Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika:

Evropská unie

Obsah položky Evropská unie:

 • (Soubor typu .pdf)Evropská komise chce zlepšit transparentnost a předvídatelnost pracovních podmínek
  ilustrační fotoV návaznosti na evropský pilíř sociálních práv přijala Evropská komise 21. prosince návrh nové směrnice, jejímž cílem je posílit transparentnost a předvídatelnost pracovních podmínek v celé EU.
 • Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci pomohl za dva roky bezmála 19 500 pracovníkům
  ilustrační fotoEvropská komise zveřejnila zprávu, v níž pozitivně hodnotí výsledky Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci za roky 2015 a 2016.
 • (Soubor typu .pdf)V rámci Evropského sboru solidarity vznikne během tří let 100 tisíc pracovních příležitostí pro mladé lidi
  ilustrační foto Evropský sbor solidarity bude stát na pevných základech. Evropská komise předložila legislativní návrh týkající se fungování sboru a navrhla jeho rozpočet na příští tři roky – přes 340 milionů eur.
 • Za 60 let pomohl Evropský sociální fond milionům lidí
  ilustrační fotoV letošním roce si připomínáme 60. výročí Evropského sociálního fondu, nejstaršího a nejvýznamnějšího evropského nástroje k investování do lidí.
 • Evropská komise zveřejnila každoroční analýzu hospodářské a sociální situace v členských státech EU. Jak si vede Česko?
  ilustrační fotoPosouzení, jak členské státy EU plní loňská doporučení pro hospodářský a sociální pokrok, zveřejnila Evropská komise 22. února v tzv. zimním balíčku evropského semestru. V oblasti zaměstnanosti a sociálních ukazatelů patří Česko k nejlépe hodnoceným zemím.
 • Žádosti o dotace na sociální služby byly zpracovány v rekordním čase
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí splnilo slib. V historicky rekordním čase dokázalo zpracovat žádosti o dotace na sociální služby a odeslat peníze ze státního rozpočtu na účty krajů a hlavního města Prahy.
 • Evropská komise navrhuje spravedlivější pravidla pro koordinaci sociálního zabezpečení
  ilustrační fotoČlenské státy EU získají lepší nástroje proti zneužívání systémů sociálního zabezpečení. To je jeden z cílů aktualizace předpisů EU o koordinaci sociálního zabezpečení.
 • Evropská komise stanovila hospodářské a sociální priority EU pro příští rok
  ilustrační fotoEvropa zažívá hospodářské oživení. Nezaměstnanost klesá a investice stoupají. Evropská komise představila 16. listopadu hospodářské a sociální priority pro rok 2017, jejichž cílem je podpořit ekonomický růst.
 • Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost podpořil 1,5 milionu lidí
  ilustrační fotoZa šest let realizace Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) byli podpořeni lidé, jejich rozvoj, vzdělání a začleňování do společnosti částkou 51,2 miliardy korun. Jde o dobře investované peníze.
 • Proč patříme mezi státy s nejvyšším počtem odpracovaných hodin v EU?
  ilustrační fotoNa tuto otázku hledali odpověď odborníci z Českého statistického úřadu (ČSÚ). A došli k zajímavému zjištění. Rozdíl je způsoben velmi malým podílem úvazků na zkrácenou pracovní dobu, který je v České republice jeden z nejmenších v Evropské unii. Zatímco loni činil průměr v EU 19,2 procenta, u nás to bylo jen 5,0 procenta.
 • S nezaměstnaností mladých pomůže Evropská aliance pro učňovskou přípravu
  mladí lidé (ilustrační foto)V rámci soutěže WorldSkills 2013, která se konala na začátku července v Lipsku, byla slavnostně zahájena činnost Evropské aliance pro učňovství. Má za cíl zlepšit kvalitu a nabídku učňovské přípravy, a pomoci tak řešit nezaměstnanost mladých lidí v Evropské unii.
 • EU jde do boje s nezaměstnaností mladých lidí
  ilustrační fotoNa zasedání Evropské rady, které se konalo 27. a 28. června v Bruselu, se představitelé členských zemí EU dohodli na komplexním přístupu k boji proti nezaměstnanosti mladých lidí. Byla navržena konkrétní opatření, která by měla zlepšit situaci mladých Evropanů.
 • Evropa se setkala na Kampě
  ilustrační fotoDiskutovat o aktuálních evropských tématech, dozvědět se více o svých právech a příležitostech pro uplatnění v rámci Evropské unie, navštívit zajímavé semináře nebo si jen užívat bohatý kulturní program, plný koncertů, filmových projekcí a literárních večerů.
 • EURES ČR na roadshow Evropa je vám na dosah
  ilustrační fotoJiž druhým rokem se v polovině října konal putovní informační veletrh s názvem Evropa je vám na dosah, kde byli návštěvníci mimo jiné informováni o možnostech zaměstnání v zemích EU.
 • Ministerstvo práce úspěšné čerpá evropské peníze
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) má dobře nastavený systém administrace Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), který zaručuje včasné čerpání evropských peněz na smysluplné projekty.
 • Projekty OP LZZ pomáhají lidem i památkám
  ilustrační fotoOperační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) podpořil profesionály s handicapem, kteří díky němu získali vysněnou práci.
 • Poradci EURES poskytli za rok více než 23 tisíc konzultací
  ilustrační fotoPoradci EURES v České republice pomáhají nezaměstnaným, absolventům, studentům, lidem vracejícím se ze zahraničí zpět do ČR i českým občanům, kteří se dostali do problémů při výkonu práce v zahraničí. V období od června 2010 do května 2011 poskytli poradci EURES ČR, kterých je nyní šestnáct, přibližně 23 500 individuálních konzultací.
 • Zájem o práci v Německu a v Rakousku od května výrazně vzrostl
  ilustrační fotoPo úplném otevření německého a rakouského pracovního trhu 1. května letošního roku výrazně vzrostl zájem Čechů o práci u těchto zahraničních sousedů. Během května kontaktovalo EURES poradce o 30 až 40 procent více uchazečů o práci než v předchozích měsících. Stejně tak se zvýšil zájem německých a rakouských zaměstnavatelů o české pracovníky. Od května letošního roku totiž mohou občané ČR pracovat v Německu, Rakousku a Švýcarsku bez pracovního povolení.
 • Oslavy Dne Evropy už počtvrté v ČR
  ilustrační fotoZačátkem května se konal v Praze už čtvrtý ročník mezinárodního multižánrového festivalu Den Evropy, který je vlastně narozeninovou oslavou založení Evropské unie. Pořádalo ho Zastoupení Evropské komise v ČR, tentokrát v rámci Evropského roku dobrovolnictví. Díky krásnému počasí a atraktivnímu programu byla účast hojná.
 • Buďte opatrní při hledání práce v zahraničí!
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) se setkává se stížnostmi lidí, kteří se stali obětí nekalých praktik zprostředkovatelů práce v zahraničí. Poradenská síť EURES (Evropské služby zaměstnanosti) proto považuje za nutné upozornit občany, aby byli při přijímání lákavých nabídek práce v zahraničí skutečně opatrní. Mimo toto upozornění MPSV intenzivně kontroluje na základě podnětů a z vlastní činnosti oblast zprostředkování zaměstnání agenturami práce.
 • Konference EURES v Sychrově
  ilustrační fotoV prostorách Zámeckého hotelu Sychrov se 15. října uskutečnila konference EURES. Zahájila ji ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková. Před samotnou prezentací Evropských služeb zaměstnanosti také vystoupili ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, dnes již bývalý primátor statutárního města Liberec Jiří Kittner, poslanec Václav Horáček a rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.
 • Veletrh EDUCA 2010 JOBDAYS LIBEREC
  ilustrační fotoEURES (Evropské služby zaměstnanosti) byl jedním z partnerů a vystavovatelů na největším veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí v severních Čechách EDUCA 2010 JOBDAYS LIBEREC, který se konal již čtvrtým rokem v liberecké Tipsport aréně od 21. do 23. října.
 • Podpora v nezaměstnanosti v Evropě
  ilustrační fotoKterý stát bude vyplácet dávky v nezaměstnanosti a jakým způsobem bude vypočtena jejich výše? To stanovují evropské koordinační předpisy a národní předpisy dotčených států. Pro občany Evropské unie (EU) migrující po státech EU jsou směrodatná nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004 a 987/2009. Na Norsko, Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, občany těchto států a státní příslušníky tzv. třetích zemí se vztahují nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 a 574/72.
 • Nezaměstnaní? Zkuste sociálně podnikat
  ilustrační fotoSociální podnikání může významným způsobem přispět k řešení problémů spojených s nezaměstnaností a k podpoře ekonomického rozvoje v konkrétních regionech České republiky. Proto by při distribuci informací o sociálním podnikání mohly úřady práce sehrát klíčovou roli.
 • Administrativní zajištění projektů ESF se zlepší
  ilustrační fotoExterní administrátor pomůže Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR (MPSV) spravovat oblast podpory 1.1 – Zvýšení adaptability zaměstnanců a konkurenceschopnosti podniků, spadající pod Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), prioritní osu 1 – Adaptabilita. Ta se setkala s nečekaně velkým ohlasem ze strany zájemců o dotaci.
 • Zachyťte chudobu a sociální vyloučení na fotografii a vyhrajte tisíc korun!
  ilustrační fotoV rámci národní kampaně k Evropskému roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení 2010 vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s Press Publishing Group, s. r. o., fotografickou soutěž, která má přiblížit fenomén chudoby a sociálního vyloučení v České republice.
 • SOLVIT – efektivní systém pro mimosoudní řešení sporů
  ilustrační fotoČeská republika se v roce 2004 zapojila do systému pro mimosoudní řešení sporů na vnitřním trhu Evropského společenství (dále jen SOLVIT).
 • Sezona letních brigád v zahraničí se blíží
  ilustrační fotoNejenom pro studenty, kteří hledají letní brigádu v zahraničí, tu jsou služby EURES. Sezonní práce jsou vhodným a stále oblíbenějším typem pracovní činnosti pro všechny. Obzvlášť pro ty, kdo se chtějí zdokonalit v cizím jazyce nebo si potřebují vylepšit finanční situaci. Mezi oblíbené destinace brigádníků v letních měsících patří Španělsko, Nizozemsko, Itálie, Dánsko, Rakousko a Německo.
 • Nová pravidla pro sociální zabezpečení v Evropské unii
  ilustrační fotoDávky v nemoci, nezaměstnanosti a pro rodiny s dětmi, důchody i nároky související se zdravotní péčí se od 1. května řídí novými předpisy Evropské unie (EU). Nová legislativa upravuje sociální nároky lidí, kteří se pohybují mezi členskými státy EU z pracovních, rodinných nebo jiných důvodů – dočasně či trvale. Nařízení mají přispět k posílení volného pohybu osob a zároveň sloužit jako nástroj ochrany jejich práv.
 • Evropská komise vyzývá k sociálnímu začleňování Romů
  ilustrační fotoRomské komunity, které představují největší etnickou menšinu v Evropské unii, jsou i nadále vystaveny trvalé diskriminaci a segregaci. Evropská komise proto vyzvala členské státy, aby využívaly fondy EU k sociální a ekonomické integraci Romů.
 • Zachyťte chudobu a sociální vyloučení na fotografii a vyhrajte tisíc korun!
  ilustrační fotoV rámci národní kampaně k Evropskému roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení 2010 vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s Press Publishing Group, s. r. o., fotografickou soutěž, která má přiblížit fenomén chudoby a sociálního vyloučení v České republice. Soutěž trvá od 15. března do 30. června 2010 a autoři nejlepších snímků získají tisíc korun v několika soutěžních etapách.
 • Poradce EURES odpovídal na dotazy zájemců o práci v zahraničí
  ilustrační fotoEvropské formuláře, letní sezonní práce, internetové vyhledávače, jazykové bariéry a rodinné dávky v Norsku a Dánsku. To je pouze výběr z témat, o která se zajímali účastníci on-line rozhovoru s poradcem Evropských služeb zaměstnanosti (EURES) Davidem Chlupáčkem. Chat o práci v zahraničí se uskutečnil 4. března na stránkách zpravodajského portálu iDNES.cz.
 • Podpora pro zaměstnance ohrožené strukturálními změnami v podnicích
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) vyhlásilo výzvu pro předkládání grantových projektů Zvýšení adaptability zaměstnanců restrukturalizovaných podniků v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).
 • Každému z nás něco chybí. Chudoba si nezaslouží pohrdání
  ilustrační fotoPartneři projektu NAPSI spolu! ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR vydali videospot k Evropskému roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení pro rok 2010.
 • Evropská komise chce snížit rozdíly v platech žen a mužů
  ilustrační fotoPrůměrný rozdíl v platech žen a mužů dosahuje v EU v poslední době 18 procent. Evropská komise hodlá zavést soubor opatření zaměřených na významné snížení rozdílů v platech mezi muži a ženami během následujících pěti let. Situaci hodlá řešit větším apelem na zaměstnavatele, podporou iniciativ prosazujících rovnost žen a mužů a vývoje nástrojů k měření rozdílů v platech žen a mužů. Vyloučena nejsou ani právní opatření.
 • ČR může využít další nástroj Evropské unie pro řešení situace nezaměstnaných
  ilustrační fotoNa zaměstnance propuštěné v důsledku hospodářské krize bude možné využít finanční prostředky z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF). Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) proto přijalo řadu organizačních opatření.
 • Na Workshopu EURES se sešli odborníci na zahraniční zaměstnanost
  ilustrační fotoMožnosti práce v zahraničí, využití Evropských služeb zaměstnanosti (EURES) a současná situace na trhu práce se staly hlavními tématy speciálního Workshopu EURES, který se uskutečnil 10. února v prostorách vydavatelství MAFRA v Praze. Setkání se zúčastnili poradci EURES, zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV), zástupci mediální skupiny MAFRA, experti z personálních agentur a představitelé firem, kteří se zabývají prací v zahraničí.
 • Zdokonalování individuálních dovedností – rychlá cesta z krize
  ilustrační fotoChceme-li odstranit nedostatky v oblasti dovedností a vytvořit Evropanům lepší podmínky k úspěchu na trhu práce, musíme přikročit k okamžitým opatřením, uvádí se v nezávislé expertize, kterou nedávno zveřejnila Evropská komise. Zpráva Nové dovednosti pro nová pracovní místa: okamžitá opatření zdůrazňuje, že lidem je třeba poskytnout správnou motivaci k tomu, aby zdokonalovali své dovednosti, lépe propojovali vzdělávání, odbornou přípravu a práci, získávali správnou kombinaci dovedností a lépe předvídali dovednosti, které budou vyžadovány v budoucnosti.
 • Evropské ceny za správnou praxi
  ilustrační fotoEvropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) vyzývá k zasílání soutěžních příspěvků do desátého ročníku soutěže Ceny za správnou praxi v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Cílem ročníku 2010–11 je ocenění podniků a organizací za vynikající a novátorské příspěvky podporující integrovaný přístup k řízení v rámci bezpečné údržby.
 • Úřady práce kontrolují využití projektu Vzdělávejte se!
  ilustrační fotoTéměř 500 firem zkontrolovaly úřady práce během realizace projektu Vzdělávejte se! Jednalo se o náhodně vybrané společnosti. Kontroly provedly úřady práce přímo ve firmách v době, kdy se jejich zaměstnanci měli za peníze z Evropského sociálního fondu (ESF) školit. Zjistily, že firmy zpravidla čerpaly finanční prostředky efektivně a účelně, k závažnému pochybení ze strany zaměstnavatelů nedošlo.
 • Evropská unie podpoří integraci sociálně vyloučených skupin na trh práce
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) vyhlásilo výzvu pro předkládání grantových projektů Integrace sociálně vyloučených skupin na trh práce v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).
 • Dny s Evropou pomohly zájemcům o práci v zahraničí
  ilustrační fotoČtyři informačně-poradenské akce s názvem Dny s Evropou uspořádala služba EURES ve spolupráci se společností JobInPrague.cz v říjnu, listopadu a prosinci loňského roku. Zájemci o práci v zahraničí se na nich dozvěděli praktické informace o životních a pracovních podmínkách a o možnostech pracovního uplatnění ve Velké Británii, Španělsku, Švédsku, Norsku a Maďarsku.
 • Využijte přínosnou databázi Evropského sociálního fondu!
  ilustrační fotoNa 350 produktů obsahuje nová internetová databáze (e-databáze) Evropského sociálního fondu (dále jen ESF) na adrese http://esfdb.esfcr.cz. Firmy, neziskové organizace i další návštěvníci si z tohoto webového portálu mohou zdarma stáhnout vzdělávací programy, manuály, studijní podklady, školicí videa či dokumenty, které vznikly díky projektům ESF v České republice (ČR) a v zahraničí. Týkají se zaměstnanosti, rozvoje lidských zdrojů a sociální integrace v ČR.
 • Evropská plakátová soutěž o dětských právech
  ilustrační fotoPřed dvaceti lety OSN přijala Úmluvu o právech dítěte. Členské státy OSN se tak poprvé shodly na určitých právech, které je nutné respektovat v kterékoli situaci u všech dětí ve věku do 18 let. Úmluvu podepsalo už 195 zemí světa. Připomínce výročí této důležité Úmluvy věnuje Evropská komise 4. ročník své soutěže plakátů.
 • Bez formulářů se neobejdete
  ilustrační fotoEvropské formuláře patří mezi důležité doklady spojené s prací v jiné zemi EU/EHP či Švýcarsku. Před tím, než budete některý z nich vyplňovat, můžete využít náš základní přehled, abyste se v nich lépe zorientovali.
 • Na projekt Vzdělávejte se! půjde více peněz
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) se rozhodlo navýšit finanční prostředky na projekt Vzdělávejte se! A to proto, že je o něj veliký zájem a je více než zřejmé, že se jedná o efektivní nástroj v boji s ekonomickou krizí.
 • Prostředky z EU mají zlepšit služby v oblasti zaměstnanosti
  ilustrační fotoRozšíření a zkvalitnění služeb poskytovaných zaměstnavatelům a uchazečům o práci, rekonstrukce či vybudování úřadů práce, podpora spolupracujících organizací a další formy posilování služeb zaměstnanosti. Právě těchto aktivit se týkají dvě výzvy (č. 4 a č. 5), zaměřené na služby zaměstnanosti, které 11. listopadu vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
 • Co si Evropané myslí o svých pracovních podmínkách?
  ilustrační fotoEvropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) nedávno zveřejnila výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění na téma bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Podle zjištění se Evropané ve velké míře obávají, že nynější hospodářská krize by mohla mít negativní vliv na ochranu zdraví a bezpečnost při práci tím, že ohrozí lepší podmínky, kterých bylo podle nich za posledních pět let dosaženo. Mnoho Evropanů si rovněž myslí, že jsou dobře informováni o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, a považují to za důležitý faktor při výběru nového zaměstnání.
 • Buďte opatrní při hledání práce v zahraničí!
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) se setkává se stížnostmi lidí, kteří se stali obětí nekalých praktik zprostředkovatelů práce v zahraničí. Poradenská síť EURES proto považuje za nutné apelovat na ty, kteří se chystají využít některou z lákavých nabídek práce v zahraniční, aby byli skutečně opatrní.
 • Program Evropského roku 2010 pomůže řešit problém sociálního vyloučení
  ilustrační fotoDo Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení se zapojí všechny členské státy EU, každý se svým konkrétním programem. V České republice za realizaci programu odpovídá Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Aktivity Evropského roku 2010 na evropské úrovni oficiálně zahájí ministerská konference k chudobě 21. ledna 2010 v Madridu. V České republice Evropský rok 2010 odstartuje úvodní tisková konference, na níž se počítá mimo jiné s účastí ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky.
 • Dotační program EY 2010 na podporu projektů zaměřených proti chudobě
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR v příštím roce podpoří částkou ve výši přibližně 10,5 milionu korun aktivity, které mají výrazně přispět k řešení problému chudoby v České republice. Dotační řízení ministerstvo vypsalo v rámci Národního programu Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení pro rok 2010. Program spolufinancuje Evropská unie.
 • Dny s Evropou aneb 15 let služeb EURES
  ilustrační fotoU příležitosti 15. výročí Evropských služeb zaměstnanosti (EURES) se konají Dny s Evropou. Zájemci o práci v zahraničí se během této akce od poradců EURES dozvědí možnosti pracovního uplatnění v Evropě a také to, co je třeba si zařídit před odjezdem i po příjezdu do konkrétní země.
 • Projekt RESTART pomůže zaměstnancům v krizi
  ilustrační fotoZaměstnancům, kterým reálně hrozí ztráta zaměstnání nebo jsou již ve výpovědní době, mají pomoci individuální projekty úřadů práce s pracovním názvem RESTART. Vyčleněná částka na tyto projekty je celkem 698 223 375 Kč.
 • Chrání evropská směrnice proti diskriminaci v zaměstnání i pečující osoby?
  ilustrační fotoV poměrně nedávné době rozhodoval Evropský soudní dvůr předběžnou otázku týkající se diskriminace pečující osoby v zaměstnání. Jedná se o zvláštní případ diskriminace, kdy je osoba diskriminována nikoliv z důvodu své vlastní vlastnosti či charakteristiky, ale z důvodu vlastnosti či charakteristiky jiné osoby, se kterou je tato osoba ve vztahu – např. je s ní příbuzná.
 • Kam se ubírá česko-bavorská příhraniční spolupráce
  ilustrační fotoHlavní směry a strategie společného fungování v letech 2010–2013. To bylo téma jednání Řídícího výboru česko-bavorského příhraničního partnerství, které se konalo 19. června v Praze. Účastníci se shodli, že pro následující tříleté období je nutné propojit aktivity EURES-T s dalšími projekty a iniciativami podporujícími příhraniční spolupráci, a hledat tak jiné zdroje financování, než jak tomu bylo doposud. Jako možné zdroje financování se jeví projektové výzvy Evropského sociálního fondu a prostředky projektu Interreg.
 • Na cestě k obnově: Politika soudržnosti pomůže Evropě dostat se ven z krize
  ilustrační fotoCílem dohody mezi Radou Evropy a Evropským parlamentem je podpora balíčku opatření, který odráží politiku soudržnosti v odpovědi na hospodářskou krizi. Součástí balíčku jsou velké finanční vklady vyplacené jako dodatečné zálohy ze strukturálních fondů a podpora urychleného provádění podpořených projektů.
 • Kalendář akcí českého předsednictví EU
  ilustrační fotoMinisterstva práce a sociálních věcí ČR do konce června
 • 8. evropské setkání lidí se zkušeností s chudobou
  V Bruselu proběhlo 15.–16. května osmé evropské setkání lidí se zkušeností s chudobou. České předsednictví dalo letošnímu ročníku po dohodě s partnery podtitul KDE ŽIJEME – CO POTŘEBUJEME s cílem upozornit na důležitost prostředí, v němž žijeme, a dostupnosti všech služeb, které přispívají ke kvalitě našeho života a pomáhají ji udržet.
 • Strategie flexijistoty je více než aktuální
  ilustrační fotoImplementace strategie flexijistoty v členských státech Evropské unie v době krize – konference s tímto názvem se uskutečnila v rámci českého předsednictví 25.–26. března v pražském hotelu Crowne Plaza Prague. Zaměřila se na aplikaci principů flexijistoty jako celku ve vazbě na současnou krizi. Na konferenci navázalo dvoudenní zasedání Výboru pro zaměstnanost (EMCO).
 • Témata jako konkurenceschopnost a migrace neztrácejí v současné krizi váhu
  ilustrační fotoZ diskuse při dvoudenní předsednické konferenci s názvem Posilování konkurenceschopnosti Evropské unie – potenciál migrantů na trhu práce (26.–27. 2.) v Kongresovém centru Praha vyplynulo, že většina zúčastněných považuje i v této době roli migrace a integrace v rozvoji Evropy za klíčovou. Učinit Evropu nejkonkurenceschopnější znalostní ekonomikou světa ale bude vyžadovat řadu radikálních reforem.
 • Rodinné a ženské organizace EU poděkovaly českému předsednictví
  ilustrační fotoZástupci ženských a rodinných organizací z celé Evropské unie poděkovali českému předsednictví v EU a Evropské komisi za možnost zúčastnit se konference s názvem Rodičovská péče o děti a politika zaměstnanosti – kolize, nebo komplementarita?, která se konala 5. a 6. února v Praze a navázala na neformální setkání ministrů zemí EU.
 • Chceme Evropu bez bariér
  ilustrační fotoV Luhačovicích se sešli ministři práce a sociálních věcí států EU. Lékem na finanční a ekonomickou krizi má být mobilita pracovníků. Na neformálním setkání v Luhačovicích se tom shodli ministři práce členských států EU. Setkání se uskutečnilo ve dnech 22.–24. ledna v rámci českého předsednictví v Radě Evropy.
 • Spuštění nového portálu ESF
  ilustrační fotoZačátkem prosince loňského roku byla spuštěna nová verze portálu Evropského sociálního fondu (ESF) na adrese www.esfcr.cz. Obsahuje řadu novinek a vylepšení, a proto si vám je dovolujeme krátce představit. Jaké jsou tedy možnosti?
 • Raná péče o děti – ústřední téma setkání ministrů pro rodinu
  ilustrační fotoEvropští ministři odpovědní za oblast rodiny diskutovali 4. a 5. února v Praze o způsobech rané péče o děti v souvislosti s naplňováním tzv. Barcelonských cílů. Na setkání ministrů navázala 5.–6. února předsednická konference na téma rodičovská péče a politika zaměstnanosti.
 • Cíle českého předsednictví v oblasti zaměstnanosti a sociální politiky
  ilustrační fotoOmezení vztahující se k volnému pohybu pracovníků představují zásadní překážku rozvoje jednotného vnitřního trhu a brání plnému využití reálného potenciálu členských států i Unie jako celku. Primárním cílem českého předsednictví proto bude upozornit na přínosy co největší liberalizace pohybu pracovníků v rámci EU.
 • Česká republika nemá v Bruselu špatnou pověst
  ilustrační fotoMichal Sedláček, náměstek pro evropské záležitosti ministerstva práce a sociálních věcí
 • Ministři zemí EU-8 žádají o přezkum přechodných období pro pohyb pracovních sil
  ilustrační fotoV současné době uplatňují přechodná omezení pro volný pohyb pracovních sil čtyři členské země Evropské unie (Německo, Rakousko, Belgie a Dánsko). Smlouva o přistoupení z roku 2003 umožňuje členským státům Evropské unie požádat Evropskou komisi o přezkoumání dopadů přechodných období.
 • Jak získat zaměstnání v zahraničí?
  ilustrační fotoPokud si kladete tuto otázku a chystáte se získat pracovní zkušenosti v některé ze zemí EU/EHP, využijte Evropské služby zaměstnanosti (EURES). Osobní poskytování služby EURES je zajištěno prostřednictvím EURES poradců. U nás je najdete na pověřených úřadech práce v krajských městech. Na ostatních úřadech práce lze zjistit základní informace o nabídce sítě EURES. Databáze volných pracovních míst, která jsou hlášená českým EURES poradcům, je k dispozici na portálu EURES ČR http://portal.mpsv.cz/eures v sekci Volná místa v EU/EHP. Tato místa jsou určena právě pro pracovníky z ČR. Stěžejní celoevropskou databázi volných pracovních míst naleznete na evropském portálu EURES http://eures.europa.eu. K orientaci na tomto portálu můžete použít průvodce portálem EURES, kterého najdete na http://portal.mpsv.cz/eures v sekci Vše o práci v EU.
 • Posudkoví lékaři v Evropské unii ani v ČR se bez vzdělávání neobejdou
  ilustrační fotoTéměř polovina posudkových lékařů působících v resortu MPSV nesplňuje předepsané požadavky na vzdělání. Je to alarmující poznatek, který znamená, že se přístup k postgraduálnímu vzdělávání posudkových lékařů musí změnit. Pomoci by měl i seminář, kterým byl na půdě MPSV v září zahájen vlámsko-český projekt Celoživotní vzdělávání lékařů lékařské posudkové služby v souladu s implementací směrnice 2005/36/ES.
 • EAPN
  ilustrační fotoEvropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN) je reprezentativní organizací podporovanou Evropskou komisí, jejímž cílem je eradikace (odstranění příčin i následků) chudoby v členských zemích Evropské unie.
 • Jak získat zaměstnání v zahraničí?
  ilustrační fotoRádi byste zkusili štěstí za našimi hranicemi a našli si zaměstnání v některé ze zemí EU/EHP? Pomoci vám mohou Evropské služby zaměstnanosti (EURES). V každém členském státě je osobní poskytování služby EURES zajištěno především prostřednictvím EURES poradců. U nás EURES poradci působí na pověřených úřadech práce v krajských městech. Na ostatních úřadech práce lze zjistit základní informace o nabídce sítě EURES. Volná pracovní místa, která jsou hlášená českým EURES poradcům, naleznete na portálu EURES ČR http://portal.mpsv.cz/eures v sekci Volná místa v EU/EHP. Tato místa jsou určena právě pro pracovníky z ČR. Stěžejní celoevropskou databázi volných pracovních míst naleznete na evropském portálu EURES http://eures.europa.eu. K orientaci na tomto portálu můžete použít průvodce portálem EURES, kterého najdete na http://portal.mpsv.cz/eures v sekci Vše o práci v EU.
 • E-learningový kurz TOP-partner
  ilustrační fotoOjedinělý vzdělávací nástroj pro partnerství, strategii a informace v České republice.
 • Jak čerpáme prostředky z Evropského sociálního fondu?
  ilustrační fotoČeská republika i v roce 2007 dokázala, že umí úspěšně čerpat finanční prostředky na lidské zdroje z Evropského sociálního fondu (ESF), neboli že splnila tzv. pravidlo n+2. Ve všech třech programech ESF bylo v prosinci 2007 vyčerpáno celkem 4 945,7 mld. Kč, tj. více než sedminásobný růst proti září 2006 (celkem 686,8 mil. Kč).

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 08:30.