Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Květen:

Petr Nečas: Radiofórum (Radiožurnál)

Moderátor (Vít Dvořák):
477 korun - o tolik přesně se mají od srpna zvednout důchody, potvrdil to dnes ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Důvod? Nečekaně vysoký růst inflace. Opozice přesto tvrdí, že vláda nedělá pro důchodce dost. Nejprve ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, dobrý večer.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí):
Dobrý večer, a jenom chci opravit, je to 470 korun.

Moderátor (Vít Dvořák):
Omlouvám se. Je vidět, že jste přesný. Současně máme na telefonu také stínový protějšek pana Nečase - Zdeňka Škromacha z ČSSD. Dobrý večer i vám.

Host (Zdeněk Škromach, stínový ministr práce a sociálních věcí, ČSSD):
Dobrý večer.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane ministře je to málo, tvrdí opozice. A určitě se přidá s tímhle hlasem nejeden důchodce. Co byste odpověděl?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já bych v prvé řadě odpověděl, že všem důchodcům v České republice se zvednou důchody od srpna o 470 korun, tzn. všem o stejnou částku. Každý důchodce bez ohledu na výši důchodu má garantovanou tuto částku. Za druhé, toto zvýšení je přesně v možnostech důchodového systému, tzn. kolik se ten daný rok na důchodové pojištění vybere, tolik se může vyplatit. Samozřejmě návrhy na vyšší zvýšení můžou znít, vypadají velmi hezké, velmi libozvučně, ale prakticky nikdy nejsou doprovázeny údajem, odkud na toto zvýšení důchodů vzít finanční prostředky. Jestliže příští rok resp. letošní rok vybereme na důchodové pojištění zhruba 318 miliard, tak zhruba 317 miliard vyplatíme na penzích včetně administrace tohoto systému.

Moderátor (Vít Dvořák):
Takže víc to nejde?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Víc by znamenalo dostat důchodový systém do deficitu a znamenalo by to ohrožení dalšího vývoje důchodového systému.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane Škromachu, kdyby jste vy byl na místě ministra, odpověděl byste stejně?

Host (Zdeněk Škromach, stínový ministr práce a sociálních věcí, ČSSD):
Kdybych byl na místě ministra tak určitě by nebyla tak vysoká inflace, neplatili by důchodci za lékařské služby, za léky apod. To je samozřejmě rozdílná situace. Možná, že kdyby pan ministr a tato vláda naslouchali opozici a odborům a dalším vloni, a přidali tuto částku k přidání k Novému roku, tak dneska nemuseli důchodci sponzorovat stát řádově asi 6 až 8 miliardami korun od začátku roku.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane ministře?

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Já musím v prvé řadě podotknout, že jsme přesně analyzovali vývoj cen, ten se nečekaně zrychlil především v listopadu a v prosinci. Letošního roku my jsme okamžitě zareagovali systémovým návrhem změny valorizační podmínky pro mimořádnou valorizaci. Takže se snížila tato podmínka z 10 % růstu cen na 5 % růst cen a okamžitě na základě toho provádíme toto zvýšení důchodů a já bych chtěl opravdu zdůraznit to, že se jedná o unikátní jedinečné zvýšení důchodů, protože poprvé v dějinách České republiky zvyšujeme všem důchodcům důchody o stejnou částku, což je relativně výhodnější právě pro ty nejnižší důchodcovské kategorie s nižšími důchody.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane Škromachu, slyšeli jsme to. Vy jste nic podobného neudělali a navíc reforma je nutná. Jdete správným směrem, řekli zcela nedávno zahraniční experti OCB. Je tedy asi takové vyrovnání nutné, řekne si laik.

Host (Zdeněk Škromach, stínový ministr práce a sociálních věcí, ČSSD):
Maďarům, Slovákům i Polákům radili stejně a dneska jejich důchodové systémy jsou v miliardových deficitech a musí to řešit např. v Maďarsku zvyšováním pojistného, na Slovensku tím, že vlastně důchodový systém doplácejí z daní. Myslím si otázka validace důchodů je prostě politickým rozhodnutím a na druhé straně je potřeba říct, že jsme rádi, že vláda reagovala alespoň tímto způsobem byť nedostatečně a pozdě.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane ministře, prý přidáváte důchodcům kvůli volbám, i takový hlas dnes od vašich protivníků zazněl.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Každý, kdo se podívá na časovou řadu tak zjistí, že je to nepravdivé tvrzení. Inflace se nečekaně zrychlila v listopadu a v prosinci minulého roku. Poté, co jsme dostali první informace o lednové inflaci, v únoru okamžitě jsme připravili návrh změny zákona, který umožňuje snížit onu valorizační podmínku z 10 % na 5 %. Tento návrh byl ještě v únoru předložen do vlády, v březnu schválen vládou a poslán do poslanecké sněmovny, která ho schválila na začátku dubna a ještě v dubnu ho schválil senát. Čili je to nejrychlejší možné tempo poté, co vývoj cen mezi srpnem loňského roku a lednem letošního roku dosáhl 5, 1 %. Ale já bych řekl, že poukazování na případ důchodových systémů, které jsou v deficitu a současně volat po vyšší valorizaci důchodů, který by tento důchodový systém dostal do deficitu, že to jsou trošku protichůdná tvrzení. Pokud nám jde o to, aby důchodový systém nebyl v deficitu, tak můžeme vydat na důchody pouze tolik, kolik vybereme na odvodech na důchodové pojištění.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane Škromachu, s tímhle musíte souhlasit.

Host (Zdeněk Škromach, stínový ministr práce a sociálních věcí, ČSSD):
No, samozřejmě, že s tím souhlasit nemůžu, protože za situace, kdy vláda říká, že vlastně chce snižovat sociální pojištění, tak vlastně říká, že chce podříznout příjmy toho systému, tzn. že bude hovořit o deficitu, ale přitom bude snižovat příjmy, to si myslím, že není férové od pana ministra. Bylo by dobré se asi bavit spíš o životní úrovni důchodců a o inflaci, kterou z velké části vyvolala tato vláda svými změnami.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pane ministře, prý to není férové. Jednu reakci poprosím na tohle a pak ještě důchodce ještě určitě bude zajímat, kdy bude nějaké příště.

Host (Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí, ODS):
Za prvé není pravda, že snižujeme odvody na důchodové pojištění. Ty jsou v současné době 28 % bodů placené zaměstnancem a zaměstnavatelem, zůstanou tak i nadále a nikdo odvody na důchodové pojištění snižovat nebude, nechce a nemá to v úmyslu. To musím jednoznačně odmítnout. Za další chci říci, že tato mimořádná valorizace samozřejmě bude mít pokračování v řádné valorizaci, která bude schválená v podobně vládního nařízení v září letošního roku a proběhne ještě řádná valorizace od 1. ledna roku 2009 s tím, že od srpna bude průměrná výše starobního důchodu v naší zemi 9600 korun a po řádné valorizaci od 1. ledna 2009 se v průběhu příštího roku dotkne průměrná výše starobního důchodu magické hranice 10.000 korun.

Moderátor (Vít Dvořák):
Pánově děkuji, na slyšenou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.5.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:34.