Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Květen:

Jiří Sezemský: Školky – rozšiřujeme nabídku (LN)

Paní ředitelku mateřské školy Petru Martinovskou "děsí články, kde ministerstvo práce a sociálních věcí rozhlašuje informace typu: umožníme matkám pracovat co nejdříve a na plný úvazek! Firemní školky se režimem přizpůsobí firmě atd." Dále jsou v článku ("Hlídárny" ve firmách? Proboha a kde je to dítě? LN 16. 5.) popisovány "hrozivé" vize dětí "vozených na hřiště k fástfúdům tetami na hlídání, které neznají prosociální činnosti, ekologii, vhodné PC programy, propedeutiku čtení".

Paní ředitelka je vyděšena zbytečně. Hlavní smysl nových forem hlídání dětí je rozšířit nabídku péče o malé děti v situaci, kdy v letech 1998-2006 klesl počet mateřských škol o plných 30 procent. Zároveň stoupá počet neuspokojených žádostí o místo ve školce na téměř 10 tisíc v roce 2006. Míst v mateřských školách je nedostatek a alternativou jsou vedle hlídání v rodině chůvy, které si dnes mohou dovolit pouze movitější rodiny. Toto dědictví vlád sociální demokracie, která se daným stavem nezabývala, je nutné změnit. Ovšem i tak bude hlavní těžiště předškolní péče náležet tradičním mateřským školám, jejichž zřizovateli jsou většinou obce. Za účelné přitom nepovažujeme masivní dotace do výstavby nových zařízení.

Není pravda, že bychom motivovali maminky vracet se po porodu co nejdříve do práce. Rodiče dnes mohou zvolit 2, 3 nebo 4leté pobírání rodičovského příspěvku, které je nejdelší v Evropě. Největší zájem je o tříletou rodičovskou dovolenou, zatímco v řadě zemí Evropské unie trvá jen několik měsíců. Daňově podpořit chceme krátkodobé pracovní úvazky, jejichž podíl je u nás velice nízký.

Mikroškolky - v zahraničí zcela běžná neformální péče o dítě

Mateřské školy jako součást vzdělávací soustavy nikdo nezpochybňuje. Předškolní vzdělávání však u nás není povinné. Rodič se tedy může rozhodnout i pro neformální službu péče o dítě podle vlastního uvážení. Ostatně řada malých dětí nechodila do mateřské školy vůbec a vyrůstala například s prarodiči. Nelze snad přitom tvrdit, že by utrpěl jejich mentální vývoj proto, že babička není příliš silná v prosociální činnosti, ekologii, vhodných PC programech či propedeutice čtení.

Rozšíření nabídky spočívá v možnosti zřizovat daňově zvýhodněné firemní mikroškolky pro malý počet dětí s pečovatelkou nebo umožnit hlídání několika dětí rodičem za výhodných finančních podmínek, které nemusí nutně probíhat jen v domácnosti, ale i ve vyhrazených prostorech v zaměstnání. Taková mikroškolka bude muset splňovat určité požadavky, mj. umožnění pobytu a her dětí venku. Návrhy ministra práce Petra Nečase jsou inspirovány v zahraničí, kde běžně fungují neformální služby péče o dítě a nejde přitom o alternativu předškolního vzdělávání. Firemní školky vzdělávacího typu budou muset splňovat obdobná kritéria jako mateřské školy, přičemž bude snaha některé předpisy zjednodušit. Je pravda, že některé z nich jsou zbytečně komplikované.

Přístup paní ředitelky naznačuje, že by ráda "vzdělávala" i rodiče, co je pro jejich děti nejlepší a nevěří v jejich svobodný úsudek. Každý bude mít možnost ověřit si podmínky zajištění péče o vlastní děti a jen stěží si lze představit firmu, která by pro své zaměstnance vytvořila zcela nevyhovující formu, o kterou nebude zájem.

Autor: Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:04.