Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Květen:

Petr Nečas: Lze mít hlídání i příspěvek (LN)

Jaké výhody budou mít firmy, které zřídí školku nebo zaměstnají rodiče na částečný úvazek?

Peníze, které dají na provoz zařízení nebo osobě, která o děti pečuje, si budou moci započítat do nákladů. Teď to jde jen na základě kolektivní smlouvy a tu mají v málokteré firmě. U částečných úvazků bude mít firma slevu na sociálním pojištění 1500 korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

Proč chcete podporovat firemní školky?

Chceme rozšířit spektrum možností pro rodiny, aby si mohly vybrat na základě své konkrétní situace. Proto chceme vedle klasických akreditovaných školek umožnit vznik firemních zařízení a evidovaných poskytovatelů vzájemné rodičovské výpomoci.

Firmy říkají, že spíš než daňové úlevy je při uvažování o firemní školce zajímá, jak to udělat, aby matky nepřišly o rodičovský příspěvek. Co byste jim poradil?

Nemusí zakládat klasickou akreditovanou školku. Založit ji podle školské legislativy je stejně nesmírně byrokraticky složité. Některé předpisy jsou bizarní - třeba věšáčky na pyžama musí být od sebe tak daleko, aby se pyžama nedotýkala. Když školka není akreditovaná, nedostává peníze na provoz od státu. Výhodou ale je, že rodiče, kteří chtějí dále pobírat rodičovský příspěvek, nejsou omezeni počtem pěti dní v měsíci nebo čtyř hodin denně, po které může dítě v zařízení být. Když nejde o klasickou akreditovanou školku, mohou být děti hlídány celodenně a rodiče o rodičovský příspěvek nepřijdou. Jednou z možností je například i ta, že firma vyčlení prostor a děti v něm bude hlídat některý z rodičů. Poskytování vzájemné rodičovské výpomoci nemusí nutně probíhat jen doma.

Proč vlastně je možné - bez ztráty rodičovského příspěvku -mít dítě v akreditované školce jen omezenou dobu, zatímco pro jiné typy hlídání toto omezení neplatí?

Ten limit je tam proto, že v klasické školce dostávají rodiče výraznou veřejnou podporu v podobě dotací. Vedle rodičovského příspěvku tak mají ještě nepřímý zdroj veřejných peněz.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:37.