Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Květen:

Petr Nečas: Rádioforum (Radiožurnál)

Moderátor (Jan Bumba):
Tak rozsáhlou stávku, jakou na 24.červen vyhlásili odboráři, řada lidí v České Republice ani nepamatuje. Vládní reformy podle odborů obírají lidi o peníze. Odboroví předáci chtějí kabinet varovat a donutit ministry k ústupkům. Vláda má naopak za to, že odbory chtějí prostřednictvím stávky přihrát další vliv a voliče opoziční ČSSD. Proč muselo dojít až k takto vyhrocené situaci. Bude se vláda ještě snažit hrozbu stávky odvrátit. Nejen o tom uslyšíte v následujících minutách, u jejichž poslechu vás vítá Jan Bumba.

Moderátor (Jan Bumba):
Dnešním hostem dvaceti minut Radiožurnálu je vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, místopředseda ODS Petr Nečas. Dobrý den.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Dobrý den.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane vicepremiére pokud odboráři splní své hrozby, tak 24.června dojde ke stávce v rozsahu jaký Česká Republika nezažila asi 15 let. Nemáte trochu zvláštní pocit, že budete členem vlády právě v tomto historickém okamžiku.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já si nemyslím, že se zase tak jedná o historický okamžik. Je skutečností, že jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo vyjadřovat své názory. Mají k tomu právo bezesporu i odborářští funkcionáři, kteří tuto záležitost organizují. My jsme byli přesvědčeni, že podobný okamžik nastane. Jsme dokonce přesvědčeni, že ještě do poloviny října do krajských voleb tady bude snaha vyvolat ještě větší protest ze strany předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Konec konců přímou souvislost s krajskými volbami připustil i předseda ČMKOS pan Štěch a já si myslím, že v tuto chvíli jde především o politickou záležitost.

Moderátor (Jan Bumba):
Promiňte, vy jste počítali se stávkou.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Když to řeknu velmi zjednodušeně, odborářští bossové jsou víceméně zaúkolováni k tomu, aby něco podobného vyvolali. Já jsem přesvědčen o tom, že je to krok na který mají právo, který jim nikdo nemůže upírat, jak jsem již řekl jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, ale tato země potřebuje reformy. Potřebuje reformu zdravotnictví, potřebuje reformu penzijní, potřebuje reformu sociálního systému. Nezpochybňuje to dnes žádná renomovaná mezinárodní instituce. K těmto reformám jsme vyzýváni mimo jiné i EU, takže děláme věci, které jsou z dlouhodobého hlediska této země nezbytné a správné.

Moderátor (Jan Bumba):
Vy jste použil slova, že odborářští předáci jsou zaúkolováni, pokud si dobře vzpomínám, byl citován také váš výrok v médiích, že odborová centrála se chová jako odnož sociální demokracie. Čím by jste tato svá slova doložil.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Tak to personální propojení je tam zjevné. To, že šéf největší odborové centrály je současně senátorem ze českou stranu sociálně-demokratickou a že samozřejmě čirou náhodou obhajuje letos na podzim svůj mandát. To, že další protestující svaz nebo nejvíce protestující svaz, což je odboroví svaz ve školství, má svého místopředsedu pana Pícla, který byl za ČSSD poslancem, náměstkem ministra a starostou jednoho okrasního města, tak ta propojenost je tady naprosto zjevná. Navíc i pan Štěch řekl, že lidé přece mají možnost vyjádřit své názory o politice vlády v krajských volbách, což je mimochodem nesmysl, protože v krajských volbách se rozhoduje o úplně něčem jiném. Kraje mají jiné kompetence než stát a vláda. Krajské volby politiku vlády nijak neovlivňují. Takže ta souvislost s volbami, s tím, že je to politický krok, tu v podstatě tímto přiznali. I předseda ČMKOS pan Štěch. Ale já bych chtěl opravdu zdůraznit jednu věc, já respektuji, že jsme svobodní lidé ve svobodné zemi a že máme právo vyjadřovat své názory jakkoli jsou souhlasné nebo nesouhlasné s vládou, ale vláda dělá reformy, které jsou nutné, ke kterým jsme vyzýváni a které jsou potřebné pro budoucnost této země.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane vicepremiére, ale když hovoříte o souvislosti se senátními volbami, skutečně si myslíte, že předseda ČMKOS Milan Štěch vyhlašuje stávku proto, aby odstartoval svou předvolební kampaň. A hlavně, že mu na to více než půl milionu lidí skočí.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já si za prvé nemyslím, že půl milionu lidí na to skočí, já v tuto chvíli nevím a myslím si, že to neví ani odboráři, předáci a konec konců ani Český rozhlas kolik lidí na to tzv. skočí.

Moderátor (Jan Bumba):
Teoreticky by to tak mohlo být.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Mohlo by to být, ale pak bych chtěl připomenout, že v této zemi je zaměstnáno pět milionů lidí. Čili všichni členové ČMKOS kdyby stávkovali, tak je to zhruba 10 až 15% všech lidí zaměstnaných v této zemi. Samozřejmě, že je to zviditelnění a konec konců ve svých rozhovorech tu souvislost s podzimními volbami přiznal i pan senátor Štěch. Takže z tohoto pohledu je to věc, která je zjevná.

Moderátor (Jan Bumba):
Nicméně k tomu odporu proti reformám zdravotnictví, v tomto případě se připojilo i více než 20 bývalých signatářů Charty 77, své obavy vyjádřili i zástupci akademické obce a ti asi nejednají na objednávku ČSSD nebo ano.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já musím říci, že jeden ze signatářů Charty 77 sedí ve vládě, například pan Alexandr Vondra a podporuje tyto reformy. Musíme se podívat na politické postoje těchto konkrétních signatářů.

Moderátor (Jan Bumba):
Asi ne každý může být zaúkolován sociálními demokraty.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já jsem přece nic takového neříkal, to mi podsouváte něco, co není pravda. Já pouze říkám, že je tato věc využívána ve prospěch politických požadavků nikoli ve prospěch budoucnosti této země. Jestliže někdo protestuje proti důchodové reformě, tak základní parametry důchodové reformy dnes už opravdu nezpochybňuje vůbec nikdo, kromě českých odborářů. To, že nejpozději za 8 let se začne náš důchodový systém propadat do poměrně dramatických a výrazných deficitů, tak je to prostě skutečnost, kterou nejde obejít. To, že v této zemi ubude do roku 2030 ve věkové kategorii 25 až 64 let, což je právě ta kategorie, která odvádí do důchodového systému téměř tři čtvrtě milionu lidí a to, že současně přibude prudce prakticky o polovinu počet lidí nad 60 let, tak je realita se kterou nikdo nic nenadělá a máme dvě volby, buď před touto věcí strkat hlavu do písku a nechat naše důchodce na holičkách v budoucnosti, protože nebudou peníze na jejich penze a nebo něco dělat. A tato vláda se rozhodla něco dělat. My víme, že to není populární, my víme, že ne každý tomu tleská, ale jsou to nutné kroky. To je jako když musíte k zubaři, bolí vás zub, určitě se tam netěšíte, určitě tam nechcete. Řada z nás to dokonce odkládá do poslední chvíle, ale dříve nebo později ten zub musí být vyvrtán a opraven, zaplombován. A toto je něco podobného.

Moderátor (Jan Bumba):
Odmítáte tedy zcela to, že by ten protest odborů byl autentickým výrazem nespokojenosti s reformami.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já musím vyjít z prohlášení odborářských předáků, například z letošního března, předseda odborového svazu Stavba pan Antoniv vyjádřil zklamání v novinách, že lidé nejsou až tak proti reformám, že tudíž musí objíždět jednotliví funkcionáři jednotlivé odborářské organizace a vysvětlovat jim, že ty reformy jsou špatně. V mnoha ohledech to přiznali odboráři tím, že řekli, že musí objíždět celou zemi a na krajské a okresní úrovni pořádat aktivy odborářských funkcionářů a vlastně jim říci, že se mají špatně.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane vicepremiére snad nejčastěji zmiňovaným důvodem té ohlášené stávky je vysoká míra inflace, růst cen a pokles reálných mezd, jak o tom hovoří odboráři. Jinými slovy to, že lidé si mohou koupit letos za svou výplatu méně než mohli loni, před tím než vstoupila v platnost část reformy veřejných financí. Neudělala opravdu vláda chybu, nepodcenila to, k jakému inflačnímu skoku dojde.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Inflace je celosvětový problém. V úterý šéf Evropské centrální banky, pan Trichet řekl, že EU a eurozóna čelí nejvyšší inflaci od vzniku eura. To, že je obrovský nárůst cen celosvětově je dáno především nárůstem cen energií. Kdo by řekl před půl rokem, že barel ropy bude stát více než 120 dolarů, kdo by řekl, že budou takhle prudký nárůst cen potravin, je to celosvětový problém. Prudký nárůst některých komodit jako jsou energie a potraviny jsou celosvětový fenomén a s vysokou inflací se dnes potýká celý svět. Představa, že desetimilionová Česká Republika by se tomu mohla vyhnout je představa, která není naprosto reálná.

Moderátor (Jan Bumba):
Jenže, vy jistě znáte ten protiargument odborářů, kteří říkají, že na Slovensku byla inflace ve stejném období asi 3%. Tedy, že na Slovensku, které čelilo stejným vlivům jako růst cen ropy, růst cen potravin apod., inflace zdaleka nedosáhla těch více než...

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
A právě proto, že slovenská ekonomika je reformovaná. Slovensko prošlo základními reformami sociálního, daňového, důchodového, zdravotnického systému a proto samozřejmě zreformovaná slovenská ekonomika mohla těmto inflačním tlakům čelit lépe než ekonomika v České Republice. Navíc se ukazuje, že tam, kde dochází k rychlé kompetenci cenových hladin, ke sbližování cenových hladin mezi českou ekonomikou a eurozónou, tak tam ty inflační tlaky jsou vyšší a druhým klasickým případem je například Slovinsko, které má společně s Českou Republikou takřka totožnou a vysokou inflaci, protože naše ekonomiky jsou nejblíže průměru EU. Tudíž také se nejvíce tomuto průměru přibližují, bohužel včetně růstu cen.

Moderátor (Jan Bumba):
Máte nějaké vysvětlení pro to, proč se vám to, o čem jste přesvědčeni jako vláda, tedy, že stojí za to chvíli vydržet třeba zvýšení cen zboží v zájmu toho, aby se v budoucnu lidé měli lépe. Proč se vám to nepodařilo lépe prodat veřejnosti.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já musím v první řadě říci, že nejde o to vydržet vyšší růst cen. To vláda nezpůsobuje. Tyto ceny jsou způsobeny světovými trhy, světovými nárůsty cen a žádná vláda ČR v jakémkoliv složení s tím příliš mnoho nenadělá. My také nepopíráme, že určitý inflační impuls byl spojen i s reformními opatřeními, ale ty statistiky jednoznačně ukazují, že z toho zhruba 7% průměrného nárůstu cen za první 3 až 4 měsíce letošního roku ten reformní vliv je zhruba 1,5 procentního bodu. Ten zbytek je dán nárůstem tržních cen, které vláda nemohla ovlivnit. Takže samozřejmě tuto věc je nezbytné vysvětlovat, ale vždy je vůči zahleděnosti do domácích problémů jednodušší vinit vládu. Vláda v této zemi tak trošku tradičně může pomalu i za počasí, ale kdo se podívá kolem nás, tak vidí, že zápas s vysokými cenami některých druhů zboží jako jsou energie a potraviny je dnes celosvětovým fenoménem.

Moderátor (Jan Bumba):
Jednou z konkrétních výhrad odborářů, jedním z těch důvodů proč ohlásili stávku je věc, která se týká vás více než kohokoli jiného a je to chystaná změna zákoníku práce. Podle informací Radiožurnálu odborářům především vadí, že se chystá novela zákoníku práce, ale že oni nebyli přizváni k tomu, aby se vyjádřili zavčas k této novele.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
To je právě vidět. To jsou ty konstruované argumenty, aby se našel důvod proč protestovat. Za prvé v tuto chvíli žádná novela není připravena, takže k ní nemohou být odboráři přizváni. Za druhé proběhlo jednání předsednictva tripartity, kde jsem i jednoznačně v přítomnosti předsedy ČMKOS, je na to 10 svědků, řekl, že ve chvíli, kdy budeme mít hotový první návrh, tak jako prvním, dříve než svým kolegům ve vládě, to pošlu sociálním partnerům, včetně ČMKOS. Na to jsou svědci, že jsem toto řekl, přesto, podívejte se klasická ukázka manipulace s veřejným míněním. Žádné změny, vyjma změn, které nám nařídil Ústavní soud v zákoníku práce, v tuto chvíli připraveny nejsou. Až budou připravovány...

Moderátor (Jan Bumba):
Chystá se ...?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Samozřejmě, že musíme provést některé změny, protože mimo jiné Ústavní soud zrušil 11 ustanovení zákoníku práce, čili musíme připravit další novelu zákoníku práce. My se samozřejmě chceme podívat i na některé další věci, které přinesly problém. Já bych chtěl připomenout, že ten zákoník práce je napsán natolik špatně, že již jedna velká novela musela být schválena a druhá je v současné době projednávána, protože se ukázalo, že například ve zdravotnictví je stávající zákoník práce v podstatě nepoužitelný. Čili my tyto věci teprve připravujeme, v tuto chvíli dokonce musím říci nejsou ani na mém stole jako ministra práce a sociálních věcí. Takže velice těžko mohou být na stole odborářských bossů, přesto si všimněte, že oni uměle vystupňovávají napětí, uměle si hledají záminku k tomu, aby zvedali politické napětí v této zemi, přestože k tomu nemají žádný důvod. Zákoník práce, jeho novela bude samozřejmě projednána v rámci tripartity, tedy se sociálními partnery, včetně odborů.

Moderátor (Jan Bumba):
Říkáte tedy, že zákoník práce je napsán velice špatně, ale jak potom vysvětlíte, že tak důležitý údaj, že nezaměstnanost je tak nízká, že firmy spíše mají problém s tím, aby našly dostatek lidí.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Protože jsme byli ve stadiu především ekonomického růstu. Jestliže ekonomika roste, jako rostla v minulém roce o více než 6%, jestliže je poptávka po českém zboží, tak samozřejmě to je základní generátor.

Moderátor (Jan Bumba):
A kdyby přišly horší časy?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Ve chvíli, kdy přijdou horší časy, což nemůžeme úplně vyloučit, nemůžeme vyloučit celosvětovou recesi, v té chvíli by se velice špatně připravený zákoník práce mohl nepříznivě odrazit v tom, že by například velice komplikovaně podnikatelské subjekty byly ochotny vytvářet nová pracovní místa, protože by se prostě bály právě onoho okamžiku nějaké ekonomické recese. A já ještě ve vztahu i k tomu růstu cen a mezd musím upozornit na jeden varující jev, který dal najevo Český statistický úřad, konkrétně 30.dubna ve své oficiální zprávě o makroekonomickém vývoji, která mimochodem odpovídá i na ten nárůst cen, mezd apod. i na požadavky odborů. Od roku 2000 do roku 2007 byl nárůst reálných mezd zhruba o 33% tak, ale nárůst produktivity práce za tu dobu byl pouze o 28%, to znamená, že nám tempo růstu mezd předstihlo tempo růstu produktivity práce. My začínáme zaostávat za ostatními zeměmi v rámci EU a to by z dlouhodobého ekonomického výhledu mohlo být velmi nebezpečné a podvázat to konkurenceschopnost české ekonomiky.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane vicepremiére odboráři nekritizují jen konkrétní věci, jako třeba reformy ve zdravotnictví, rostoucí ceny apod., jim také dost zásadně vadí styl, jakým s nimi vláda jedná. Ani vy ostatně v tomto rozhovoru odboráře nijak nešetříte...

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Oni nešetří nás.

Moderátor (Jan Bumba):
Nemáte pocit, že opravdu děláte nějakou chybu v tom stylu jakým se zástupci odborů hovoříte.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Rozhodně nikoliv. Odboráři jsou apriori negativně naladěni vůči této vládě, je to dáno jejich stranickou příslušností, jejich politickou orientací, oni se tím ani netají. Já musím říci, že na druhou stranu musím odmítnout tyto jejich argumenty, prostě proto, že nejsou pravdivé. Každý důležitý zákon je posílán k připomínkám představitelů odborů. Každý důležitý zákon je projednáván na tripartitě, není zákon, který by se týkal daňové, ekonomické, sociální, zdravotní oblasti, který by nebyl s představiteli odborů projednán na tripartitě, který by neměli ke svým připomínkám. Je skutečností, že především představitelé ČMKOS si za ta dvě minulá volební období zvykli na trošku jiný styl, že v podstatě skrytě vládli v této zemi, že diktovali vládě co vláda může a nemůže a my jediné, co jsme řekli je, že skončila doba privilegovaného postavení ČMKOS. Je to pro nás důležitý sociální partner, my s nimi jednáme a jednat nadále budeme, ale nemají žádné privilegované postavení na základě kterého oni by určovali vládě, co vláda může a nemůže. Jsou důležitý partner, ale partner, nevládnou této zemi a oni si zvykli za ta dvě minulá volební období, že byli fakticky jakýmsi nadřízeným orgánem vlády.

Moderátor (Jan Bumba):
Když ale zůstanu u toho stylu nebo u té rétoriky, chcete-li opravdu nemáte pocit, že by stálo za to něco v této oblasti změnit. Když vezmu ten příklad z konce března, kdy pan premiér Topolánek na tom nechvalně proslulém jednání tripartity napadl odboráře tak nevybíravě, že opustili jednání. Takové to věci, to asi není něco co by nějakým způsobem zlepšovalo komunikaci.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Samozřejmě komunikaci lze vždy zlepšovat, to mimo vší pochybnost. Já jsem také nikdy ten postup, který se tehdy stal nijak nechválil a musím zdůraznit jednu věc, za prvé pan premiér se okamžitě omluvil, omluvil se veřejně, omluvil se naprosto otevřeně, nepokryté. Za druhé, ať si šéfové odborů nehrají na útlocitné slečinky, já kdybych tady měl citovat výroky, které zazněly na adresu představitelů vlády o tom, že jsme "chorý mozci", že jsme "asociálové" apod. kdybychom se my uráželi po každém výroku, který řeknou odborářští bossové na naší adresu, tak už spolu asi nikdy k tomu jednacímu stolu nezasedneme. Já osobně se snažím vyhýbat se ostrým slovům. Myslím si, že je to zbytečné, na druhé straně jsem hluboce přesvědčen o tom, že vedení ČMKOS má zájem na tom, aby se stupňovala konfrontace a konec konců ta manipulace s informacemi typu zákoníku práce, kdy znovu opakuji, já jako ministr práce a sociálních věcí v tuto chvíli nemám na stole žádnou novelu a oni už protestují proti tomu, že má být novela zákoníku práce, tak to jenom nasvědčuje tomu, že mnohdy ty argumenty jsou pouze zástupné a velmi vykonstruované. Já to chci znovu zopakovat. Jsme připraveni jednat, vždycky jsme byli připraveni jednat, vždycky jsme jednali a jednat budeme mimo vší pochybnost.

Moderátor (Jan Bumba):
Teď vás vezmu za slovo. Jste pane vicepremiére ještě teď připraveni s odboráři jednat a pokusit se odvrátit tu chystanou velkou stávku.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Myslím si, že ta je neodvratitelná. To je prostě rozhodnutí, které by padlo tak jako tak a vláda nemůže odvolat reformy, které jsou důležité pro tuto zemi. Na tom jestli odboráři budou stávkovat nebo nebudou se nemůže nic změnit. Odboráři svým stávkováním nezmění například demokratickou situaci v této zemi, kde jak jsem již řekl je situace taková, že za několik let bude důchodový systém v tvrdých deficitech a nebudou peníze na průběžný důchodový systém. To prostě nejde odstávkovat, to jde jenom odpracovat v podobě konkrétních reformních návrhů, které jsme předložili a budeme nadále předkládat.

Moderátor (Jan Bumba):
Takže jak to bude. Počítáte s tím, že stávka proběhne, postupně se na ní zapomene.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Stávka proběhne. My se samozřejmě budeme držet toho, že budeme s představiteli odborů nadále jednat, že na půdě tripartity budeme projednávat všechny důležité zákony, nicméně vláda nepoleví ve svém reformním úsilí a my očekáváme, že odborářští bossové se budou snažit vyvolat něco ala generální stávku v období někdy před 15.říjnem, s tím počítáme prakticky jako s jistotou.

Moderátor (Jan Bumba):
A neobáváte se nějakých opravdu větších sociálních otřesů, dalších stávek a nejen v tomto roce. Neobáváte se toho, že vládní reformy by mohly vést opravdu k nějakému velkému sociálnímu neklidu v České Republice.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Myslím si, že i ten vývoj ukázal z hlediska vývoje například čistých platů díky velice výrazným daňovým úlevám apod., že tady žádný velký sociální neklid nehrozí, že jsou tady problémy, které byly způsobeny například vyšším nárůstem inflace, na konci minulého roku třeba u penzistů, ty byly okamžitě kompenzovány tím, že vláda připravila návrh zákona mimořádné valorizace penzí, v srpnu proběhne valorizace penzí o 470Kč, každý důchodce dostane. Nikoliv v průměru, ale opravdu každý důchodce dostane svých 470 korun. Současně vláda v září schválí další pravidelnou valorizaci penzí, která proběhne od 1.ledna 2009. Tam, kde se opravdu ukazují některé problémy způsobené např. rychlejší inflací, tak je vláda operativně a poměrně kvalitně řeší.

Moderátor (Jan Bumba):
Jinými slovy, nemyslíte si, že by mohlo dojít k nějakým větším sociálním otřesům.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
To samozřejmě vyloučit nemůžu ve smyslu pokusu využít některých problémů pro politické účely, ale sociální otřesy v této zemi nehrozí, v této zemi funguje sociální síť, funguje kvalitně, dokonce se dá říci, že v některých aspektech až tak, že lidé zneužívají sociální systém. Problémem české ekonomiky a českého sociálního systému není to, že by z toho příliš mnoho lidí vypadávalo, ale naopak je to, že příliš mnoho lidí si někde v tom sociálním systému hoví.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:24.