Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Březen:

Jiří Sezemský: Reakce na dopis „Populistické řeči ministrů nic nevyřeší“

To nikdo nikdy netvrdil. Jsou to ti, kteří skutečně zneužívají sociální dávky, jsou pasivní, vykazují formální aktivity při hledání práce a často přitom vydělávají načerno. Přežívají v sociálním systému roky a hledají každou skulinku, jak z peněz ostatních vytěžit maximum. To v situaci, kdy je rekordních 150 tisíc volných pracovních míst a řada firem má problém sehnat zaměstnance.

Motto změn na pracovním trhu zní: "Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe, než ten, kdo nepracuje. Ten, kdo se snaží, se musí mít lépe, než ten, kdo je pasivní. Rychleji vyřešit životní situaci se vyplatí." Proto bude krátkodobý, několikaměsíční pobyt na podpoře zvýhodněn. Proto bude po uchazečích o práci po pěti měsících vyžadována spolupráce na individuálních plánech, připravených úřady práce.

Proto nebude možné odmítnout rekvalifikaci bez rizika vyřazení z evidence, stejně jako při opakovaném ukončení zaměstnání zprostředkovaného úřadem práce v průběhu půl roku. Proto budou nezaměstnaným nabízeny dobrovolnické služby pro obce, aby si mohli aspoň částečně přilepšit, dokud si neseženou práci. Sociální systém musí fungovat jako trampolína, ne jako houpací síť.

Na druhé straně je záměr více zpružnit pracovní trh, ať už změnou zákoníku práce, či formou daňového zvýhodnění krátkododobých úvazků pro lidi nad 50 let, rodiče s dětmi do 10 let, zdravotně postižené nebo studenty. Liberalizovány jsou podmínky pro podnikání, postupně klesá daňová zátěž. To vše směřuje k větší motivaci a pomoci sehnat práci.

Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Autor: oddělení styků s veřejností
Poslední aktualizace: 14.3.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 09:54.