Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Březen:

Petr Nečas: Ranní interview (Radiožurnál)

Moderátor (Jan Pokorný):
Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila stávkovou pohotovost, její členové chtějí protestovat proti dopadům reformy a také proti plánovaným reformním krokům v penzijním systému a ve zdravotnictví. Dnes mají odboráři v 10 hodin zveřejnit, co chtějí v rámci stávkové pohotovosti podnikat vicepremiér a ministr páce sociálních věcí Petr Nečas z ODS označil krok konfederace za další politizaci její činnosti a ministr, místopředseda ODS Petr Nečas je teď v Ranním Interview Radiožurnálu hostem po telefonu, dobré jitro.

Host (Petr Nečas):
Hezké ráno.

Moderátor (Jan Pokorný):
Vy jste, pane ministře, byl dnes ráno ve vysílání České televize s předsedou Českomoravské konfederace odborových svatů Milanem Štěchem, stačili jste si mimo kamery říci něco důležitého?

Host (Petr Nečas):
Já myslím, že to není na řeči něčeho důležité, jedná se o politický krok této odborové centrály. My jsme s tímto krokem počítali, víme, že tady bude snaha exponovat po celou dobu napětí i vzhledem k podzimním volbám, ve kterých pan Štěch kandiduje.

Moderátor (Jan Pokorný):
Vy si opravdu myslíte, že kvůli kandidatuře jednoho odboráře, byť tedy nejvyššího odboráře, může souhlasit se stávkovou pohotovostí 32 odborových svazů? Což je asi půl milionu lidí?

Host (Petr Nečas):
Já jsem neříkal, že je to jediný důvod, ale bezesporu je to silný důvod předsedy této odborové centrály, aby tuto eskalaci podporoval.

Moderátor (Jan Pokorný):
Takže toto není jenom jakási řečnická komunikační figura?

Host (Petr Nečas):
Ne, ne v žádném případě a především, já bych chtěl zdůraznit, že reformy, o kterých mluvíme, získali jednoznačnou podporu EU. Čerstvá stanoviska z tohoto a z minulého týdne jsou naprosto jednoznačné. Kroky, které podniká česká vláda, jsou správné, jsou správným směrem, je nezbytné v nich pokračovat, byli jsme vyzváni k okamžitému zahájení penzijní a zdravotnické reformy čili v podstatě kromě levice této odborové centrály, vše ostatní relevantní odborové instituce podporují reformy v této zemi.

Moderátor (Jan Pokorný):
Odbory kritizují vysokou inflaci a růst cen, jistě namítnete, že je způsobená, řekněme globálními ekonomickými jevy, ale podle odborářů je vyvolala i vládní reforma, jaký je váš protiargument.

Host (Petr Nečas):
Ten protiargument je jednoznačný, v současné době máme rekordní ceny energetických zdrojů, ropa dosáhla vůbec světového rekordu, 104 dolarů za barel, na to se vážou ceny plynu, uhlí, všech paliv, byly tady výrazné nárůsty cen potravinářských komodit, to znamená potravin, koneckonců i eurozóna dosahuje od svého vzniku rekordní výše inflace. Takže to jsou ty dominantní vlivy a koneckonců říká to i stanovisko ČNB, že hlavním důvodem je tzv. jádrová inflace. To, že určité daňové pohyby, z oblasti nepřímých daní samozřejmě měly vliv na tuto inflaci, to my jsme nikdy nepopírali. Nicméně ty odborné odhady jednoznačně říkají, že z té inflace způsobily zhruba 1 procentní bod, maximálně 2 procentní body, ten zbytek je způsoben světovými cenami jdoucími úplně mimo vliv jakékoli vlády včetně vlády ČR.

Moderátor (Jan Pokorný):
Z těch kritických názorů odborářů ještě vybírám, zvyšování důchodového věku nad 65 let, podle šéfů odborů lidé v náročných profesích ani tak dlouho pracovat nevydrží. Oni uvádějí jako příklad třeba horníky.

Host (Petr Nečas):
Tak to je velká demagogie, já bych chtěl v prvé řadě zdůraznit, že 65 let se dosáhne po roce 2030 čili nemluvíme o 65 teď, za druhé chtěl bych zdůraznit, že i horníci podle stávajícího zákona, který schválila v roce 2004 vláda sociální demokracie, tak budou odcházet do důchodu v 63 letech a poslední věc, tyto fyzicky náročné profese jsou podrobovány tzv. expozičním dobám, to znamená, že například u horníků je 15 let pobytu v hlubinném dole, jinými slovy, tyto těžké náročné profese ve 21. století nejsou celoživotním povoláním, celoživotní profesí a nikdo nepředpokládá, že by horníka takto dlouho pracoval skutečně v dole, to znamená, že se musí počítat s programy rekvalifikace a tyto profese není možné považovat za celoživotní, ale naopak za profese, kterou člověk bude vykonávat po menšinu své pracovní dráhy.

Moderátor (Jan Pokorný):
Pane ministře, rozumíte alespoň části důvodům, které vedou odboráře při nejmenším ke stávkové pohotovosti nebo vůbec ne?

Host (Petr Nečas):
Já samozřejmě naprosto rozumím obavám řadových členů odborů, já znovu opakuji, že jsme jednali, jednáme, jednat budeme, jsme připraveni k sociálnímu dialogu každý významný reformní krok každý zákon byl projednán i s představiteli odborů, odbory jsou standardním připomínkovým místem. My se jimi zabýváme, těmito připomínkami, jako připomínkami některého ministerstva. Jednají pravidelná jednání tripartity, na kterých jsou zástupci odborových organizací.

Moderátor (Jan Pokorný):
Dobře, takže podle vás mají těch důvodů ke stávkové pohotovosti pramálo?

Host (Petr Nečas):
Já jsem přesvědčen, že reformy v této zemi jsou nutné a především důchodová reforma je nutná a to, že nás EU jako naprosto nezávislý jev, do naší politiky nezahrnutý subjekt vyzývá k dalším reformám a schválí dosavadní reformní kroky. Je mimo vší pochybnost a ty kroky pochválili i ministři financí tento týden EU a tam chci jenom dodat, že zhruba polovina z nich jsou sociální demokraté.

Moderátor (Jan Pokorný):
V Ranním Interview jsme mluvili ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem z ODS, na slyšenou.

Host (Petr Nečas):
Na slyšenou.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.3.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:07.