Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Duben:

Petr Nečas: Chceme motivovat lidi i firmy (LN)

Jak chcete změnit invalidní důchody?

Dnes existuje plný a částečný invalidní důchod. Chceme zavést třístupňový systém. Dnes mají stejný invalidní důchod lidé při poklesu pracovní schopnosti v rozmezí 35 a 69 procent. Chceme částečnou invaliditu rozdělit na dva stupně, od 35 do 50 a od 51 do 69 procent. Zhruba tři čtvrtiny současných částečných invalidních důchodců by byly v tom nejnižším stupni. Jejich důchod by byl asi o čtvrtinu nižší než dnes. Změna se ale bude týkat jen nově přiznaných invalidních důchodů.

Ubude tedy invalidních důchodců?

Samozřejmě. Průměrný částečný invalidní důchod je dnes o několik set korun vyšší než průměrná výše podpory v nezaměstnanosti, neřkuli příspěvek na živobytí. Pro řadu lidí je to toužené vyřešení jejich pracovní a zdravotní situace. Otevřeně říkám, že chceme motivovat lidi, kteří mají nižší stupeň invalidity, k práci. I když jsem si vědom toho, že jejich uplatnění na trhu práce je komplikované.

Co když je ale nikdo nezaměstná?

Chceme zaměstnavatele motivovat. Dnes dostávají peníze za nové místo pro kohokoliv z evidence úřadu práce. V budoucnu by je měli dostat jen za místa pro lidi se zdravotním postižením, bez kvalifikace, nad 50 let nebo matky malých dětí.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 8.4.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:50.