Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Květen:

Petr Nečas: Odbory jsou PR agentura ČSSD (LN)

Proti vládě a jejím reformám se zvedla masová vlna protestů, zejména ze strany odborářů. Už jste diskutovali o strategii, jak protestům čelit?

Určitě se tím budeme zabývat. Ale vzhledem k tomu, že jsou ty kroky motivovány politicky, tak je otázkou, zda má vláda vůbec nějaké nástroje, jak na to reagovat. Jsou jen dva typy reakcí: tím prvním je zabalit reformy. A druhým je v reformách vytrvat, protože jsou dobré a pro tuto zemi potřebné. A někdo je udělat musí. Vláda si je vytkla jako základní cíl své existence.

Co ale budete dělat? Vždyť protesty budou ovlivňovat veřejné mínění a ODS chce bezpochyby opět uspět ve volbách...

Nemělo by smysl pokračovat ve vládě, která by zabalila potřebné a nezbytné reformy. Tyto věci (protesty odborářů - pozn. red.) jsou navíc rozhodnuté, jsou organizované a řešit nejdou. Veřejnosti vše vysvětlujeme neustále.

Lze to ale jen ignorovat? Protesty jsou nebývale velké...

Odborářští bossové jsou úzce propojeni s ČSSD. Jsou víceméně zaúkolováni vystupňovat tlak do konce října, kdy jsou krajské volby. Přestože v krajských volbách se o celostátní politice nerozhoduje. Poslední průzkumy navíc zaznamenaly nárůst důvěry ve vládu. Je to i tím, že pominuly některé přehnané obavy z reforem. Problém je celosvětový nárůst cen energií a potravin. Ale představa, že s tím něco udělá česká vláda, je naivní, s tím nic udělat nemůžeme. Ostatní je strašení lidí a zbytečná hysterie.

Máte nějaké konkrétní poznatky o společném dohodnutém postupu odborářů s ČSSD?

Když v Haló novinách řekne předseda jednoho z největších odborových svazů, stavařů, pan Antoniv, že jsou znepokojeni, jak málo odboráři chápou, že se mají kvůli reformám špatně. A oni tak musí objíždět zemi a burcovat je, aby se vzchopili, tak to jen ukazuje, že míra spontánnosti těchto kroků velká není. Za druhé ČMKOS zastupuje jen zlomek pracujících. V této zemi pracuje pět milionů lidí, oni mají jen 560 tisíc členů konference. Nezastupují všechny, kteří v této zemi pracují, ale ukřičenou a agresivní opozici menšiny spjaté s konkrétní politickou stranou. Čili ČMKOS se stala PR agenturou ČSSD.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:07.