Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Novinky:

Ministr Nečas fáral do dolu Lazy na Karvinsku

"Nejsem překvapený tím, co jsem tady viděl a co jsem se dozvěděl. Máme vytvořený tým, který řeší jak expoziční doby ochrany horníků, tak důchodovou reformu, a díky jeho práci mám o hornictví poměrně přesnou představu," řekl bezprostředně po vyfárání ministr. Dostal se přitom až do hloubky 980 metrů a místy musel překonat sloj o výšce 80 centimetrů.

"Hornictví je těžká práce v náročném prostředí a to je také jedním z důvodů, proč by práce v dolech neměla být celoživotním zaměstnáním," pokračoval ministr s tím, že si dokáže představit vytvoření takových podmínek, které by umožnily zaměstnavatelům vytvořit komerční důchodové fondy, z nichž by se horníkům, kteří odešli předčasně do důchodu, vyrovnávaly snížené částky za předčasný odchod do důchodu.

"Rozhodně ale nejde o zavádění nových důchodových kategorií. Ty byly zrušeny před patnácti lety, a pokud proti nim pan Paroubek nyní brojí, měl by si uvědomit, že ČSSD byla osm let u moci a také je nezrušila," řekl ministr.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby horníkům, kteří odejdou do předčasného důchodu, byla ze speciálního fondu doplácena částka, o kterou se jejich starobní důchod kvůli předčasnému vyplácení sníží. Do fondu by měl přispívat hlavně zaměstnavatel, který by tak mohl využít speciálních daňových výhod.

"Ta myšlenka se nám zamlouvá, jednáme o ní, v současnosti jde hlavně o to, zda peníze vyplácet po dobu pěti, nebo osmi let," vysvětlil předseda hornických odborů Jan Sabel. "Ještě musíme vyřešit, co udělat s horníky, kteří nastoupili na šachty před rokem 1993. Věřím, že se nakonec dohodneme," řekl Jan Sabel.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.12. 2018 000 10:05.