Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2008 » Leden:

Petr Nečas: Česko podle ČSSD - staří lidé bez peněz (MF DNES)

Pokračujme však dál: podíl lidí starších šedesáti let by měl v následujících padesáti letech stoupnout ze současných 20 procent na 35 procent. Ve stejném období více než trojnásobně naroste podíl osmdesátníků na celkové populaci. Podíl ekonomicky aktivních lidí však stále klesá.

To všechno jsou známá fakta a vyplývá z nich jediné: náš současný důchodový systém je neudržitelný. Je nutná důchodová reforma, a to v takovém předstihu, aby nebyla ohrožena výplata slušných penzí budoucích seniorů. K reformě vyzývají již řadu let nejen všichni seriózní domácí ekonomové, ale naše země je za otálení v této věci opakovaně kritizována i mezinárodními institucemi. Proto jsem přesvědčený, že je nejvyšší čas přejít od slov k činům.

Důchodová reforma je zásadní priorita, která zasluhuje širší politickou podporu. Vládní koalice se ji snaží získat, opozice se však licoměrně vymlouvá, že s ní vláda nechce jednat. Diskuse na toto téma však probíhá ve skutečnosti již téměř čtyři roky. Už vláda Vladimíra Špidly v roce 2004 ustavila tým expertů pro důchodovou reformu, složený z odborníků parlamentních stran a příslušných ministerstev, a následně vznikla Bezděkova pracovní skupina. Ta odvedla solidní práci a o rok později připravila závěry pro další politická jednání. ČSSD a KSČM však připravenou dohodu odmítly podepsat z obav před ztrátou politických bodů v blížících se volbách.

Po volbách jednání pokračovala. Ještě na podzim roku 2006 byla ČSSD ochotna podpořit v podstatě vše, co je dnes obsaženo ve vládním prohlášení. Po téměř půl roce jednání nové parlamentní komise byl v prosinci loňského roku připraven k podpisu návrh Smlouvy o důchodové reformě čtyř parlamentních politických stran (kromě KSČM, která nechtěla měnit téměř nic). Sociální demokracie ho nakonec většinově odmítla s tím, že si začala klást další podmínky, přestože jí byly nabízeny kompromisní alternativy. Po letech jednání nad podobou důchodové reformy jsme se octli opět v bodě nula. Dnes sociální demokracie zpochybňuje i základní navrhované kroky, se kterými již dříve souhlasila, ať už se týkají postupného prodlužování odchodu věku do důchodu na 65 let po roce 2030, prodloužení odpracované doby pro nárok na důchod nebo omezení rozsahu některých náhradních dob pojištění, který nemá v Evropě obdoby. Nechce změnu systému nesmírně dynamicky narůstajících invalidních důchodů, i když by v současnosti přiznané důchody nebyly dotčeny. Navíc nově vznáší požadavky mimo jiné na penzijní zvýhodnění některých zaměstnání, tedy téma, kterým se během osmi let svého vládnutí vůbec nezabývala.

O opt-outu, tedy možnosti dobrovolného vyvázání části peněz ze základního pojištění, zatím není rozhodnuto a přistoupíme k němu pouze tehdy, až bude zajištěna dostatečná finanční rezerva.

ČSSD hraje zdržovací taktiku a opět alibisticky odmítá převzít odpovědnost za některé nepopulární, leč potřebné kroky. Hraje se o čas a zodpovědnost, nikoli o líbivá gesta a populistické proklamace. S ČSSD budeme nadále o důchodové reformě jednat. Budeme konzultovat každý krok, nalézat kompromisy a alternativy. Nerezignovali jsme na snahu dosáhnout se sociální demokracií shody či alespoň tolerance. Čekat však již nesmíme. Další čtyři roky diskutovat nemůžeme. Nemůže si to dovolit ani naše země.

Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.2.2008

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:50.