderátor:
A kromě tohoto, řekněme, porozumění, odnášíte si z těch plánovaných protestů i něco hmatatelného, konkrétního pro Vaši další politickou práci?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Samozřejmě, že ano: jenom se potvrzuje to, že reformy ať se dělají kdekoliv ve vyspělém světě, od Francie přes Německo, Itálii, Španělsko až po ČR, tak samozřejmě,vyvolávají podobné protesty a svým způsobem podobné protesty jsou nezbytnou součástí podobných kroků a já si dokonce dovolím s určitou nadsázkou říci, jsou indikátorem toho, zda se jedná o skutečné reformy.

Moderátor:
To byly názory ministra práce a sociálních věcí z ODS Petra Nečase v Ranním interview Radiožurnálu. Děkuji za odpovědi pane ministře a na slyšenou.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Na slyšenou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 25.6.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:39.