Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Zaměstnanost:

Rakousko více zpřístupnilo svůj pracovní trh

Od 1. ledna 2008 platí nové rakouské Nařízení pro povolení kvalifikované pracovní síly z nových členských států EU (Fachkräfte – BHZÜV 2008). Na jeho základě mohou být udělována pracovní povolení pro kvalifikovanou pracovní sílu z nových členských států Evropské unie včetně České republiky jednodušším postupem, než tomu bylo dosud.

Povolení se týká následujících pracovních pozic:

zedník, štukatér, tesař, betonář, dlaždič, dělník inženýrských staveb, pokrývač, obkladač, sklenář, stavební klempíř, montér vzduchotechniky, stavební truhlář, nábytkář, lakýrník, kovář, umělecký kovář, stavební zámečník, strojní zámečník, zámečník, technik zemědělských a stavebních strojů, nástrojař, střihač, soustružník, frézař, instalatér – plyn, topení, voda; svářeč, opravář motorových vozidel, elektroinstalatér, elektromontér, řidič stavebních strojů, jeřábník, pracovník servisní stanice, stavební technik (vyšší a střední vzdělání), strojní inženýr (vyšší a střední vzdělání), technik silnoproudých zařízení (vyšší a střední vzdělání), technik – topenář (vyšší a střední vzdělání), prodejce, technik na zpracování dat (vyšší a střední vzdělání), servisní technik (vyšší a střední vzdělání), řidič motorových vozidel, letištní pracovník a dispečer, výrobce motorových vozidel, oční optik, technik v pneuservisu, řezník, kuchař v pohostinství.

Pracovník, který se prezentuje jako kvalifikovaná pracovní síla, musí být vyučen nebo musí mít ukončené odpovídající odborné vzdělání či případné další kvalifikace (např. svářečský kurz). Doklad o svém odborném vzdělání je třeba doložit spolu s žádostí o pracovní povolení. Všechny tiskopisy musí být přeložené do německého jazyka.

Nadále zůstává v platnosti, že pracovní povolení může být uděleno pouze v případě, že nejsou na vnitrozemském rakouském trhu práce k dispozici vhodné pracovní síly.

Pro zaměstnání kvalifikované pracovní síly na bázi nové Fachkräfte BHZÜV 2008 i nadále platí podmínky rakouského zákona o zaměstnávání cizinců. To znamená, že musí být dodržovány platné mzdové a pracovní podmínky, včetně řádného sociálního pojištění zaměstnance.

Pro bližší informace je možné využít stránek www.ams.at, na kterých je umístěn nejen vlastní formulář žádosti pod označením „Fachkräfte-Zulassung 2008“, ale i bližší vysvětlení k potřebným podkladům a příslušným poplatkům, které se získáním pracovního povolení souvisí.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 25.2.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.10. 2017 000 19:42.