Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Květen:

Nečas: Spoléhám na úsudek rodičů, nesvěří dítě cizím (Deník ČR)

Nejvýznamnější bodem vašeho balíčku pomoci rodinám s malými dětmi je sousedská výpomoc při hlídání ratolestí.

Upřesním to, jde o evidovaného poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci.

Ano, česky to je máma nebo táta, který bude hlídat sousedovo dítě. Bude si moci vydělat až 20 tisíc měsíčně. Kdo mu je bude vyplácet?

Ten soused. Půjde o smluvní vztah mezi rodiči. Ti mezi sebou uzavřou tzv. nepojmenovanou smlouvu podle občanského zákoníku. V ní se dohodnou na všech podmínkách a ceně, která může být maximálně 5000 korun na dítě. Z tohoto příjmu by platili jen jednoduchou srážkovou daň asi ve výši 15 procent.

Kdo zaručí, že se takto hlídaným dětem dostane potřebná péče?

Poskytovatel služby bude evidován na obecním úřadě a orgány sociálně právní ochrany dítěte budou v těch rodinách provádět kontroly.

Bude to stačit?

Nejvíc spoléháme na úsudek rodičů. Přece nesvěřím vlastní dítě někomu cizímu, komu nevěřím nebo mi nebyl doporučen.

Vycházíte vstříc hlavně maminkám, jejichž děti se nedostaly do školky?

Stát má nulové možnosti počty školek a jejich kapacitu ovlivnit. Osobně se ale opatrnosti obcí nedivím, současný babyboom pravděpodobně do pěti let skončí a jim by zbyly jen nepotřebné nové budovy. Navíc třetina území je tvořena obcemi do dvou tisíc obyvatel, kde si stavbu školky nemohou dovolit.

Právě pro ně je šitý váš návrh?

Mysleli jsme hlavně na obyvatele vesnic. Ve světě to běžně funguje. Ve Francii půl milionu osob pečuje touto formou o cizí děti. Všichni známe systém au pair, přičemž tyto chůvy nemají žádnou kvalifikaci. My jsme se inspirovali hlavně modelem, který zavedli sociální demokraté ve Vídni.

Matkám by také pomohlo, kdyby víc zaměstnavatelů nabízelo zkrácené úvazky.

Tady máme obrovský dluh. V sousedním Rakousku nebo Německu využívá kratší pracovní úvazky 35 procent žen ve věku 25 až 45 let s minimálně jedním dítětem do dvanácti let. U nás to jsou jenom čtyři procenta. Proto chceme zrušit daňové znevýhodnění firem, které částečné úvazky poskytují. Zároveň by zaměstnavatelé nabízející možnost zaměstnání do 0,8 pracovního úvazku měli mít odvodovou slevu 1500 korun.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:15.