Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Duben:

Petr Nečas: Výslech (LN)

OTÁZKA (MGM)
Nezdá se Vám, pan ministře, že právě vaše ministerstvo by mělo z principu sociálně slabým poskytovat pomoc v případě nutné návštěvy lékaře, porodu a podobně? Čím chcete zdůvodnit paušální omezení poplatků určité skupině obyvatel? Myslíte si, že bude jakýmkoliv přínosem pro veřejné mínění, když například nejmladší dítě premiéra nebude platit poplatky u lékaře? Kolik ušetříte tím, že vaše ministerstvo nebudete muset vyřizovat některé žádosti o proplacení poplatků a opravdu to stojí za to?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:18)
Souhlasím s vámi. Jsem přesvědčen, že osvobození od poplatků má směřovat pouze ke skutečně sociálně potřebným, tedy lidem kteří reálně na tyto polatky nemusí mít. To jsou například lidé v hmotné nouzi, nebo malá část klientů ústavů sociální péči či domovů pro seniory. V těchto věcech bychom měli vystupovat na základě znalosti reálných faktů a dat, nikoliv na základě pocitů a dojmů.

OTÁZKA (bob)
Dobrý den, pane ministře. Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak je možné, že při vyšších odvodech na důchod, bude mít v konečném důsledku OSVČ vypočtený důchod nižší, než zaměstnanec? Proč se nevyplácí pracovat sám na sebe (OSVČ) a je lepší se nšchat zaměstnat? Děkuji. BoB

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:20)
Výše důchodů závisí na výši odvodů, takže vylučuji situaci, že dlouhodobě odvádějící OSVČ vyšší důchodové pojištění než zaměstnanec má nižší důchod. Tím nevylučuji, že může dojít k chybnému výpočtu. Chcete-li zašlete mi údaje na petr.necas@mpsv.cz.

OTÁZKA (Daniel)
skutečně věříte tomu že vyhrajete volby do krajských zastupitelstev ?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:21)
Máme kvalitní kandidáty, naši hejtmani prokázali vysokou schopnost a kompetentnost řídit kraje a voliči jsou rozumní. Tedy ano, věřím, že krajské volby vyhrajeme.

OTÁZKA (jjumbik)
Dobrý den, též se domníváte, že ke schválení výstavby cizí vojenské základny, je třeba ústavní většiny? Ústava hovoří pouze o pobytu cizích vojáků, cizí základna jde však nad rámec ústavy a proto by měla být schválena 120 hlasy v PS, jinak hrozí blamáž, že Ústavní soud smlouvy odmítne.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:24)
Žádná blamáž nehrozí, přítomnost cizích vojsk schvaluje nadpoloviční většina poslanců a senátorů. Představa, že pro základnu a vojáky je rozdílné kvórum, je absurdní. Opravdu si někdo myslí, že když přítomnost cizích vojsk na našem území bude pod stany, vyžaduje to jiné kvórum, než jejich přítomnost na základně, tedy v budovách s nějakým případným technickým vybavením? To jsou křečovité právní konstrukce odpůrců projektu protiraketového radaru na našem území.

OTÁZKA (Hujer)
pane ministře, nebudete kandidovat na předsedu ODS ?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:25)
Vždy jsem loajálně stál za předsedou ODS, zvláště když řekl, že v předsednictví chce pokračovat. Tak tomu bylo, je i bude nadále.

OTÁZKA (čtenář)
K svému zděšení jsem zjistil, že platíme už přes 50mlrd Kč "dluhové služby" ročně, tj. úroků z dluhů, kterými je ztížen náš státní rozpočet. Je to, prosím Vás, opravbdu tak? Jestli dobře počítám, tak by se za ty peníze dal milionu důchodců zvýšit důchod o 4tis. měsíčně. Jak je možné, že jsme byli schopni se takto zadlužit? Je, dle Vašeho názoru naděje, že v dohledné době z tohoto dluhu vybředneme?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:27)
Máte naprostou pravdu, výdaje na pouhé placení úroků ze státních dluhů jsou srovnatelné s výdaji, které platíme na obranu. Je to dědictví především osmi let socialistických vlád a jejich ekonomické politiky deficitních rozpočtů. Je to i důvod k pokračování reformy veřejných financí.

OTÁZKA (trojmeklůr)
Pane ministře, jste ministr který má v názvu slovo sociální - co si myslíte o tom že na jedné straně si manažer bere odměnu ve výši přes třičtvrtě miliardy korun (ČEZ) a na druhé straně tady žijí třeba důchodci, kteří berou peníze, s kterými musí vystačit, ač nově platí hodně peněz za léky, nájmy, jízdné, potraviny, všechno je pro ně citelně dražší a počítají každou korunu. Měsíčně - čím víc jsou nemocní, tím míň jídla atd. každý měsíc. Jsou někdy i smutné příběhy, kdy by chtěli koupit dárek vnukovi, ale nemůžou prostě. To je důstojné stáří? To je ta reforma? PS: Mě je hlavně líto těch hodných a slušných starých lidí, kteří teď musí žít takovýmto způsobem a neni jich málo...

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:30)
Velké rozdíly v příjmech jsou, ať se nám to líbí či ne, vlastností tržní ekonomiky. Jde o to, aby tyto rozdíly byly vnímány jako spravedlivé. Ptáte-li se mne na to, zda motivační programy v některých státem vlastněných společnostech, jako je ČEZ, považuji za správné, tak moje odpověď zní: nikoliv. Musím však konstatovat, že jsme tyto programy sdědili od minulých vlád. Protože mi jde o důstojné stáří, prosadil jsem mimořádnou valorizaci penzí od srpna letošního roku, v průměru o 465 Kč.

OTÁZKA (Martina)
Zavedl jste dvlouletý systém rodičovské dovolené, ale děti do školek berou až od 3 let, co s tím budete dělat? A co říkáte na přeplněnost pražských mateřských škol?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:34)
Podle našich údajů až jedna čtvrtina letí mezi druhým a třtím rokem navštěvuje mateřské školky. Vím, že je problém naleznout místo v přeplněných školkách. Mám s tím i osobní zkušenost, protože nejmladší z mých čtyř dětí je ve věku školkaře. Proto navrhujeme rozšíření spektra služeb pro hlídání a péči o děti. Stát totiž nezřizuje mateřské školky a nemá tedy vliv na počet míst v nich. Chceme však nabídnout alternativní cesty k péči o děti. Liberalizovali jsme v této oblasti živnostenský zákon, chceme prosadit tzv. evidovaného poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci, což je rodič starající se sám o vlastní dítě do šesti let a hlídající současně až čtyři jiné děti za stanovený poplatek a za stanovených podmínek. Chceme i více motivovat zaměstnavatele ke zřizování mikroškolek, dětských koutků a podpory zaměstnanců při hledání alternativní péče o jejich děti.

OTÁZKA (Slavomír Vácha)
Dobrý den pane ministře.Jsem ročník 1946,tedy jsme poválečné děti.Když jsme byli malé děti bylo vše na lístky.Zažili jsme celou éru komunismu.Zažili jsme malé platy.Odváděli jsme poctivě daně,platili sociálku a přesto jste nám prodloužili odchod do důchodu.Nyní máme z malých platů malé důchody.Nemluvím o placení zdravotnictví.Proč,když důchody valorizujete,tak přidáváte nejvíce nejvyšším důchodům?Proč nejvíce nepřidáte malým důchodům?Děkuji a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:36)
Budeme hledat cestu, aby srpnová mimořádná valorizace důchodů byla co nejrovnější. Tedy aby výše přidání u vysokých a nízkých důchodů byla co nejpodobnější, v ideálním případě totožná.

OTÁZKA (Holeček)
práce je v naší zemi spousty. Ale lidí na podpoře také. Nenmyslíte že by si měli zasloužit tu podporu? co veřejnoprospěšné práce? přispívám do sociální sféry ze svého platu ale má solidarita je pro potřebné né poro lehkoživky. Vždyť by tu muselo být neuvěřitelně čisto a útulno kdyby každý nezaměstnaný dostal nějaký ten kousek země ale spoň na úklid a pak by teprve podle tohojak jej bude udržovat dostal nějaký ten krejcar. A ne posílat pečené holuby za to že leží doma nebo dělá na černo jako je tomu dnes.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:38)
Naprosto s vámi souhlasím. Proto vláda schválila můj návrh novely zákona o zaměstnanosti a zákona o pomoci v hmotné nouzi, který povede nezaměstnané k tomu, aby dobrovolně a bezplatně pracovali ve prospěch obcí. Výše jejich příspěvků na živobytí se bude odvíjet od počtu dobrovolně odpracovaných hodin. Zkrátka, i nezaměstnaní budou pracovat. Chceme, aby ten nezaměstnaný, který je aktivní, se měl lépe, než ten, který je pasivní.

OTÁZKA (Zdenka)
Pane ministře, chtěla jsem se Vás na něco zeptat. Poslouchala jsem Vás v nedělních Otázkách Václava Moravce. Zajímá mě, kolik bude nutné mít odpracováno nebo pojištěno let, když půjdu do důchodu v roce 2017 (ročník 1957, 2 děti). Těch nutných 25 pojištěných let platí v současné době, ale kolik let bude platit po schválení nového důchodového zákona? Děkuji předem za odpověď.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:40)
Jedná se o dobu pojištění v četně náhradních dob. O tempu zvýšení minimální doby pojištění ze 25 let na 35 let se ještě bude jednat v parlamentu. tato věc v tuto chvíli není definitivní.

OTÁZKA (Petr Svoboda)
Pane ministře, děkuji za Vaše postoje v otázce uznání či neuznání jednostranné deklarace nezávislosti Kosova. Je osvěžující vidět, že i politici dokáží sdílet názory většiny lidí. Myslíte, že Váš postoj (a postoj několika dalších ministrů ODS) má šanci zvrátit uznání Českou vládou? Díky, vytrvejte.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:43)
Jedna věc je uznat nezávislost Kosova, druhá věc je , že reálně nezávislé Kosovo, ať se nám to líbí nebo ne, již vzniklo. Mezinárodní uznání nezávislosti Kosova považuji za hrubý politický omyl mezinárodního společenství. Na druhou stranu bychom si neměli nalhávat, nezávislé Kosovo je realitou.

OTÁZKA (Hadrbolec Jan)
Proc mam ze sveho platu zivit 8 duchodcu? Oni nam predali vydrancovanou republiku. Jsem ochoten postarat se o sve rodice, ale proc mam zivit souseda?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:47)
Netuším, zda vaše odvody na důchodové pojištění jsou tak vysoké, že postačí na důchody pro osm penzistů. To by znamenalo, že máte měsíčně zhruba 2 500 000 příjmu. Gratuluji. Jsem přesvědčen, že si však starší generace naši sounáležitost zaslouží a z tohoto pohledu si nedovedu představit narušení mezigenerační soudržnosti. Reálně dnes na jednoho starobního důchodce připadá shruba 2,5 ekonomicky aktivních osob.

OTÁZKA (Ing.Tomáš Lehkoživ)
Dobrý den, jak se vypořádáte s s Vašim tvrzením šetřit na dávkách kde se dá a přitom Vámi řízení úřadníci promrhávají miliony korun za svoje radovánky na služebních rereačních střediscích,jízdách na sněžných skútrech,bohatých rautech atd.Řídíte se úslovím:"Káže vodu,pije víno?"

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:49)
Nejedná se o milióny, nicméně i tak považuji postup části svých úředníků za nepřijatelný. Za celou věc jsem se veřejně omluvil, celou záležitost nechávám přísně přešetřit a vyvodím z ní také závěry, včetně případných sankcí.

OTÁZKA (radka)
Dobrý den pane ministře, neuvažujete o zpřísnění podmínky placení zdravotního pojištění za lidi registrovanéna ÚP? Spousta lidí kteří nechtějí pracovat, sice nepobírají podporu a mnohdy ani exdistenční minimum, ale využívají toho, že za ně pojistné platí stát. Neměl by stát platit nemocenské pojištění jen určitou dobu, třeba 5 let? Děkuji a fandím Vám.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:51)
Je to samozřejmě legitimní úvaha, nicméně co s těmito lidmi, pokud nebudou státní pojištěnci a budou vyžadovat nezbytnou lékařskou péči či ošetření? To jim ji mámě odepřít? Považuji však vaše stanovisko za naprosto legitimní, řadu zpřísnění pro nezaměstnané jsme již navrhli a řadu dalších chystáme.

OTÁZKA (Šubrt Jiří)
Chci se zeptat pane Ministře proč postiženým občanům chcete snížit přiznané plné invalidní důchody.ODS by měla zdanit prostituci a práci na černo a herny a kasína a pak budete mít miliardy pro důchodce a také,když prodáte vojenský nepotřebný materiál za 100 Miliard Kč tak máte na důchody.Děkuji Šubrt

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:53)
V žádném případě nechceme snižovat plné invalidní důchody. I v rámci důchodové reformy zůstává výše přiznaných i nově přiznávaných plných invalidních důchodů ve stejné výši jako dnes.

OTÁZKA (pepa)
dobrý den, pane ministře. Co řeknete na názor, že jaksi po lehoučku mírníte bláznivé nápady vašeho stranického kolegy Julínka...? Myslíte si, že to ještě stihnete, do voleb, zvýšit vaše klesající prefernce ?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:56)
Nápady mého kolegy Julínka nepovažuji za bláznivé, ale naopak za první skutečně promyšlený koncept reformy zdravotnictví, který do středu zdravotnického systému kladu pacienta a přitom zvyšuje efektivitu celého systému. Vyší preferencí nepovažuji za důležitou, rozhodující je jen výsledek voleb. To, že přes nepopulární, ale nutné, reformy má ODS v průzkumech stále okolo 30 procetnt, považuji za zavazující. Je to výzva pokračovat v reformách, včetně té zdravotnické.

OTÁZKA (miki)
pane ministře, jak si vysvětlujete, že i v sociálních otázkách nelze se soc. dem jednat, protože vše negují? To mají opravdu takovou hrůzu z každého reformního kroku?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:57)
Pod vedením pana Paroubka se ČSSD transformovala v populisticku stranu odmítající jakoukoli odpovědnost za budoucnost této země. Nechci, aby se politika řídila jen oblibou či neoblibou některých kroků, u ČSSD tomu však tak je. To je realita.

OTÁZKA (729)
Vážený pane ministře, nechápu kdo přišel na dělení nezaměstnaných lidí nad 50 let na ty do 55 let a pak na ty starší 55 let, když pro zaměstnavatele je to jedno-nechtějí dobrovolně zaměstnat nikoho už nad 45 let. Pokud nedokážete zastavit diskriminaci starších ročníků (tento stav neexistuje nikde v Záp. Evropě), tak byste jim měli dovolit důstojně opustit pracovní trh.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 15:59)
Zaměstnanost starších pracovníků za posledních šest let významně roste. Dokonce ve věkové kategorii 55-64 let vzrostla z 37 % na 46 %. Zaměstnavatelé si začínají starších pracovníků vážit a také hlad po kvalifikované pracovní síle zvyšuje poptávku po této věkové kategorii na trhu práce.

OTÁZKA (G. Seifert)
Nestydíte se,že,jste tak málo přidali důchodcům, moc dobře jste museli vědět o kolik vzrostou jejich výdaje.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 16:01)
Průměrná výše penzí mezi zářím 2006 a zářím 2008 po mimořádné valorizaci důchodů vzroste o 17 %. Index cen důchodcovských domácností za stejné období vzroste pouze o zhruba 12 %. Znamená to, že za vlád pana Topolánka rostou reálné důchody.

OTÁZKA (Hana Novakova)
Dobry den,jak budete postihovat nezamestnane pracujici na cerno?Priklad/soused dlouhodobe nezamestnany,nacerno postavena garaz a v ni opravuje auta samozrejmne take bez povoleni a priznani prijmu,jeho zena na materske,doma provozuje kadernictvi a rovnez nikdz neodvadela zadnou dan.Po oznameni uradum se nic nedeje,maji zakazniky vsude. Hana Dobromerice

ODPOVĚĎ (15.04.2008 16:04)
Načerno pracující nezaměstnaní, samozřejmě pokud budou přistiženi, jsou od 1. ledna letošního roku vyřazeni z evidence nezaměstnaných, příjdou tak o podporu v nezaměstnanosti a další sociální dávky. O zapsání do evidence nezaměstnaných si mohou požádat pak až po půl roce. Současně navrhujeme zvýšit pokutu za nelegální zaměstnávání z maximálně dvou miliónů Kč na pět miliónu Kč.

OTÁZKA (Kuba)
Spočítal jste si, o kolik korun (při současné inflaci) byly znehodnoceny úspory seniorů v bankách?. Má vůbec smysl spořit na stáří, když každý režim nakonec najde způsob jak zajistit, aby ekonomicky aktivní generace nemusela vyrobit tolik, na co si důchodci naspořili? Viz např. stručný, ale výstižný text http://podnety.cz/podnet-cislo-20050414220000

ODPOVĚĎ (15.04.2008 16:06)
Současný výkyv inflace je ekonomickými odborníky považován za jednorázový a výjimečný. Inflace by se do konce tohoto roku měla vrátit do normálních kolejí. Spořit na stáří má určitě význam, neměli bychom se spoléhat pouze na státem vyplácené penze, spořit by měli již lidé v mladém věku.

OTÁZKA (Jarda)
Důchodce, který pracuje na základě pracovní smlouvy musí odvádět sociální a zdravotní pojištění, přitom na výši jeho důchodu to již nemá žádný vliv, a z hlediska zdravotního pojištění je současně státním pojištěncem, je to tedy pojištění proti kterému není žádné plnění. Podle mne se jedná o sprostou státní zlodějinu, hodláte s tím něco dělat, pokud ano kdy ?

ODPOVĚĎ (15.04.2008 16:09)
Na druhou stranu tento důchodce pracuje na místě, kde by mohl pracovat člověk v nedůchodovém věku, a proto je odvod na zdravotní či sociální pojištění naprosoto logický, protože jeho zrušení u důchodců by dramaticky zlevnilo důchodcovskou pracovní sílu proti nedůchodcovské pracovní síle. Přesto chceme povzbuzovat další pracovní aktivitu důchodců. Proto v důchodové reformě rušíme nutnost u pracujících důchodců mít uzavřenou pouze pracovní smlouvu na dobu určitou, zavádíme možnost zvyšovat si penzi při souběhu zaměstnání a pobírání důchodu a zavádíme možnost pobírání poloviční penze s ještě rychlejšího navyšování vyměřovacího základu.

OTÁZKA (Bedřich Osman)
Pane ministře, nepochybuji, že vaše vláda konečně pohne věci k lepšímu, nicméně nechápu, proč se nevyvaruje takovým frapantním nahrávkám na smeče Paroubkovy kliky (nechci říkat ČSSD, protože Paroubek pro mně není opravdová ČSSD). Například, bylo nutné zvednout tak razantně daně z nemovitostí, o kterých je známo, že jsou pouhou "těžbou peněz"? Byly tak nutné ty poplatky u lékaře, které vyvolaly jen vlnu emocí, a nepřinesly nic dobrého? Myslím, že v rámci dobré věci by vám trocha "zdravého populismu" prospěla.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 16:11)
Výši daně z nemovitosi určují obce, stát pouze stanovil mantinely pro tuto výši. Zavedení regulačních poplatků ve zdravotnitví je sice nepopulární, ale naprosto nutný krok, který již dnes přináší pozitivní výsledky. Ne vždy, to co je správné, je také populární.

OTÁZKA (Kamil)
Proč Vaše vláda nevěnuje více pozornosti vysvětlování reforem méně vzdělaným lidem. Děkuji. Hezký den.

ODPOVĚĎ (15.04.2008 16:14)
Určitě máme ve vysvětlování reforem velké rezervy. Čelit však vždy lživé demagogii či plopravdám je však velmi těžké. Určitě se ale dál budeme snažit. Děkuji všem za položené otázky, omlouvám se těm, na které se nedostalo. Přeji všem hodně úspěchů a hezký den. Petr Nečas

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.4.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:13.