Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Březen:

Petr Nečas: Host dne (TV Prima)

Autor
Dobrý den, hostem studia RTA je dnes ministr práce a sociálních věcí pan Petr Nečas. Vítejte, pane ministře.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Dobrý den.

Autor
Jak jsme slyšeli na pondělním jednání vlády, bylo schváleno v˙průměru navýšení starobních důchodů o 465 korun. Mohl byste vysvětlit ten průměr? To znamená je diference velká?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Já bych v˙prvé řadě, bych to chtěl upřesnit. Vláda schválila novelu důchodového zákona, který umožňuje provést mimořádnou valorizaci, pokud růst cen přesáhne 5 %. V˙tom dosavadním zákoně je 10 %. Teprve schválení tohoto zákona umožní vládě přijmout vládní nařízení, na základě kterého by v˙průměru zvýšila důchody o 465 korun. Je to skutečně tak, že důchody jsou diferencované, skládají se ze dvou složek. Z˙tak zvané základní výměry, kterou dostává každý důchodce stejnou, ta je v˙současné době 1700 korun a ten zbytek, co má nad to, je tak zvaná poměrná výměra, která se odvíjí od výše mzdy a tím pádem důchodového pojištění. My se samozřejmě budeme snažit, aby se to skutečně tomu průměru co nejvíce blížilo. To znamená, aby pokud možno ty částky, které dostanou lidé s˙nízkými důchody a s˙vysokými důchody, se příliš od sebe nelišily.

Autor
Zaznamenali jsme výroky opozice. Bývalý ministr zdravotnictví David Rath hovoří o almužně. Říká, že důchodci by si zasloužili alespoň tisícovku. Co říkáte na ten argument?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Tak je to naprosto nekompetentní populistický výkřik. Pan Rath by se měl podívat do rozpočtu a měl by vědět, že na důchodové pojištění se předpokládá v˙letošním roce vybrat někdy okolo 310, 315 miliard, ono to zřejmě bude o něco více 318 miliard a poté, co vyplatíme na důchody částku, kterou předpokládáme...

Autor
...to navýšení je pane ministře 6,5 miliard.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
To navýšení je zhruba 6,6 miliardy, započteme do toho správní náklady, tak v˙podstatě vyčerpáme všechno, co v˙letošním roce na penze vybereme. To znamená, vybereme zhruba 318 miliard a vyplatíme zhruba 315 až 316 miliard. Čili navýší navýšení v˙letošním roce nejsou peníze a sociální demokraté pokud chtějí, takto populisticky slibovat, tak by měli říci, odkud ty miliardy vezmou.

Autor
Přesto pane ministře, vy to velmi dobře znáte, je to otázka navýšení cen bydlení, potravin, energie, cestovné a tak dále. Opravdu máte pocit, že je to dostatečné navýšení pro důchodce?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Já musím říci, že samozřejmě...

Autor
Poplatky, léky a tak dále?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
...že samozřejmě musíme vzít v˙potaz, že první polovina loňského roku byla bohatě vykompenzována tím, že v˙loňském roce byla rekordní valorizace o 500 korun. Ta vytvořila určitý polštář. V˙letošním roce provedeme mimořádnou valorizaci a současně v˙září schválíme další valorizaci, která bude platit od 1. ledna příštího roku. Čili v relativně krátkém časovém období dojde ke dvěma dalším valorizacím.

Autor
Někteří ekonomové jsou toho názoru, že ta inflace nepůjde dál, to znamená, nemáte obavu, z˙toho častého valorizování důchodů?

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Nemám z˙toho obavy. Česká ekonomika je velmi otevřenou ekonomikou a je závislá na vývoji světových cen především energií, ale také potravinářských komodit a růst těchto cen primárně způsobuje tuto inflaci. Nikoliv nějaká vládní opatření.

Autor
Děkuji vám za rozhovor.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí:
Prosím.

Autor
Zopakuji, že naším dnešním hostem byl ministr práce a sociálních věcí pan Petr Nečas.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.3.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:20.